Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(N20) Brama do Rugii- Stralsund - OP92MB
podróże własne
Owner: norbinorek
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Germany > Mecklenburg-Vorpommern
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-09-2019
Date created: 20-09-2019
Date published: 20-09-2019
Last modification: 25-09-2019
3x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
30 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Stralsund nadbałtyckie miasto powiatowe i hanzeatyckie w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba powiatu Vorpommern-Rügen. Leży nad cieśniną Strelasund i ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec – Rugią. Z tego też powodu Stralsund nazywany jest bramą Rugii.

Liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców miasto pełniło kiedyś, ze względu na swoje położenie, ważna rolę strategiczną. Mimo tego, że na przestrzeni wieków było często niszczone przez wrogów zachowało wiele cennych budowli. Wzniesione z czerwonej gotyckiej cegły budynki sprawiały, że wraz z pobliskim Wismarem miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Językoznawcy są zgodni co do tego, że współczesna nazwa pochodzi od słowiańskiego "strela" czyli strzałka. Nazywano tak (najprawdopodobniej od jej kształtu) cieśninę (w językach germańskich "sund") przy której powstało miasto. W Polsce Stralsund bywał czasem nazywany Strzałowem.

We wczesnym średniowieczu obszary te należały do plemienia Ranów, które zostało podbite przez duńskiego króla Waldemara. Według kronik cieśnina Strzała stanowiła bazę wypadową duńskiej floty wojennej. Wkrótce okazało się, że pobliskie wody są pełne ryb. Naturalną koleją rzeczy było więc powstanie osady, a potem miasta, które stało się ważnym ośrodkiem Księstwa Rugii oraz Księstwa Pomorskiego.

3C0A69AC-528C-4A89-E5E6-6BE2D63942F0.jpg

Mimo konfliktów między słowiańskimi, a niemieckimi mieszkańcami osada rosła w siłę. Szybki rozwój miasta stanowił zagrożenie dla innych portów nad Bałtykiem, dlatego w roku 1249 wojska Lubeki najechały i spaliły Stralsund. Miasto jednak szybko odbudowano, a w 1293 roku przystąpiło ono do Hanzy. Następne stulecie przyniosły gwałtowny rozwój portu, a co za tym idzie całego ośrodka. Stralsund zaangażował się również w wojnę z Danią i to właśnie w tutejszym ratuszu podpisano w 1370 roku traktat pokojowy (tzw. traktat stralsundzki). Ów pokój przypieczętował zwycięstwo Hanzy, dając należącym do związku miastom szereg przywilejów.

W 1407 roku doszło tu do spalenia przez rozwścieczony tłum trzech katolickich księży. Sprawa nie pozostała bez echa - wściekły biskup Schwerinu Rudolf zmusił mieszczan do ukorzenia się. W XVI wieku Stralsund stał się jednym z pierwszym ośrodków reformacji w północnych Niemczech. Podczas wojny trzydziestoletniej był bezskutecznie oblegany przez wojska Albrechta Wallensteina. W ciągu następnych dwustu lat pod miastem stoczono aż pięć bitew!

Należało ono do Szwecji, ale po zakończeniu wojen napoleońskich przeszło pod panowanie pruskie. Miasto zostało bardzo mocno dotknięte kryzysem gospodarczym po I wojnie światowej. Nic więc dziwnego, że wysokie poparcie uzyskała tu partia nazistowska. Dla hitlerowców Stralsund stał się istotnym ośrodkiem wojskowym (m. in. szkolenia militarne), co ściągnęło nań szereg alianckich bombardowań. Władze socjalistycznych Niemiec nie dbały o zabytkową, uszkodzona zabudowę, koncentrując się jedynie na rozwoju portu. Swój blask Stralsund odzyskał dopiero po zjednoczeniu Niemiec. W 2002 roku tutejsze Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO razem ze starówką pobliskiego Wismar pod nazwą "Historyczne centrum Stralsund i Wismar". Eksperci zwrócili uwagę zwłaszcza na doskonale zachowane budowle gotyckie.

co warto zobaczyć ?

Kościół Mariacki

Klasztor św. Katarzyny

Dawne mury obronne

Kościół świętego Jakuba

Ratusz

Kościół św. Mikołaja ( przy nim jest kesz )

Szpital i kościół św. Ducha

Ruiny klasztoru św. Jana

Ozeaneum  ( bilet od 17 do 8 ulgowy )

parkować najlepiej jest dookoła starego miasta ( 1 h = 1 euro ) 

na placu targowym polecam Bockwust z dymnego pieca - koszt 2,5 euro , inne posiłki średnio 10-15 euro 

Z RACJI MEGO ODDALENIA JEŻELI JESTES PEWNY ŻE KESZ ZAGINĄŁ , PROSZĘ O REAKTYWACJĘ , DZIEKUJĘ 

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- ja tu parkowałem
Interesting place --- tu znajdziesz bockwust :) i ubikację
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
ratusz
kamienice
kamienice 2
kamienice 3
brama do Mikołaja
psuja
Log entries: Found 3x Not found 1x Note 0x All entries