Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 70 - OP92CT Cache of week
Powązki Wojskowe
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-10-2019
Date created: 04-09-2019
Date published: 04-10-2019
Last modification: 17-07-2023
32x Found
0x Not found
6 notes
watchers 6 watchers
176 visitors
27 x rated
Rated as: Excellent
26 x recommended
This cache is recommended by: bamba, dawidnd, dzejbi, Elvis7, Fotoimpresje, hobbbysta, hratli , jaculo, KasiaJawo, keram58, martuś, michael50, nieczytak202, pandaciuk, Paprotek1, Psikiszek, QbaPL, r00t7, Remol19, rzeczyc, Serengeti, Strzalki, Wesker, xymena, Ywis, Zdzichu_Matysiak
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Przy ul. Powązkowskiej (Cmentarna - Friedhofstraße) 43/45 usytuowany jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach, zwany potocznie Powązki Wojskowe. W latach 1945 – 1947 na cmentarz przenoszono ekshumowane w wielu miejscach stolicy ciała Powstańców i osób cywilnych.

Osoby cywilne grzebano na utworzonym latem 1945 .r przy wschodniej granicy cmentarza wojskowego cmentarzu bezwyznaniowym (komunalnym).

Na części wojskowej pochowano poległych w Powstaniu Warszawskim żołnierzy Armii Krajowej z różnych zgrupowań i batalionów, a także żołnierzy Armii Ludowej. 1 sierpnia 1946 r., w drugą rocznicę wybuchu Powstania, w kwaterze A-26 odsłonięto pomnik Gloria Victis.

Uwaga, do zalogowania znalezienia skrzynki potrzebne jest hasło. Aby je zdobyć, trzeba będzie wybrać się na spacer po cmentarzu i odwiedzić kwatery Powstańców Warszawy.

Proszę zwrócić uwagę na godziny otwarcia cmentarza.

  1. Jesteś w kwaterze „Czwartaków”. Odszukaj mogiłę ppor. Beniamina Rozenfelda, stań do niej twarzą, a po jej prawej stronie znajdziesz mogiłę, w której spoczywa sierżant o ps. „Alosza” – jego wiek to Twoja liczba do logu internetowego (np.; 53),
  2. Jesteś w kwaterze Batalionu „Chrobry I”. Stań przed mogiłą kpr. Kazimierza Kopczyńskiego, po jej lewej stronie pochowana jest strz. o dwu pseudonimach „Zośka”, „Kos”, a jej rok urodzenia to Twoja liczba do logu internetowego (np. 1927),
  3. Jesteś w kwaterze batalionu „Czata 49”. Odnajdź biało czerwoną tarczę „Czata 49” i stań za jej plecami. Po prawej stronie masz mogiłę w której spoczywa NN kobieta poległa w Ogrodzie Krasińskich, 8.09.1944 r.
    Czwarta cyfra w numerze w drugim wierszu od dołu to kolejna cyfra do logu internetowego(np. 25023456 to liczba = 2),
  4. Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Zośka. Stań przed mogiłą kpt. Andrzeja Romockiego ps. „Morro”. U  jego wezgłowia spoczywa dwóch innych bohaterów „Zośki” , ppor. i sierż. pchor. – suma lat ich wieku to kolejna liczba do logu (np. 27+23=50),
  5. Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Miotła”. Stań przed mogiłą Andrzeja Englerta, naprzeciwko pochowany jest pewien ppor. ps. „Okrój” - jego rok urodzenia to kolejna liczba do logu (np. 1927),
  6. Znajdujesz się przy tablicy upamiętniającej Oddziały Komendy Głównej AK. Za plecami tablicy dedykowanej żołnierzom Zgrupowania „Radosław” znajduje się mogiła, w której pochowana jest sanitariuszka o ps. „Ada” ur. 8 czerwca, a jej wiek to kolejna liczba do logu (np. 29),
  7. Znajdujesz się w kwaterze Zgrupowania „Żywiciel”. Odszukaj mogiłę mjr. Adama Rzeszotarskiego ps. „Żmija”, po prawej stronie znajdź tabliczkę pewnego podoficera o imieniu Jan, ma odmienny kolor, wiec zauważysz – ilość liter w pseudonimie naszego bohatera to kolejna liczba do logu (np. Hebda = 5),
  8. Znajdujesz się w kwaterze żołnierzy Zgrupowania „Elektrownia”. Stań przed tablicą z krzyżem, odszukaj ostatnia mogiłę po prawej w tym rzędzie. Spoczywa w niej pewien starszy strzelec o imieniu Tadeusz – ostatnia cyfra z jego roku śmierci to kolejna liczba do logu (jeśli 1944 to liczba = 4).

Teraz zsumuj liczby od 1 do 8 (np. 53+1927+2+50+1927+29+5+4 = 3997).

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Jesteś w kwaterze „Czwartaków”. Odszukaj mogiłę ppor. Beniamina Rozenfelda, stań do niej twarzą, a po jej prawej stronie znajdziesz mogiłę, w której spoczywa sierżant o ps. „Alosza” – jego wiek to Twoja liczba do logu internetowego (np. 53).
2 Virtual point --- Jesteś w kwaterze Batalionu „Chrobry I”. Stań przed mogiłą kpr. Kazimierza Kopczyńskiego, po jej lewej stronie pochowana jest strz. o dwu pseudonimach „Zośka”, „Kos”, a jej rok urodzenia to Twoja liczba do logu internetowego (np. 1927).
3 Virtual point --- Jesteś w kwaterze batalionu „Czata 49”. Odnajdź biało czerwoną tarczę „Czata 49” i stań za jej plecami. Po prawej stronie masz mogiłę w której spoczywa NN kobieta poległa w Ogrodzie Krasińskich, 8.09.1944 r.
Czwarta cyfra w numerze w drugim wierszu od dołu to kolejna cyfra do logu internetowego. Np. 25023456 to liczba = 2
4 Virtual point --- Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Zośka”, stań przed mogiłą kpt. Andrzeja Romockiego ps. „Morro”, u jego wezgłowia spoczywa dwóch innych bohaterów „Zośki” , ppor i sierż. pchor. – suma lat ich wieku to kolejna liczba do logu (np. 27+23=50),
5 Virtual point --- Znajdujesz się w kwaterze Batalionu „Miotła”. Stań przed mogiłą Andrzeja Englerta, naprzeciwko pochowany jest pewien ppor. ps. „Okrój” - jego rok urodzenia to kolejna liczba do logu (np. 1927).
6 Virtual point --- Znajdujesz się przy tablicy upamiętniającej Oddziały Komendy Głównej AK. Za plecami tablicy dedykowanej żołnierzom Zgrupowania „Radosław” znajduje się mogiła, w której pochowana jest sanitariuszka o ps. „Ada” ur. 8 czerwca, a jej wiek to kolejna liczba do logu (np. 29).
7 Virtual point --- Znajdujesz się w kwaterze Zgrupowania „Żywiciel”. Odszukaj mogiłę mjr. Adama Rzeszotarskiego ps. „Żmija”, po prawej stronie znajdź tabliczkę pewnego podoficera o imieniu Jan, ma odmienny kolor, wiec zauważysz – ilość liter w pseudonimie naszego bohatera to kolejna liczba do logu (np. Hebda = 5.
8 Virtual point --- Znajdujesz się w kwaterze żołnierzy Zgrupowania „Elektrownia”, stań przed tablicą z krzyżem, odszukaj ostatnia mogiłę po prawej w tym rzędzie, spoczywa w niej pewien starszy strzelec o imieniu Tadeusz – ostatnia cyfra z jego roku śmierci to kolejna liczba do logu (jeśli 1944 to liczba = 4).
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
3a
4
5
6
7
8
Strefa kesza
Jeśli musisz