Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fara - OP93NC
Eigenaar: Lumen
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 23-12-2019
Gemaakt op: 03-12-2019
Gepubliceerd op: 23-12-2019
Laatste verandering: 02-10-2023
18x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
35 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W 2006 roku obok poczty stanęła kapliczka, upamiętniająca istnienie wieruszowskiej fary.

Świątynia spłonęła w 1806 roku, jak wiele innych obiektów sakralnych w kilkusetletniej historii grodu nad Prosną.
Kaplica ma sporo elementów drewnianych, nawiązuje w ten sposób do dawnego wizerunku kościoła świętych Bartłomieja i Mikołaja.

Trochę historii kościoła św. Bartłomieja i Mikołaja (dla wytrwałych czytających):
Najstarszą świątynią parafialną w Wieruszowie był kościół św. Mikołaja biskupa istniejący przed rokiem 1368. Sam kościół nie był zapewne zbyt duży, skoro biskup Przecław w 1368 r. przyłącza do niego kaplicę św. Bartłomieja leżącą po drugiej stronie Prosny. Fakt, że późniejsze dokumenty wizytacyjne nic o nim nie mówią, wskazuje, że uległ on całkowitemu zniszczeniu najprawdopodobniej podczas wojen śląskich w 1442, gdy pożar strawił miasto.
W procesie przesuwania się życia parafialnego z Starego do Nowego Wieruszowa, istotne miejsce zajmuje kościół św. Bartłomieja wybudowany na miejscu starej kaplicy. Kościół ten jednak doszczętnie spłonął w czasie kolejnego pożaru miasta w roku 1696.
Za sprawą zasłużonego dla miasta Wieruszowa ks. Pawła Tujkiewicza w niedługim czasie wybudowano nowy duży kościół, także z drzewa, kryty gontem. Jednocześnie nadano kościołowi obok dawnego tytułu św. Bartłomieja drugi, św. Mikołaja. Fakt ten potwierdza postawioną wcześniej tezę, że w tym czasie nie istniał już kościół św. Mikołaja w Starym Wieruszowie, bowiem nowy kościół nosił obydwa tytuły dawnych świątyń dwóch części miasta.
Świątynia ta posiadała jedenaście ołtarzy. Ołtarz wielki wykonany był z drzewa, rzeźbiony, ozdobiony złotą i kolorową ornamentyką. W jego centrum widniał malowany obraz Trójcy Świętej i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W głównej zaś jego części znajdował się obraz Świętego Bartłomieja. Kamienna mensa ołtarza konsekrowana była równocześnie z kościołem w roku 1730.
Jak na ówczesne warunki kościół ten był bogato wyposażony w paramentykę liturgiczną. Posiadał osiem srebrnych kielichów, srebrną monstrancję, cztery srebrne korony do figury św. Józefa i jedna do statuy Matki Boskiej. Poszczególne ołtarze oprócz bogatych złoceń i pięknych malowideł obwieszone były licznymi votami. W wyposażeniu zakrystii znajdowały się 34 różnego koloru ornaty i sześć kap. Dla podkreślenia uroczystego charakteru nabożeństw i uroczystości ufundowano cztery dzwony: trzy zawieszone w dzwonnicy i jeden na wieży kościelnej. Omówione szczegóły wyglądu kościoła świadczą o intensywnym rozwoju życia religijnego w Wieruszowie i dużej ofiarności miejscowej ludności na przestrzeni od XVI do XVIII wieku.
Od roku 1800 zakonnicy zaczęli prowadzić szkołę, udzielali rekolekcji i licznych misji. Po 8 września 1806 roku, kiedy to klęska pożaru dotknęła kościół parafialny św. Mikołaja i św. Bartłomieja paulini przyjęli do klasztoru pogorzelców i odtąd prowadzili we własnej świątyni nabożeństwa parafialne.

 

Kesz: podejdź do kapliczki i zsumuj dwie rzymskie liczby widniejące na okrągłej podstawie (nie w setkach czy tysiącach - po prostu ma Ci wyjść dwucyfrowa liczba). Zamień ją na arabską - to jest Twoje A

Finał:

N 51.17. (775 + A)

E 018.09. (96 + A)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 4 keer, Hits: 3 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 18x Niet gevonden 1x Opmerking 1x Afbeelding 1x Alle logs Galerij