Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
#40 - Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerem - OP9261
KOTLINA TUROSZOWSKA
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-09-2019
Date created: 22-08-2019
Date published: 01-09-2019
Last modification: 15-09-2023
13x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
21 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

#40 - Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerem

 

Pomysł na założenie skrytek w Kotlinie Turoszowskiej narodził się podczas przygotowywania Pierwszego Pieszego Rajdu Kotliny Turoszowskiej w Bogatyni.

I Rajd Kotliny Turoszowskiej odbył się 30 czerwca 2019 roku o dystansie 60 km.

Chęć udziału w Rajdzie zadeklarowało 203 uczestników.

Na starcie pojawiło się 187 uczestników a do mety dotarło 151 startujących.

W Pierwszym Pieszym Rajdzie Kotliny Turoszowskiej udział wzięli uczestnicy z krajów: Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec.

Po 6 godzinach i 18 minutach pierwszy uczestnik rajdu dotarł na metę.

Trasa Rajdu prowadziła przez trzy kraje: Polska, Czechy, Niemcy.

II Rajd Kotliny Turoszowskiej odbył się 19 czerwca 2021 roku o dystansie 61 km.

Chęć udziału w Rajdzie zadeklarowało 207 uczestników.

Na starcie pojawiło się 173 uczestników a do mety dotarło 123 startujących.

Po 9 godzinach i 20 minutach pierwszy uczestnik rajdu dotarł na metę.

Tym razem trasa rajdu odbyła się tylko w Polsce.

III Rajd Kotliny Turoszowskiej odbył się 18 czerwca 2022 roku o dystansie 62 km.

Chęć udziału w Rajdzie zadeklarowało 230 uczestników.

Na starcie pojawiło się 193 uczestników a do mety dotarło 164 startujących.

Trasa Rajdu prowadziła ścieżkami po polskiej jak i czeskiej stronie :)

IV Rajd Kotliny Turoszowskiej odbył się 17 czerwca 2023 roku o dystansie 62,5 km.

Chęć udziału w Rajdzie zadeklarowało 235 uczestników.

Na starcie pojawiło się 191 uczestników a do mety dotarło 162 startujących.

Trasa Rajdu prowadziła ścieżkami po polskiej jak i czeskiej stronie gdzie było 1 800 m przewyższeń.

Najstarszy uczestnik rajdu miał 76 lat i pochodzi z Gdańska.

W rajdzie udział wzieła Dorota Szparaga, która przeszła samotnie Via Alpina Red Trail - 2 650 km

 

 

INFORMACJA O KOTLINIE TUROSZOWSKIEJ:

Kotlina Turoszowska znajduje się w powiecie zgorzeleckim, w gminie Bogatynia oraz w przygranicznym obszarze Republiki Czeskiej na terenie gmin Hradek nad Nisou oraz Chrastava

Oprócz znajdowania skrytek będzie możliwość poznania historii Kotliny Turoszowskiej dawnej i obecnej.

 

TRASA PĘTLI KOTLINY TUROSZOWSKIEJ:

Pętla Kotliny Turoszowskiej zaczyna się na placu przy Dworcu Historii w Bogatyni i będzie przebiegać ścieżką Śladami Przeszłości do Opolna Zdrój. Następnie ścieżką przemytników dotrzemy do drogi asfaltowe (Bogatynia – Sieniawka), którą kierujemy się do Kopaczowa.

Następnym miejscem jest Styk Trzech Granic gdzie znajdujemy szlak zielony, którym podążamy wzdłuż Nysy Łużyckiej do Trzcińca Górnego, tu znajdują się ruiny Zamku Ronów.

Drogą polną kierujemy się do Działoszyna, a drogą asfaltową idziemy przez Posadę, Bratków, Krzewinę aż dochodzimy do Lutogniewic.

W Lutogniewicach kierujemy się na pas graniczny drogą szutrową dochodzimy do drogi asfaltowej (Działoszyn – Wyszków), którą kierujemy się do Wyszkowa. Następnie zwałowiskiem zewnętrznym zwanym hałdą dochodzimy do Bogatyni.

 

ELEKTROWNIA "TURÓW"

 

RYS HISTORYCZNY

"Elektrownia Turów została zbudowana w Kotlinie Żytawskiej, stanowiącej część Bramy Łużyckiej dzielącej Rudawy od Sudetów. Według zapisów kronikarskich w latach czterdziestych XVII wieku zaobserwowano pożary płytko zalegających złóż węgla brunatnego. Po stu latach, w 1740 roku rozpoczęto wydobywanie węgla, a w XIX wieku w okolicach Zittau (Żytawy) i Bogatyni istniało już prawie 100 prywatnych kopalni podziemnych i wyrobisk odkrywkowych. Od 1890 roku nastąpiła stopniowa likwidacja drobnych zakładów górniczych na rzecz większych zrzeszeń zwanych gwarectwami. W 1904 roku regularną eksploatację metodą odkrywkową rozpoczęła na skalę przemysłową spółka akcyjna „Herkules”. W 1908 roku powstała brykietownia, a w 1911 roku opalana węglem brunatnym elektrownia w Hirschfelde. Roczne wydobycie węgla przekraczało 1 mln ton. Szacuje się, że ogólne wydobycie węgla w Turoszowie i jego okolicach (w istniejących kopalniach i odkrywkach) przez spółkę „Herkules” w okresie 180 lat, tj. czasu życia i pracy 6–7 pokoleń, osiągnęło 100 mln ton. Węgiel wydobywano wówczas na nawóz oraz do produkcji energii elektrycznej.

Po drugiej wojnie światowej, przez pierwsze dwa lata kopalnia „w Trzcińcu nad Nysą” była administrowana przez okupacyjne wojska radzieckie. Pracowała tutaj załoga niemiecka z nieliczną domieszką polskich pracowników fizycznych."

POCZĄTKI BUDOWY

"Idea zlokalizowania na Dolnym Śląsku dużej elektrowni cieplnej narodziła się w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to analizy długookresowe wykazały ryzyko szybkiego nastania niedoborów mocy i energii.

W połowie 1955 roku powołana przez ówczesne Ministerstwo Energetyki komisja lokalizacyjna, wytypowała pod budowę elektrowni teren w pobliżu istniejącej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Turoszowie. Badania polskich geologów ustaliły wielkość zasobów złoża na 1120 mln ton, z czego zasoby nadające się do eksploatacji określono na 900 mln ton.

Założenia i projekt wstępny budowy elektrowni o początkowej mocy 1200 MW przygotował warszawski „Energoprojekt”. W pracach projektowych początkowo rozważano zastosowanie bloków energetycznych o mocy 150 MW, jednak później zdecydowano się na bloki 200–megawatowe z jednym kotłem o wydajności 650 t/h każdy."

WIELKA BUDOWA

"1 stycznia 1958 roku utworzono przedsiębiorstwo inwestycyjne „Kopalnia i elektrownia Turów w budowie”, przekształcone rok później w „Kombinat Paliwowo–Energetyczny Turów” (w budowie), a w 1961 roku w Kombinat Górniczo–Energetyczny Turów w budowie”.

Została także powołana specjalna Komisja Rządowa, a minister górnictwa i energetyki powołał swojego specjalnego pełnomocnika do spraw budowy kombinatu. Ostateczny, kompleksowy projekt Elektrowni Turów o mocy 1200 MW został zatwierdzony Uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nr 54/59 z dnia 2 lutego 1959 roku.

Przewidywał on realizację budowy elektrowni w trzech bezpośrednio następujących po sobie podetapach:

  • 2×200 MW – bloki nr 2 i nr 1

  • 2×200 MW – bloki nr 3 i nr 4

  • 2×200 MW – bloki nr 5 i nr 6

W związku z późniejszą decyzją rozbudowy elektrowni do mocy 1400 MW, trzeci podetap objął dodatkowo siódmy blok. Generalnym wykonawcą zostało Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu, zaś na przełomie lat 50. i 60. budowa elektrowni była największą inwestycją energetyczną tego typu w Europie. Pierwsza grupa pracowników tej przyszłej wielkiej budowy zjechała do Bogatyni 18 stycznia 1958 roku. W szczytowym okresie budowy pracowało tam około 10 000 osób. Na wielką skalę rozpoczęły się prace przygotowawcze i budowlane, przede wszystkim budowa 30 km odcinka nowoczesnej drogi (w tym 2 mosty i 3 wiadukty) ze Zgorzelca do Bogatyni przez Działoszyn i budowa toru kolejowego do Bogatyni. Równolegle trwały prace przygotowawcze do budowy odkrywki „Turów II” i elektrowni.

31 października 1962 roku zakończono wszystkie prace i przekazano blok nr 2 do eksploatacji. Polska stała się wówczas siódmym krajem świata, który posiadał 200-megawatowe bloki opalane węglem brunatnym. Pierwszy etap budowy zakończył się w roku 1965, z chwilą przekazania do eksploatacji bloku nr 7. Podjęto wtedy decyzję o budowie kolejnych trzech bloków, co pozwoliłoby stać się Elektrowni Turów pierwszą w Polsce elektrownią o zainstalowanej mocy 2000 MW. W roku 1971 Elektrownia Turów osiągnęła moc 2000 MW i do czasu oddania do użytku elektrowni w Kozienicach, a następnie w Bełchatowie, była najpotężniejszym dostawcą energii elektrycznej do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Wyprowadzeniu energii elektrycznej z Worka Turoszowskiego służyła wybudowana w Mikułowej rozdzielnia, skąd energia turoszowska szła dalej „w kraj”.

OD ZJEDNOCZENIA DO SPÓŁKI AKCYJNEJ

"Uchwałą Rady Ministrów z 31 marca 1976 roku zostało utworzone Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego i Elektrowni we Wrocławiu, którego jednostkę zgrupowaną w Zjednoczeniu stanowiła Elektrownia Turów. Dopiero dwa lata później Zarządzeniem Dyrektora Generalnego tego Zjednoczenia 12 maja 1978 roku utworzono zakład pod nazwą Elektrownia Turów.

Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z 22 kwietnia 1985 roku zostało powołane przedsiębiorstwo państwowe Zachodni Okręg Energetyczny z siedzibą w Poznaniu, którego jednostkę organizacyjną stanowiła Elektrownia Turów. Niespełna trzy lata później, 30 grudnia 1988 roku Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, z Zachodniego Okręgu Energetycznego zostały wyodrębnione jednostki organizacyjne, które stały się przedsiębiorstwami państwowymi. Organem założycielskim dla nich został Minister Przemysłu.

Przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Turów w Bogatyni zostało utworzone Decyzją Ministra Przemysłu z dnia 16 stycznia 1989 roku.

16 grudnia 1999 roku Minister Skarbu Państwa skomercjalizował przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Turów przekształcając je w spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem był Skarb Państwa. 31 grudnia 1999 roku Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze wydał Postanowienie o wpisaniu Spółki Akcyjnej Elektrowni Turów w Bogatyni do rejestru handlowego prowadzonego przez ten Sąd ze skutkiem prawnym na dzień 1 stycznia 2000 roku. Od tego dnia Elektrownia Turów przestała być przedsiębiorstwem państwowym, a stała się spółką akcyjną.

W latach 1998-2000 w ramach restrukturyzacji wewnętrznej ze struktur Elektrowni wydzielono spółki, które obecnie funkcjonują jako:

  • PTS "Betrans" Sp. z o.o. – Oddział Przedsiębiorstwo Transportowe „Eltur-Trans” z siedzibą w Bogatyni,

  • Przedsiębiorstwo Produkcji Sorbentów i Rekultywacji „Eltur-Wapore” Sp. z o.o.,

  • Elbest Sp. Z o.o. – Oddział Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Global Tur z siedzibą w Bogatyni,

  • Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „Eltur-Serwis” Sp. z o.o.,

  • NZOZ „MegaMed” Sp. z o.o. – Oddział Centrum Medyczne TURÓW z siedzibą w Bogatyni.

W latach 90-tych, wraz ze zmianami ustrojowymi kraju, zmieniała się także cała polska elektroenergetyka. Zwrot w stronę gospodarki rynkowej opartej na grze popytu i podaży, spowodował konieczność przystosowania przedsiębiorstw do działania w warunkach konkurencji na krajowym i europejskim rynku.

Lata 90-te to także kres żywotności potencjału produkcyjnego Elektrowni Turów. Odpowiedź na pytanie, co dalej, miała zdecydować o przyszłych losach Elektrowni i całego regionu. Kierownictwo firmy podjęło niespotykane w skali europejskiej wyzwanie – modernizowania zakładu od podstaw i na własny rachunek."

KIERUNEK – MODERNIZACJA I ROZWÓJ

"Stosując niekonwencjonalne rozwiązania techniczne, ekonomiczne i finansowe, Elektrownia Turów przecierała szlaki innym. Zadania, jakie wówczas stanęły przed kierownictwem i załogą firmy, trudno jest z czymkolwiek porównać; wystarczy wspomnieć, że aktywa Elektrowni wynosiły wówczas ok. 100 mln USD, a koszt modernizacji szacowano na ponad 1,7 mld USD. 

Zorganizowanie finansowania tak wielkiego przedsięwzięcia było nie lada wyczynem. Żaden z banków w pojedynkę nie był w stanie sprostać takiemu zadaniu. Powołano konsorcja, złożone z ponad 40 banków, które finansowały modernizację Elektrowni. Część kredytów, te najdroższe, zaciągnięte na początku lat 90-tych, refinansowano poprzez wyemitowanie w 2001 roku pierwszych w polskiej branży energetycznej euroobligacji. Obligacje te zostały uznane przez prestiżowy magazyn finansowy „Euromoney” za najlepszą i najlepiej zorganizowaną emisję z rynków wschodzących.

Nie mniej skomplikowana i nowatorska była strona techniczna modernizacji Elektrowni Turów, w której położono nacisk na nowoczesność, niezawodność i ekologię. Proces ten rozpoczął się w 1993 roku od „małej modernizacji” bloków 8, 9 i 10, które wyposażono w suchą instalację odsiarczania spalin i przystosowano do pracy, uwzględniając wszystkie wymogi ekologiczne.

Zainstalowano układ suchego odsiarczania spalin, uzyskując średnią skuteczność odsiarczania na poziomie 40%.

Podstawowe zadanie – gruntowną modernizację bloków 1-6 – podzielono na trzy etapy: w 1995 roku rozpoczęto modernizacje bloków 1 i 2 zakończoną pełnym sukcesem w 1998, następnie zmodernizowano blok 3, który oddano do eksploatacji w 2002 roku. Później rozpoczęto prace na blokach 4-6. Po zakończonej pod koniec 2004 roku modernizacji i wyłączeniu bloków 7 (2003r.) i 8 (2010r.) Elektrownia Turów dysponowała mocą osiągalną 1900 MW."

ŹRÓDŁO:

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Historia-Elektrowni-Turow/Rys-Historyczny

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Historia-Elektrowni-Turow/Rys-Historyczny/Poczatki-budowy

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Historia-Elektrowni-Turow/Rys-Historyczny/Wielka-Budowa

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Historia-Elektrowni-Turow/Rys-Historyczny/Od-Zjednoczenia-do-Spolki-Akcyjnej

https://elturow.pgegiek.pl/O-oddziale/Historia-Elektrowni-Turow/Rys-Historyczny/Kierunek-Modernizacja-i-Rozwoj

Tablice informacyjne na trasie ułożonych skrytek "Kotlina Turoszowska pieszo lub rowerem"

Książka "BOGATYNIA I OKOLICE ZARYSY DZIEJÓW" - Marian Iwanek i Elżbieta Orłowska

Książka "Polskie Górne Łużyce" - Waldemar Ben

Książka "Królewska Dolina Górnołużyckiej Ścieżki Działoszyn" – Ryszard Zawadzki

Książka "Im Zittauer Zipfel"

Fundacja Rajd Kotliny Turoszowskiej

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 13x Not found 0x Note 0x All entries