Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
MAKOWISKA-ZAPOMNIANA OSADA - OP92NL Cache of week
SYMBOL PRZEMIJANIA
Owner: wuja michal
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-09-2019
Date created: 22-09-2019
Date published: 22-09-2019
Last modification: 07-07-2021
29x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
129 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
20 x recommended
This cache is recommended by: Aki., areckis, ash, Badzia Gadzia - (BG), bamba, Exploruins, Gacekk, grzesss, HazelEyes, izeq, izunia77, Layio, MaciekBDG, Mario&Monia, Miki., mswiezy1, Pawelec134, Rayan24, RoDaJJ, Serengeti
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rozwój osady wiąże się z powszechnym w tych okolicach osadnictwem olęderskim, a w XIX wieku także z kolonizacją niemiecką[3]. Miejscowości nie oznaczono na mapie Schröttera (1796-1802), co świadczy o nieco późniejszej kolonizacji, niż okoliczne osady olęderskie

Spis miejscowości rejencji bydgoskiej z 1833 r. podaje, że w kolonii Siedmiogóry mieszkało 44 osób (wszyscy ewangelicy) w 10 domach[4]. Według opisu Jana Nepomucena Bobrowicza z 1846 r. była to kolonia osadnicza, należąca do miasta Solca[5]. Kolejny spis z 1860 r. podaje, że we wsi Siedmiogóry (niem. Siebengebirgen) mieszkało 66 ewangelików w 10 domach. Dzieci z miejscowości uczęszczały do szkoły w Otorowie. Miejscowość należała do parafii katolickiej i ewangelickiej w Solcu[6].

Natomiast dla roku 1884 Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że Siedmiogóry były osadą wiejską w powiecie bydgoskim, położoną 6 km na południowy zachód od Solca, przy Kolei Warszawsko-Bydgoskiej. Mieszkały tu 65 osoby, wszyscy wyznania ewangelickiego w 10 domostwach. Powierzchnia wsi wynosiła 142 ha. Osada dawniej należała do miasta Solca[7].

W czasie II wojny światowej na zachód od wsi władze niemieckie zbudowały zamaskowany w Puszczy Bydgoskiej zakład produkcji materiałów wybuchowych DAG Fabrik Bromberg. Inwestycje budowlane objęły m.in. okoliczne drogi. Od podstaw wybudowano ulicę Nowotoruńską. Po wojnie infrastrukturę wykorzystano dla uruchomienia Zakładów Chemicznych Zachem. W latach 60. wybudowano południową obwodnicę Bydgoszczy, która sąsiaduje ze wsią od południa.

Po II wojnie światowej miejscowość, podobnie jak sąsiednie śródleśne osady (Żółwin, Łażyn, Wypaleniska) wyludniała się na rzecz bardziej atrakcyjnych osiedleńczo: Bydgoszczy i Solca Kujawskiego. Część terenu, zwłaszcza odkryte wydmy śródlądowe zalesiono.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 0x All entries