Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Graba – pomnik kapitana Juliana Kaczmarczyka - OP92GK
Owner: geokuba
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 08-09-2019
Date created: 11-09-2019
Date published: 12-09-2019
Last modification: 15-03-2020
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
34 visitors
8 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: grafen, starletka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W środku lasu, w miejscu partyzanckiej bitwy pod Grabą z 1944 roku znajduje się pomnik upamiętniający dowódcę III kompanii „Straży Chłopskiej” I Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej kapitana Juliana Kaczmarczyka „Lipy”, który podczas tej bitwy zginął.

Na kamieniu pomnikowym inskrypcja: „W 55 rocznicę boju part. B. Ch. kpt. Juliana Kaczmarczyka. 19 06.1999 r. Społeczeństwo”

Najwięcej o tym żołnierzu można znaleźć informacji kierując się na informacje związane ze wsią Bieliny w gminie Ulanów, gdyż tam istnieje szkoła podstawowa jego imienia.

Strona
http://www.edukacja.edux.pl/p-9961-julian-kaczmarczyk-patron-publicznej-szkoly.php
tak podaje:

[Julian Kaczmarczyk „Lipa”] W latach 1935-39 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1932 roku do wybuchu wojny działał w młodzieżowych organizacjach i w Stronnictwie Ludowym w powiecie niżańskim jako działacz lewicy. Wojna przerwała jego studia. Jako żołnierz uczestniczył w walkach wrześniowych nad Wartą i w oblężonej Warszawie. Po klęsce wrześniowej był organizatorem walki konspiracyjnej na terenie Bielin i okolic jako dowódca Straży Chłopskiej, która od wiosny 1941 roku przekształciła się w Bataliony Chłopskie. W tym też czasie brał udział w akcjach dywersyjnych na terenie Jarocina, Domostawy, Sarzyny i Rudnika.
11 czerwca 1944 roku zginął w pobliżu wsi Graba (obecnie gmina Jarocin), dowodząc oddziałem partyzanckim - III Kompanią Straży Chłopskiej, wchodzącą w skład Armii Ludowej im. Ziemi Lubelskiej.
Pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana. Po wyzwoleniu pogrzebany w zbiorowej mogile partyzanckiej na cmentarzu w Bielinach. Mogiłą opiekuje się młodzież naszej szkoły, gdyż od 1964 roku Julian Kaczmarczyk jest jej patronem.

 

Kiedy instalowałem skrzynkę, czyli we wrześniu 2019, pomnik ten robi przygnębiające wrażenie.  Zaniedbany, nadniszczony, bez ani jednego, nawet sztucznego, kwiatka. Poza tym widać, że kiedyś inaczej wyglądał, że część jego była albo zniszczona, albo zdemontowana. Obstawiałem to drugie, bo widać było na podstawie pomnika ewidentne ślady zaprawy i kleju sugerujące, że jakaś część pomnika tu stała, i że sama z siebie raczej nie rozsypała się w proch. Sprawa się wyjaśniła dwa miesiące później. Okazało się, ze faktycznie pomnik był w renowacji. Jego górna część została zdemontowana, poddana renowacji i postawiona na nowo. Dzisiaj już stoi w pełnej okazałości.

 

Najstarsze zdjęcie pomnika, które udało mi się znaleźć, to z lat 60. XX w. i wtedy można zauważyć, że nie było kamienia upamiętniającego Juliana Karczmarczyka, była tylko sama kolumna. Zapewne ten kamień dołożono w 1999 r., tak jak wskazuje na nim napis zacytowany wyżej.  Zanim kolumna została zdemontowana cały pomnik wygladał tak jak na zdjęciu tutaj zamieszczonym, które znalazłem na Wikipedii, a jego autorem jest Przemysław Czopor, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29076133
Później, jak to można zauważyć na zdjęciu pomnika zamieszczonym w Mapach Google, zniknęła z pomnika tablica i orzeł ze szczytu; została sama kula, która była pod jego stopami. Następnie we wrześniu 2019 r. pomnik był poddany renowacji, więc cała kolumna była zdemontowana. W listopadzie całość wróciła, ale z pewnymi zmianami, co do wyglądu pierwotnego. Po pierwsze: nie ma orła, została sama kula na szczycie. Po drugie: tekst na tablicy został zmieniony. Przed demontażem tekst ten brzmiał tak:

W tym miejscu 11-go czerwca 1944 roku oddział partyzancki Armii Ludowej zagrodził drogę przeważającym siłom wojsk hitlerowskich umożliwiając innym oddziałom stoczenie zwycięskiej walki. Chwała poległym 13-tu bojownikom Armii Ludowej, bojownikom o wyzwolenie społeczne i narodowe.

Teraz brzmi tak:

Na tym terenie 11 czerwca 1944 r. w walce z okupacyjnymi siłami niemieckimi poległo 13 żołnierzy Batalionów Chłopskich z oddziału Juliana Kaczmarczyka ps. „Lipa”.
Cześć Ich pamięci. Społeczeństwo Gminy Jarocin

 

Pomnik odnowiło Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec.

 

Skrzynka to mały pojemnik plastikowy z logbookiem i drobiazgami za pomnikiem pod sosną.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik w kształcie sprzed demontażu (Wikipedia)
Pomnik we wrześniu 2019 r.
Pomnik teraz (marzec 2020 r.)
Julian Kaczmarczyk "Lipa"
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions