Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
63 dni # 52 - OP928G
Węgierska pomoc
Owner: iwonia1999
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-09-2019
Date created: 27-08-2019
Date published: 16-09-2019
Last modification: 29-09-2019
102x Found
1x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
107 visitors
56 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: norbinorek, PUG Bielany
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

                                                                  keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

1 sierpnia 1944 r. w okolicach Warszawy były rozlokowane trzy węgierskie dywizje z II Korpusu Rezerwowego i 1. Dywizja Huzarów. Niemcy wobec niedostatku własnych sił do stłumienia Powstania zamierzali wykorzystać do tego oddziały węgierskie. Od Węgierskiego Regenta Miklósa Horthy’ego dowództwo korpusu otrzymało polecenie, aby nie uczestniczyć w walkach - „Nie mamy w Warszawie czego szukać".

Dowództwo Powstania prowadziło cały czas pertraktacje z Węgrami. Węgrzy nie tylko nie włączyli się do walk przeciwko Powstaniu, ale mniej lub bardziej oficjalnie wspomagali ludność cywilną i Powstańców żywnością, lekami, bronią i amunicją. Przepuszczali także przez swe pozycje ludność cywilną oraz  żołnierzy AK.

Wspomnienia młodego węgierskiego żołnierza Istvána Elku, który wraz ze swymi rodakami uratował kilka tysięcy ludzi.

„ …opuściliśmy Babice i pojechaliśmy pod Cytadelę, posuwaliśmy się wzdłuż Wisły. Podjechaliśmy w górę ulicą Karową, tam w szpitalu mieściło się dowództwo jakiegoś oddziału powstańczego i nasi oficerowie zaproponowali im, że przejdziemy na ich stronę. Nie przyjęli naszej propozycji, ale skierowali nas na ulicę Puławską, gdzie nie było jeszcze walk. Tam zameldowaliśmy się w dowództwie AK, oddając się do jego dyspozycji. Nasze konie zostały zaprzężone do wozów. Przez dwa tygodnie wywoziliśmy cywilów z Warszawy. Niemcy nas przepuszczali, na naszych wozach biedni ludzie całymi rodzinami z małym bagażem dojeżdżali do Milanówka, Grodziska, Błonia i Podkowy Leśnej, tam się rozchodzili, a myśmy wracali do Warszawy i na drugi dzień to samo…”.

29 września 1944 r pod Jaktorowem stoczyła swój ostatni bój  wycofująca się w Góry Świętokrzyskie Grupa „Kampinos”. Została rozbita w okolicy wsi Budy Zosine. W tej okolicy stacjonowały oddziały 1. Dywizji Honwedów dowodzone przez rtm. Miklósa Bodócsy. W końcowej fazie bitwy w ich ręce dostało się około 100 Powstańców. Otoczyli ich zbrojnym kordonem i nie zgodzili się ich wydać Niemcom, a swe stanowisko potwierdzili wyciągając broń. Jeńców nakarmili, opatrzyli, wyposażyli, a następnie, gdy stało się w miarę bezpiecznie, wypuścili, życząc powodzenia w dalszej drodze.

Przy ulicy Matejki 1/5 przed ambasadą Kanady na skwerze umieszczono dwa monumenty. Jeden z nich dedykowany jest żołnierzom węgierskim – „Pamięci węgierskich honwedów, którzy podczas Powstania Warszawskiego 1944 roku przekazywali broń i amunicję żołnierzom Armii Krajowej, pielęgnowali rannych, pomagali polskim braciom. Z dumą wspominamy tych węgierskich bohaterów, którzy poświęcili swoje życie walcząc po stronie powstańców.”

Drugi obelisk poświęcony jest Cichociemnym – „Pamięci cichociemnych 316 spadochroniarzy, żołnierzy Armii Krajowej, którzy swoje losy i życie poświęcili Tobie Ojczyzno.”

Skrzynkę dedykuję Węgierskim Honvedom.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Pomnik Węgierskich Honwedów
Pictures
Obelisk Honvedów
Tablica
Tablica
Gdzieś tam