Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 52 - OP928G
Węgierska pomoc
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-09-2019
Data utworzenia: 27-08-2019
Data opublikowania: 16-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2019
102x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
107 odwiedzających
56 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: norbinorek, PUG Bielany
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                  keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

1 sierpnia 1944 r. w okolicach Warszawy były rozlokowane trzy węgierskie dywizje z II Korpusu Rezerwowego i 1. Dywizja Huzarów. Niemcy wobec niedostatku własnych sił do stłumienia Powstania zamierzali wykorzystać do tego oddziały węgierskie. Od Węgierskiego Regenta Miklósa Horthy’ego dowództwo korpusu otrzymało polecenie, aby nie uczestniczyć w walkach - „Nie mamy w Warszawie czego szukać".

Dowództwo Powstania prowadziło cały czas pertraktacje z Węgrami. Węgrzy nie tylko nie włączyli się do walk przeciwko Powstaniu, ale mniej lub bardziej oficjalnie wspomagali ludność cywilną i Powstańców żywnością, lekami, bronią i amunicją. Przepuszczali także przez swe pozycje ludność cywilną oraz  żołnierzy AK.

Wspomnienia młodego węgierskiego żołnierza Istvána Elku, który wraz ze swymi rodakami uratował kilka tysięcy ludzi.

„ …opuściliśmy Babice i pojechaliśmy pod Cytadelę, posuwaliśmy się wzdłuż Wisły. Podjechaliśmy w górę ulicą Karową, tam w szpitalu mieściło się dowództwo jakiegoś oddziału powstańczego i nasi oficerowie zaproponowali im, że przejdziemy na ich stronę. Nie przyjęli naszej propozycji, ale skierowali nas na ulicę Puławską, gdzie nie było jeszcze walk. Tam zameldowaliśmy się w dowództwie AK, oddając się do jego dyspozycji. Nasze konie zostały zaprzężone do wozów. Przez dwa tygodnie wywoziliśmy cywilów z Warszawy. Niemcy nas przepuszczali, na naszych wozach biedni ludzie całymi rodzinami z małym bagażem dojeżdżali do Milanówka, Grodziska, Błonia i Podkowy Leśnej, tam się rozchodzili, a myśmy wracali do Warszawy i na drugi dzień to samo…”.

29 września 1944 r pod Jaktorowem stoczyła swój ostatni bój  wycofująca się w Góry Świętokrzyskie Grupa „Kampinos”. Została rozbita w okolicy wsi Budy Zosine. W tej okolicy stacjonowały oddziały 1. Dywizji Honwedów dowodzone przez rtm. Miklósa Bodócsy. W końcowej fazie bitwy w ich ręce dostało się około 100 Powstańców. Otoczyli ich zbrojnym kordonem i nie zgodzili się ich wydać Niemcom, a swe stanowisko potwierdzili wyciągając broń. Jeńców nakarmili, opatrzyli, wyposażyli, a następnie, gdy stało się w miarę bezpiecznie, wypuścili, życząc powodzenia w dalszej drodze.

Przy ulicy Matejki 1/5 przed ambasadą Kanady na skwerze umieszczono dwa monumenty. Jeden z nich dedykowany jest żołnierzom węgierskim – „Pamięci węgierskich honwedów, którzy podczas Powstania Warszawskiego 1944 roku przekazywali broń i amunicję żołnierzom Armii Krajowej, pielęgnowali rannych, pomagali polskim braciom. Z dumą wspominamy tych węgierskich bohaterów, którzy poświęcili swoje życie walcząc po stronie powstańców.”

Drugi obelisk poświęcony jest Cichociemnym – „Pamięci cichociemnych 316 spadochroniarzy, żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje losy i życie poświęcili Tobie Ojczyzno.”

Skrzynkę dedykuję Węgierskim Honvedom.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pomnik Węgierskich Honwedów
Obrazki/zdjęcia
Obelisk Honvedów
Tablica
Tablica
Gdzieś tam