Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SN-15 - Frydland - OP93FX
Szlak Napoleoński
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-11-2019
Data utworzenia: 17-11-2019
Data opublikowania: 17-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2022
30x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
46 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Napoleon, cesarz Francuzów słynął ze swojego geniuszu, wojowniczego usposobienia i niewielkiego wzrostu. Ten oficer artylerii, geniusz taktyki wojennej w swoich licznych kampaniach wojskowych zawitał także na Warmię. Pamięć o tym wodzu, pomimo upływu dwustu lat, nie zaginęła a postać Napoleona przetrwała na Warmii w tradycji ustnej, oraz w  miejscach, w których cesarz odpoczywał  czy dowodził. Opisy serii skrytek i zagadki pozwolą przybliżyć postać Napoleona i jego kampanii.


W początku maja Napoleon ściąga do obozów wszystkie siły zbrojne znajdujące się po wsiach i w miastach i wkrótce armia jest gotowa do boju. Bennigsen, nie wiedząc o tych posunięciach, zamierza rozpocząć ofensywę w pierwszych dniach czerwca. Nagli go sam car, wprowadzony w błąd jego przechwałkami o sukcesach pod Iławą, Bennigsen bowiem przedstawił sprawę tak, jakby to on zadał tam klęskę Napoleonowi. Aleksander uważał, że wobec tego nie należy tracić czasu i teraz, kiedy zima minęła i drogi stały się możliwa do przebycia, trzeba od razu uderzyć na wroga.
 5 czerwca armia rosyjska rozpoczęła natarcie. Na rozkaz Bennigsena generał Bagration zaatakował korpus marszałka Neya, wysunięty nieco naprzód, zaś ataman kozacki Płatow przeprawił się przez rzekę Łynę. Ney pod osłoną ognia zaczął się cofać. Siły rosyjskie były znacznie większe niż jego, dochodziły do 30 tysięcy ludzi. Jednocześnie Rosjanie rozpoczęli ofensywę i w innych punktach.
 Napoleon był zaskoczony tymi krokami. Sam miał zamiar przystąpić do ataku 10 czerwca. Widząc, że go przeciwnik wyprzedził, układa natychmiast nowy plan działania. Przybywa na miejsce walk i ze zdziwieniem stwierdza, że Rosjanie z niewiadomej przyczyny nagle zaniechali ścigania Neya, pozostali w miejscu około dwóch dni i sami podjęli odwrót. Napoleon koncentruje szybko sześć korpusów swej armii oraz gwardię (w ogólnej liczbie 125 tysięcy żołnierzy) i wydaje marszałkom rozkaz generalnego ataku na Rosjan. Armia Bennigsena posiadała w owym czasie według jednych obliczeń 85 tysięcy, według innych 100 tysięcy zdolnych do boju żołnierzy.
 Bennigsen cofając się dochodzi do Lidzbarku i zatrzymuje się na ufortyfikowanych pozycjach. Tutaj 10 czerwca stoczono krwawą bitwę, trwającą kilka godzin. Awangarda francuska straciła 8 tysięcy zabitych i rannych, straty Rosjan wynosiły około 10 tysięcy.
Napoleon niezwłocznie przerzuca dwa korpusy na drogę do Królewca. W wyniku tego manewru Rosjanie cofają się na Bartoszyce, na północny wschód. Bennigsen jest ranny. Według jego obliczeń bitwa pod Lidzbarkiem powinna była nieco zatrzymać Napoleona. Cesarz jednak przewidział, że Bennigsen przede wszystkim zechce bronić dostępu do głównego miasta Prus Wschodnich i dlatego skierował spiesznie swą armię przez Iławę na Królewiec. I rzeczywiście, o godzinie trzeciej w nocy 14 czerwca marszałek Lannes zauważył, że armia rosyjska, która poprzedniego dnia zatrzymała się we Friedlandzie, usiłuje przeprawić się na zachodni brzeg Łyny, by ruszyć w kierunku Królewca. Lannes niezwłocznie otworzył ogień. Tak rozpoczęła wielka bitwa 14 czerwca 1807 r., która zakończyła tę wojnę. Napoleon, zawiadomiony o wypadkach przez Lannes'a, natychmiast rzuca tam całą swą armię i przybywa osobiście na plac boju. Wykrywa fatalny błąd Bennigsena, który chcąc jak najszybciej przerzucić wojsko na drugi brzeg rzeki Łyny skupił je w łuku rzeki. Stłoczone wojsko nie miało swobody ruchów.
 Ney otrzymał niebezpieczną misję: wedrzeć się w gąszcz wojsk rosyjskich. Rosjanie, zwłaszcza kawaleria gwardii pod dowództwem Kołogriwowa, bronili się zawzięcie: część korpusu Neya, nacierającego w zwartym szyku, zginęła podczas ataku. Francuzi wtargnęli do Friedlandu zniszczywszy mosty na Łynie. Napoleon osobiście kierował bitwą. Kiedy nad głową wodza przeleciał pocisk i stojący obok żołnierz szybko się pochylił, cesarz zawołał do przerażonego żołnierza: "Gdyby ten pocisk był dla ciebie przeznaczony, trafiłby cię, choćbyś się schował pod ziemię!"
Waleczność wojsk rosyjskich nie uratowała sytuacji. Zgubiła je fatalna pomyłka wodza naczelnego. Rażeni ogniem artylerii francuskiej, Rosjanie rzucają się wpław do rzeki. Część poddała się, inni zdołali zbiec w dół Łyny. Okazało się, że niewielu wzięto do niewoli, większość żołnierzy potonęła. Prawie cała artyleria rosyjska wpadła w ręce Napoleona.
 Straciwszy artylerię i ponad 25 tysięcy zabitych, rannych i pojmanych, Bennigsen ścigany przez Francuzów szybko cofa się ku rzece Pregole. Ucieczka była jedynym ratunkiem przed ostateczną zagładą armii. Nazajutrz po bitwie pod Friedlandem marszałek Soult wkroczył do Królewca i zawładnął olbrzymimi zapasami żywności i amunicji, sprowadzanymi drogą morską przez Anglików, którzy nie przewidzieli tak szybkiej katastrofy.
 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 53° 49. X

E 020° 22.Y

Pytanie  : Jakie państwa tworzyły IV koalicje?

A  - Rosja i Austria         – X 222  Y – 456

B -  Anglia i Prusy           – X-333    Y- 556

C – Prusy i Rosja            – X-693    Y- 790

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 15 razy, trafień: 11 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- wirtual
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Napoleon na polu bitwy pod Frydlandem