Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Legendy #04 - Skarb Św. Trójcy - OP93KW
Eigenaar: gajowy--marucha
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-11-2019
Gemaakt op: 26-11-2019
Gepubliceerd op: 26-11-2019
Laatste verandering: 02-03-2020
50x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
74 x Bekeken
36 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Już od wieków opowiadają ludzie o tym skarbie. 

Znajduje się prawdopodobnie w pobliżu cudownego kościoła Św. Trójcy, gdzieś na pobliskich polach, a może gdzieś na skraju lasu. Nikt nie wie dokładnie gdzie, nikt też nie wie kto i kiedy ukrył te kosztowności. Ale wszyscy wiedzą, że na pewno skarb jest i wszyscy wiedzą, co stanie się z nim, gdy zostanie odnaleziony. Od wieków ludzie szukają, jedni chcieliby się wzbogacić, inni chcą by się o nich mówiło i pisało jak o wielkich odkrywcach. l jedni i drudzy nie znaleźli dotychczas skarbu.

Legenda mówi, że wszystkie kosztowności znajdujące się w skrzyni, mają być przeznaczone na budowę klasztoru przy kościółku Św. Trójcy. Podobno niektórzy ludzie mieli już widzieć ten skarb.

Pewien młody człowiek orząc przed wiekami pole niedaleko „Trójcy" był bardzo bliski odkrycia. Jego modlitwa do dobrego Boga została wysłuchana. Woły ciągnące pług padły ze zmęczenia na kolana, ale za chwilę poganiane przez oracza silnie szarpnęły. Młody człowiek aż oniemiał, gdy zobaczył wyłaniającą się z ziemi ogromną skrzynię. W porannym słońcu błyszczała, złociła się i srebrzyła. Była ogromna i chyba bardzo ciężka, ale po chwili zakołysała się i runęła w przepaść.

Daremnie młodzieniec szukał miejsca, w którym, zobaczył skarb, wszystko było jak dawniej, ani śladu po skrzyni, ani śladu po miejscu,gdzie się zapadła.

Innym razem, na początku naszego wieku niejaki Jan Kasperek, który był owczarzem na Dolniku miał także widzieć skarb.

Był to człowiek pobożny, bardzo pracowity i prawdomówny. Opowiadał, że w pewien poranek niedzieli palmowej, gdy pasł na rozległych łąkach swoje owce zobaczył w oddali ... skrzynię-skarb, od której odbijała jasność, jak słońce. W promieniach tego światła odczytał napis: „Ten skarb jest przeznaczony na klasztor w Koszęcinie". Kasperek pobiegł szybko po swego pomocnika, ale skarb na jego oczach znikł.

Ludzie ciągle wspominają tą piękną legendę wierząc, że skarb jest i że zostanie odnaleziony, że w Koszęcinie stanie klasztor. Przed wiekiem pewna pani z Bruśka - uchodząca za jasnowidza - przepowiedziała także, że przy kościółku Św. Trójcy zostanie zbudowany klasztor z odnalezionego skarbu. Pani Piecowa -bo takie nazwisko nosiła jasnowidzka - powiedziała także, że klasztor stanie gdy Koszęcin połączy się zabudową z kościołem św. Trójcy. To się już stało. Kościół Św. Trójcy, który przed wiekami został postawiony w lesie na cudownym miejscu znajduje się dzisiaj w samym Koszęcinie. Nadszedł więc czas na odnalezienie legendarnego skarbu. Być może ktoś odkryje ów skarb?

Być może w Koszęcinie stanie klasztor. Ale póki co, póki się to stanie niech naszym „klasztorem" będzie cudowny kościółek św. Trójcy, w którym jest pełno skarbów i kosztowności. Podziwiajmy ten skarb- zabytek, odnajdujmy w Nim skarb-Boga, a od czasu do czasu przypomnijmy sobie legendę o skrzyni pełnej złota.

Jest to skrzynka z serii skrzynek przedstawiających miejscowe podania i legendy w miarę możliwości, będę wrzucał następne zawsze ze znaczkiem Legendy #.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
spoiler
Logs: Gevonden 50x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs