Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Krokusy w Górzyńcu - OP955H
jedyne stanowisko szafranu-krokusa w polskich Sudetach i na Śląsku
Owner: A walon
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-03-2021
Date created: 27-02-2020
Date published: 30-03-2021
Last modification: 08-05-2022
1x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
24 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take special equipment  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

SZAFRAN SPISKI (łac. Crocus scepusiensis)Wikipedia nr [005]
Najbardziej znany i podziwiany z krokusów. Występuje w Karpatach Zachodnich, najliczniej w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim, na Pilsku, Wielkiej Raczy (Beskid Żywiecki), Gorcach, w Beskidzie Wyspowym i na Leskowcu (Beskid Mały). Poza górami można go spotkać w okolicach Bochni, Brzeska oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Uznawany za jedyny w Polsce gatunek krokusa występujący w stanie dzikim.

Kwitnie wczesną wiosną, a często w tym czasie spada śnieg. Niezapylone kwiaty zwijają się wówczas ciasno w pąki i rozwijają ponownie, gdy stopnieje śnieg. Czasem przebija śnieg wydzielanym ciepłem i kwitnie na śniegu. Często tworzy bardzo liczne zbiorowiska, całe łany (słynie z tego zwłaszcza Polana Chochołowska).

W Polsce, w l.1946–2014 krokusa spiski objęty był ochroną ścisłą. Paradoksalnie przyczyniło się to do zmniejszania jego populacji. Wskutek zniesienia pasterstwa i koszenia polan warunki życia dla krokusa zmieniły się na niekorzystnie: zanikło naturalne, systematyczne nawożenie polan odchodami zwierząt, a sam krokus był zagłuszany przez wyższą roślinność trawiastą. W 2014 r. wprowadzono ochronę częściową - parki narodowe rozpoczęły systematyczne koszenie części polan, a na niektórych przywrócono wypas kulturowy.

KROKUSY W GÓRZYŃCU (niem. Moltkefels) - Wikipedia
Florystyczny rezerwat przyrody o pow. 3,90 ha, utworzony w 1962 r., położony powyżej Górzyńca, na wys. ok. 630–640 m n.p.m., w Górach Izerskich, na północnym stoku Grzbietu Wysokiego. Przedmiotem ochrony jest jedyne w polskich Sudetach i na Śląsku stanowisko szafrana (Crocus L.), a także stanowiska rzadkich roślin grądowych. Niemieccy floryści w XVIII⁄XIX w. zaliczyli izerskie krokusy do gatunku Crocus vernus Vulf. Nawet jeśli nie jest to naturalne stanowisko, krokusy rosną tu od ponad 200 lat. Więcej: na tablicy informacyjnej.

NIECO O... jeszcze innych krokusach - Wikipedia
Którz nie oglądał i nie podziwiał krokusów! Obejmują one ponad 80 jego gatunków. Należą do rodziny kosaćcowatych.

SZAFRAN UPRAWNY [1] (łac. Crocus sativus L. 1753) – gatunek typowy; roślina ozdobna (IX-XI, uprawiany w ogródkach na rabatach i skalniakach); roślina przyprawowa (wysuszone znamiona starte na żółty proszek, najdroższa przyprawa na świecie: 1 ha plantacji daje od 15 do 25 kg suchej przyprawy, a na 1 kg potrzeba 150 tys. kwiatów); sztuka kulinarna (przyprawa ze znamion i części słupków [2], do nadawania smaku, aromatu i barwy sosom, zupom i potrawom z ryżu ([3] hiszpańska paella)); uprawiany od 3,5 tys lat (Papirus Ebersa), zacytowany w biblii, niezbędny w rytuale wielbienia Śiwy w hinduizmie.

[1] krokus --------- [2] --------- [3]


SZAFRAN TURECKI [4] (Crocus ancyrensis) – roślina endemiczna Turcji środkowej Anatolii i zachodniej części kraju w rejonie wybrzeży Morza Czarnego.
SZARFAN WIOSENNY, krokus wiosenny (Crocus vernus (L.) Hill) – w naturze w Europie Środkowej, na wschodzie po Ukrainę, na południu Bałkany i Włochy, na zachodzie Hiszpanii i Francji; rozpowszechniony w uprawie; oprócz typowej formy w uprawie istnieją mieszańce z innymi gatunkami; wg World Checklist of Selected Plant Families, występujący w Polsce krokus spiski (Crocus vernus subsp. scepusiensis (Rehmer & Wol.) Soják) i wyróżniany przez niektórych autorów jako oddzielny gatunek, jest tylko podgatunkiem krokusa wiosennego (Crocus vernus subsp. vernus) – [5] krokus wiosenny, podgatunek spiski w Gorcach.

RÓŻNOKOLOROWE KROKUSY [6]

[4] -- [5] --- [6]

problem: GiPS działa tu bardzo niestabilnie
współrzędne: wskazują skrzyżowanie dróg koło rezerwatu (na wszystkich - zakaz ruchu samochodów):  • Drogi do Rezerwatu z Górzyńca, przez Kościelny mostek  • Drogi na Kasztana od asfaltowej drogi Zakręt Śmierci-Rozdroże Izerskie (równoległa do Kopalnianej Drogi (biegnieponiżej)  • Drogi na Kasztana od strony Mniszego Lasu
poszukiwania: stań na środku skrzyżowania; rozejrzyj się dookoła (pomijając kierunek na rezerwat) - na wysokości wzroku, może trochę wyżej i nie dalej niż 25 m; nie ma potrzeby wyrywać kamienie, wspinać się na drzewa; kesza maskować naturalnie tym, co w jego otoczeniu
o keszu: • pojemnik: klipsiak • na starcie: logbook, certyfikaty FTF-STF- TTF i kilka dla innych znalazców, buźka na powitanie, zajączek i opaska • jeśli kesz zaginie, proszę o reaktywację, z odnotowaniem tego faktu w logu
certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; jeśli znalezienie grupowe, przysługuje jeden certyfikat
bezpieczeństwo (dot. krokusów): poszukując kesza nawet nie próbuj zbliżać się do rezerwatu (granice oznaczone “faszynowym płotkiem”); nie ma potrzeby wyrywać kamienie, wspinać się na drzewa; kesza proszę maskować starannie tym, co jest w jego otoczeniu

mile widziane w logu: komentarz o stanie aktualnym krokusów, weryfikacja informacji dot. gatunku izerskich krokusów oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia: [szafran spiski]; [1], [2], [3] - Szafran uprawny; [4]÷[6] - Szafran wiosenny; pozostałe własne

 

STAN AKTUALNY

2022

16.04.2022 r.

Dziki: już zdążyły odwiedzić krokusową polanę; nieco mniejszy obszar został przez nie zryty.
Krokusy: kwitną - pojedyncze kwiaty porozrzucane po polanie.
Łanu krokusów nie będzie. Pogoda jak i w zeszłym roku o tym czasie - bardzo zmienna: na przemian dni mroźne, gorące, z opadamivdeszczy, a potem śniegu, mróz w nocy.
Na tym kończę wszelkie obserwacje.


dziki tu były; jeden z tych pierwszych; i jeszcze jeden

23.03.2022 r.
Krokusy: BRAK; na łące zalega dużo, dużo śniegu.
Kiedy będą krokusy: za dwa-trzy tygodnie.

 

2021

28.04.2021 r.
Krokusy:
ciągle kwitną, ale ich ilość się mniejsza; widoczne z końca pomostu, ale najlepiej spod świerka między pomostem, a Drogą na Kasztana, tylko coś uciekiniera z rezerwatu ścięło - może sarna albo jakieś dwunożne zwierzę.
Jeszcze gdzieś przez tydzień można oglądać krokusy. Na tym kończę tegoroczne obserwacje.


uciekiniera z rezerwatu coś ścięło, a może to nie on? obok, w rezerwacie, pojawiło się kilka nowych; certy (p)an(d)emiczne - dotychczasowy drukarz ne funguje

21.04.2021 r.
Krokusy:
te pierwsze z 27.03.2021 r.
i z 05.04.2021 r. - już przekwitły; kolejne z 11.04.2021 r. w pełni rozkwitu lub przekwitły, polana zasłana krokusami, ale te rosną rzadko - w tym roku fioletowego łanu krokusów nie będzie. To efekt nierównomiernego wzrostu kwiatów spowodowały ciągłymi zmianami temperatur - ostatni tydzień to bardzo ciełpe, słoneczne dni, a noce mroźne. Dziś najlepszy widok z pomostu, za tablicą informacyjną przy Drodze na Kasztana zanikają, a nowy, pod świerkiem, przy “faszynowym” - to czysta poezja.

Stan kesza: fizycznie nie zainstalowany w terenie; czeka na zgodę z Nadleśnictwa Szklarska Poręba; w przypadku braku zgody, zostanie zarchiwizowany albo zainstalowany w oddaleniu od rezerwatu.
Do COG: proszę o nieblokowanie kesza do połowy kwietnia, do czasu decyzji z Nadleśnictwa; póki co - opublikowany i zablokowany hasłem kesz ma służyć jako punkt informacji, CZY JUŻ KWITNĄ?!!!
Do keszerów-założycieli
: proszę o nieinstalowanie i niepublikowanie aktualnie kesza w pobliżu rezerwatu.


po lewej: widok na krokusy z pomostu; w środku: uciekinier spod świerka już pełną gębą rozkwita; .. i można mu w zęby zajrzeć

11.04.2021 r.
Krokusy:
te pierwsze z 27.03.2021 r. - już przekwitły; te nowe z 05.04.2021 r. w pełni rozkwitu, jasno-fioletowe i słabo widoczne; najnowsze - tych JUŻ NA SETKI, jednak zwinięte i niewidoczne bez sprzętu już przy odległości przekraczającej 3-5 m. Na polanie znowu nie ma śniegu.
Zimne dni i noce z mrozem, na przemian z ciepłymi, nawet do 20°C, spowodowały nierównomierny wzrost krokusów i raczej trudno będzie doczekać się w tym roku fioletowego łanu krokusów. Dziś można je oglądać z pomostu, za tablicą informacyjną przy Drodze na Kasztana (po prawej od pomostu, gdzie rozjeżdżona droga) i pod świerkiem, przy “faszynowym” płotku (patrz: zdjęcie płotka).

Nieprzyjemna wizyta: dziś podjechała terenówka, z której oprócz ludzi wypadły dwa pieski - biegały po łące z krokusami, wskakiwały na pomost, znowu wracały na łąkę - wyraźnie przywykłe do biegania po lesie bez smyczy.

z lewej: stary znajomy, ten z pierwszych - padł, może zapylony; środkowy: jeden z dwóch zza tablicy - chyba zapylanie w trakcie; z prawej: nowy, pod świerkiem - uciekinier z rezerwatu (m. pomostem a Drogą na Kasztana, 1 m przed “faszynowym” płotkiem)

05.04.2021 r.
Krokusy:
KWIATY ZWINĘŁY SIĘ W PĄKI?!!! Na polanę wrócił śnieg, ale jest go gdzieś o połowę mniej niż 27.03. Zimne dni i noce z mrozem od soboty spowodowały zwinięcie się kwiatów, a nowe krokusy kwiatów w ogóle nie rozwinęły. Jest ich już dziesiątki, może i setki, ale są bardzo trudne do wypatrzenia; najlepiej nie z pomostu, a za tablicą informacyjną przy Drodze na Kasztana (po prawej, rozjeżdżona droga). Turystów naprawę sporo, całe rodziny, nawet dzieci w wózkach oraz pieski. Zaskakujące, jak wiele osób chce oglądać krokusy.
Prognoza pogody:
do soboty niezmiennie kilka stopni pow. 0° w dzień i kilka stopni mrozu w nocy, opady śniegu lub deszczu.
Kiedy fioletowy łan krokusów: myślę, że w najbliższą niedzielę.

śnieg wrócił na łąkę; środkowe - stary znajomy, ten z pierwszych, zwinął kwiat; nowe, z prawej - zza tablicy, nawet się nie otworzyły

UWAGA: nie wychodzić za tablicę informacyjną, tą z boku, przy Drodze na Kasztana; tam nie ma płotka, a krokusy rosną zaraz za.


31.03.2021 r.

Krokusy:
JUŻ KWITNĄ?!!! Po dwóch bardzo ciepłych dniach (nawet ponad 20°C) i ciepłych nocach, po śniegu ani śladu, a spod ziemi wychyliło się 10 krokusów (jest ich więcej, ale potrzebaby lornetki to podliczenia tych oddalonych od pomostu). Turystów w środku tygodnia ani śladu.
Prognoza pogody:
od piątku kilka stopni pow. 0° w dzień i kilka stopni mrozu w nocy, i tak przez cały tydzień; chyba lepiej jakby spadł ścieg i okrył kwitnące krokusy; może spadnie w sobotę. Zatem na święta nie będzie fioletowego łanu.

śnieg zniknął; teraz widać ślady wizyty dzikich ryjców na polanie, ale to chyba miało miejsce przed zeszłorocznym okresem kwitnienia; z prawej - ten z pierwszych

27.03.2021 r.
Krokusy: BRAK; na łące zalega duży płat śniegu, przez który prowadzi trop zająca; na obrzeżu płata - kilka śladów człowieka. Turystów zaglądających do rezerwatu już sporo - ok. 20 w ciągu 30 min.
Kiedy będą krokusy: w 2018 na pewno były od połowy do końca kwietnia.

Rules of reactivation Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że uwzględnisz fakt, że tu jest rezerwat przyrody, oraz odnotujesz fakt wykonania reaktywacji we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
tablica informacyjna
faszynowa granic
pomost widokowy
SPOILER to nie ścięte
Log entries: Found 1x Not found 1x Note 2x All entries