Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kotlin - powstańcy Wlkp. [100+] - OP91UF
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-08-2019
Date created: 07-08-2019
Date published: 09-08-2019
Last modification: 08-01-2022
45x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
48 visitors
29 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: hobbbysta
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Chciałbym przedstawić mieszkańców Kotlina, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim. 

Michał Błaszczyk – urodzony w Kotlinie w 1899 roku. 15.11. 1918 roku wszedł w skład 11-osobowej Rady Roobotniczo-Żołnierskiej w Nowym Mieście nad Wartą. W trakcie powstania walczy w szeregach 3 kompanii jarocińskiej. W styczniu bierze udział w walkach pod Szubinem i Rynarzewem. Za męstwo na polu bitwy otrzymuje awans na stopień sierżanta. Podczas gdy dowódca 3 kompanii Stanisław Krystofiak był na egzaminie w Poznaniu, Michał Błaszczyk dowodzi 3 kompanią. W lutym walczy na froncie południowym pod Sarnową i Sarnówką gdzie zostaje ranny. Umiera w 1970 roku i zostaje pochowany na miejscowym cmentarzu.

Jan Hądzel – urodzony w 1898 roku we wsi Bilczew pod Ostrowem. W trakcie I wojny światowej wcielony do armii niemieckiej. W 1919 roku wstępuję do oddziałów powstańczych. Potem walczy w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas odwrotu spod Kijowa dostał się do niewoli radzieckiej, z której udało mu się zbiec. Kierując się na zachód nocne wędrówki zakończył na Litwie. Z której wraca do Polski. Po wojnie pracuje jako pracownik magazynu zbożowego w Kotlinie. Zmarł w 1964 roku i pochowany zostaje na cmentarzu w Kotlinie.

Kacper Izydorczyk – urodzony w Stęgoszy w 1893 roku. Podczas pierwszej wojny światowej wcielony do armii niemieckiej. Potem jako ochotni walczy w Powstaniu Wielkopolskim, które opuszcza w stopniu kaprala. Po wojnie mieszka w Kotlinie pracując na kolei. Zmarł w 1964 roku i zostaje pochowany na miejscowym cmentarzu.

Władysław Janicki – urodzony w 1899 roku także uczestnik Powstania Wielkopolskiego. W okresie międzywojennym pracuje w miejscowym majątku. Zmarł w 1959 roku i pochowany został na tutejszym cmentarzu.

Stefan Janowski – urodzony w 1902 roku w Miłosławiu. 14.02.1919 jako ochotnik wstąpił w szeregi powstańcze, a potem do 7 pułku strzelców wielkopolskich pod dowództwem płk. Konarzewskiego. Brał udział w walkach pod Trzemesznem, Działyniem i Szubinem. Uczestniczył także w zdobywaniu poczty w Inowrocławiu. Pod koniec 1919 roku przebywa na leczeniu w szpitalu w Pleszewie. Jednak już w lipcu 1920 roku otrzymuje skierowanie na front wschodni. W sierpniu walczy w obronie Warszawy przed armia bolszewicką. Następnie przeniesiony do 66 pp. w Toruniu. W lipcu 1939 roku powołany został na ćwiczenia wojskowe Obrony Narodowej w Dobrzycy. We wrześniu walczy w szeregach Armii Poznań pod Żyrardowem i Skierniewicami. Pod Sochaczewem dostaje się do niewoli niemieckiej.12.10.1939 zwolniony z obozu jenieckiego po powrocie do Kotlina podejmuje pracę na kolejce wąskotorowej w Witaszycach. W maju 1940 roku wysłany na roboty przymusowe do kopalni węgla kamiennego w Westfalli. Do kraju wraca w 1945 roku. i zatrudnia się w GSSCh w Kotlinie. Zmarł w 1984 roku i pochowany został na tutejszym cmentarzu.

 

Teofil Jezierski urodzony w 1889 roku w Pleszewie. Także uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Po wojnie zamieszkuje w Kotlinie pracując na kolei. Zmarł w 1958 roku i został pochowany na cmentarzu w Kotlinie.

Franciszek Kaczmarek urodzony w 1889 roku w Kotlinie w okresie I wojny światowej służy w armii niemieckiej. Następnie bierze udział w Powstaniu Wielkopolskim. W okresie II wojny światowej działacz podziemia niepodległościowego. Kolporter gazety ”Dla Ciebie Polsko”. Aresztowany 08.09.1941 roku przez Gestapo. Ginie w Legnicy 13 marca 1942 roku.

Stanisław Kaźmierczak

Franciszek Kociński – urodzony w 1895 roku w Magnuszewicach. Po wybuchu I wojny światowej w wieku 19 lat zostaje wcielony do armii niemieckiej i walczy na froncie wschodnim, pod Berezyną. W wojsku pełni funkcję tłumacza. Po zakończeniu działań na froncie wschodnim poprzez Kowno dociera do Poznania, gdzie stępuje w szeregi powstańcze. Z jednostki wojskowej został wysłany na Śląsk w celu zabezpieczania plebiscytu. W 1935 roku przyjeżdża do Kotlina, gdzie pracuje na poczcie. Po II wojnie światowej pełni także role sołtysa wsi. Zmarł w 1964 roku i został pochowany na cmentarzu w Kotlinie.

Antoni Matuszczak – urodzony w Twardowie w 1977 roku. Od 13.11.1918 roku w I kompanii jarocińskiej. Z 5 na 6 stycznia 1919 roku walczy pod Mroczą, a 8 stycznia pod Ślesinem. Na początku lutego 1919 roku uczestniczy w walkach pod Rawiczem i Łaszczynem. Pod Miejską Górką pełnił obowiązku dowódcy I plutonu, a nawet 1 kompanii w zastępstwie sierżanta Bronisława Kirchnera.

Jan Matuszak urodzony w 1894 roku w Piekarzewie. Powstaniec Wielkopolski w stopniu kaprala. Po wojnie mieszka w domu kolejowym w Kotlinie i pracuje na kolei. Pochowany na cmentarzu w Kotlinie.

Sylwester Przystański – urodzony w Dubinie w 1901 roku. 11.11.1918 roku wstąpił do Straży Ludowej pod dowództwem Franciszka Ciesielskiego. Zadaniem straży było strzeżenie granicy na odcinku Zaborowo-Janowo-Szaradowo w powiecie rawickim. Potem należy do powstałej kompanii dubińskiej w baonie jutrosińskim. W styczniu i lutym 1919 roku walczy pod Słupią Kapitulną, Zieloną Wsią i Miejską Górką. W czerwcu powołany do 11 pp Strzelców Wielkopolskich, baonu zapasowego w Śremie. W 1920 roku walczy na froncie wschodnim z bolszewikami. W 1926 roku przenosi się do Kotlina pracując jako badacz mięsa i zwierząt rzeźnych. Potem zostaje właścicielem sklepu i restauracji. Umiera w 1972 roku i zostaje pochowany na cmentarzu w Kotlinie.

Stanisław Remblewski – urodzony w Wyszkach w 1897 roku. W trakcie I wojny światowej w szeregach armii niemieckiej. W powstaniu walczy w 3 kompanii jarocińskiej pod dowództwem Stanisława Krystofiaka, w styczniu 1919 roku pod Szubinem i Rynarzewem a w lutym na południu pod Miejską Górką. Po wojnie zamieszkuje w Kotlinie.

Franciszek Rożek – urodzony w 1896 roku w Kotlinie. Jesienią 1915 roku powołany do armii niemieckiej. Walczy głównie na froncie zachodnim. Po zakończeniu wojny otrzymuje urlop. Będąc w Kotlinie 18.01.1918 roku zgłasza się do 2 kompanii I batalionu w Pleszewie. Walczy pod Zdunami, Rawiczem i Miejską Górką, następnie uczestniczy w walkach pod Nakłem, Bydgoszczą, Szubinem i Kcynią pod dowództwem Ludwika Bociańskiego. W 1920 roku bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pod Wołkowyskiem zostaje ciężko ranny w obojczyk a po wyleczeniu uznany za inwalidę wojennego. Wraca do domu i gospodarzy na roli. W 1941 roku zostaje przez Niemców wyrzucony z gospodarstwa, pracując na kolei w Witaszycach. Po wojnie wraca do Kotlina. Zmarł w 1986 roku i został pochowany na cmentarzu w Kotlinie.

Franciszek Stasik- urodzony w Bachorzewie w 1899 roku. Powstaniec Wielkopolski pochowany w Kotlinie.

Piotr Stasik – urodzony w 1889 roku w Strzyżewie. 14.11.1914 roku został wcielony do armii niemieckiej i walczy na froncie rosyjskim i francuskim. Na początku listopada 1918 roku dezerteruje z wojska i podejmuje służbę w I kompani jarocińskiej. Bierze udział w rozbrajaniu niemieckich pociągów na dworcu kolejowym w Jarocinie, przy ewakuacji wojsk niemieckich z koszar i rozbrojeniu dywersantów niemieckich w Racendowie, Parzewie, Piekarzwie i Suchorzewie. Zdobyta broń trafiła do jarocińskiego batalionu. Po zakończeniu wojny pracuje w Cukrowni Witaszyce. W okresie okupacji pracownik majątku ziemskiego w Kotlinie. Zmarł w 1970 roku i pochowany został na cmentarzu w Kotlinie.

Szczepan Szymanek – urodzony w 1882 roku w Kotlinie. Uczestnik powstania wielkopolskiego. Po wojnie mieszka w Kotlinie, pracując na kolei jako zawiadowca stacji. Zmarł w 1961 roku i pochowany został na cmentarzu w Kotlinie.

Stanisław Szyszka – urodzony w 1901 roku w Kotlinie W 1919 roku bierze udział w powstaniu wielkopolskim. Potem walczy w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1919 roku uczestniczy w wyprawie na Kijów. Po bitwie warszawskiej pozostaje w wojsku w oddziałach Żandarmerii Konnej. Po wojnie pracuje na rodzinnym gospodarstwie. 08.12.1939 roku znalazł się wraz z rodziną w pierwszym transporcie jarociniaków wysiedlonych do Generalnej Guberni w okolice Opoczna. W kwietniu 1942 roku za działalność konspiracyjną zostaje aresztowany przez Gestapo i wysłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wg informacji brata Franciszka został stracony w bloku 11 pod ścianą śmierci prawdopodobnie w czerwcu 1942 roku.

Na znalazców czekają certy. Proszę o dokładne maskowanie i uważne podejmowanie. 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 45x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions