Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Modliborzyce – cmentarz - OP9402
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2019
Data utworzenia: 21-12-2019
Data opublikowania: 24-12-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 24-12-2019
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, ronja, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jest to ciekawy cmentarz, ponieważ znajdziemy tu sporo starych grobów właścicieli ziemskich,  powstańców styczniowych, żołnierzy września, partyzantów. Prawdziwa namacalna historia tych ziem.

Najwięcej informacji o tym cmentarzu znalazłem w książce Zenona Łukasza Baranowskiego pt. „Ziemia Janowska”. Posłuchajcie:

„Cmentarz powstał przed 1827 r. Znajduje się na nim kilkadziesiąt zabytkowych pomników z 2. połowy XIX i 1. połowy XX w. na mogiłach okolicznych właścicieli ziemskich oraz mieszczan modliborskich i bogatszych włościan z terenu parafii. Uwagę zwraca grupa kilkunastu klasycystycznych (wśród żeliwnych neogotyckie) nagrobków ziemian.
Idziemy główną alejką, skręcamy w drugą alejkę po prawej. Tu znajdują się najstarsze pomniki, należące głownie do właścicieli ziemskich. Spoczywają tu m.in. Antoni Feręzewicz, właściciel Lutego zm. 1884 r., Izabella z Pomianowskich Kochanowska zm. 1879 r., Joanna z hrabiów Sołtyków Kochanowska, dziedziczka dóbr Przytyka i Zakrzewa z przyległościami zm. 1860 r. (…)
Największe skupienie tych nagrobków znajduje się przy końcu alejki, gdzie jest także pomnik Ignacego Solmana, uczestnika powstania styczniowego. Na nim napis – Ignacy Solman ur. 18 stycznia 1828 roku Dziedzic Dóbr Wolica Wyrwany z Łona Ukochanej Rodziny Nagłą i Bolesną Śmiercią Dnia 29 stycznia 1863 roku prosi o pobożne westchnienie. Z tyłu wykuto czterowiersz mówiący o przyczynie jego śmierci. Jego fragment stwierdzał, że został …zarąbany przez carskich siepaczy… napis został zniszczony szablami przez Kozaków. [Nieopodal we wsi Kolonia Zamek stoi stary krzyż upamiętniający miejsce śmierci Solmana].
W połowie alejki, dwa rzędy wcześniej, stoi kamienny pomnik powstańców styczniowych – Bohaterom zrywu powstańczego 1863 r. Cześć. – postawiony w okresie międzywojennym. Tablica pochodzi z lat 50. XX wieku. Według relacji pochowanych zostało tutaj kilku ziemian z oddziału Solmana.
W sąsiednich rzędach żeliwne nagrobki Zofii z Mazurkiewiczów Starnawskiej zm. 1895 r. i Marii z Lipińskich Wybranowskiej, właścicielki Potoczka, Wojciechowa i Tarłowa.
Dalej idziemy poprzeczną alejką wzdłuż muru wśród lastrykowych nagrobków, ale zdarzają też się starsze, kamienne sprzed I wojny światowej. Takich grobów jest też wiele w kwaterze po lewej stronie głównej alejki. Skręcamy w alejkę w lewo. Dochodzimy do kaplicy cmentarnej z 1984 r. w nowej części cmentarza. Została ufundowana przez Hipolita Trojanowskiego z Kraśnika jako Votum Wdzięczności za 3-krotne uratowanie od śmierci w czasie okupacji. Rodzinny grobowiec mieści się w ścianie kaplicy.
Po lewej stronie przy wejściu znajduje się duża kwatera żołnierzy września 1939 r., obok druga. Dalej kolejny pomnik żołnierzy z II wojny światowej oraz zamordowanych przez Niemców w październiku 1942 r. członków Polskiej Organizacji Zbrojnej.”

 

Skrzynka – probówka PET z samym logbookiem – w ogrodzeniu cmentarza przy starszej jego części. Należy ją podejmować od zewnątrz.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pomnik nagrobny Powstańców Styczniowych.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik nagrobny Powstańców Styczniowych
Pomnik nagrobny powstańca styczniowego Ignacego Solmana i jego rodziny
To widzi kesz - górujący nad innymi pomnik Ignacego Solmana
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy