Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
(PŚ66) Franciszek Deja - OP91SS Cache van de week
Powstańczy dowódca
Eigenaar: deg
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 09-08-2019
Gemaakt op: 05-08-2019
Gepubliceerd op: 15-08-2019
Laatste verandering: 24-03-2022
68x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
133 x Bekeken
57 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
50 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aikido, ankos, Aynsley, Bartek111, bartekt1702, Baton123, brajan74, CarCam, Chochlik., Chrząszcze2, Ciapciak, coosiek, crazy_baby, crosman04, descarado&kolorteczy, Don Vito, ForgottenSilesia, GFS, h_n, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, Inikara, iwonia1999, jamiko, jemiolka, karwdo, kross, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, martuś, Mensor, mziolko, Nannette, norbinorek, Oni_no_Pejot, palinq, R-Sol, Remol19, rubin, Seamair, search_engine, Sinistram Tarso, Tisia, Tris, unkas, Whatever, yurras, Zespół EŁ
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

I Powstanie Śląskie

Franciszek Deja (20.1.1888 - 16.5.1921) był jednym z przywódców I Powstania Śląskiego, dowodził powiatem Katowickim. Obok Wojciecha Korfantego - był głównym organizatorem powstania w gminie Siemianowice.

Gmina Siemianowice liczyła wówczas około 40 000 mieszkańców. Dowodzona przez Franciszka Deję kompania powstańcza liczyła 120 osób. Jej uzbrojeniem było zaledwie 60 karabinów, 10 pistoletów wojskowych i 100 granatów ręcznych.

 

W książce "Od Sancovic do Siemianowic. Szkice z dziejów miasta i okolic", Zdzisław Janeczek pisze:

"Do Siemianowic pierwsze wiadomości o powstaniu dotarły w niedzielę 16 sierpnia, w czasie zabawy zorganizowanej przez Zjednoczenie Zawodowe Polskie. Członkowie POW rozpoczęli przygotowania do walki. Funkcję przebywającego w areszcie Jana Wilima przejęli Jan Stanek i Franciszek Deja.
W poniedziałek 17 sierpnia powstańcy siemianowiccy zaopatrzeni, dzięki staraniom Wojciecha Korfantego, w broń i amunicję, skoncentrowani pod kopalnią „Saturn” oczekiwali na rozkaz do natarcia. Stąd uderzono trzema grupami, dowodzonymi przez Jana Lotha i Jana Stanka, na kilka punktów w Siemianowicach oraz w gminie Huta Laura. Zamku w Parku Miejskim, gmachu poczty, dworca i oberży hutniczej przy ulicy Jana Matejki bronił 2 batalion majora von Chappuis z 63 Pułku Piechoty 32 Brygady Reichswehry i niemiecka policja.
Stosunek sił był zdecydowanie niekorzystny dla powstańców. Lepiej wyćwiczeni Niemcy dysponowali wówczas 1100 żołnierzami, uzbrojonymi w 2 działa i 12 karabinów maszynowych. Mimo dysproporcji sił, powstańcy po wielogodzinnej walce odnieśli poważne sukcesy, zamykając oddziały niemieckie w częściowo już opanowanych obiektach. Przez niemieckie posterunki w Hucie Laura do swoich podkomendnych w Bytkowie, przedarł się Alojzy Pronobis, który następnie z grupą około 20 powstańców usiłował zajść od tyłu broniące się jeszcze posterunki Grenzschutzu. Franciszek Grunt, pełniący obowiązki kuriera próbował utrzymać łączność między Bańgowem a Dąbrówką Wielką.
Jednak gdy na odsiecz oblężonym przybyły nowe siły z Bytomia i Katowic, położenie powstańców stało się krytyczne i musieli wycofać się za Brynicę (nazywaną wówczas „Jordanem”) na tereny polskie, zadając nieprzyjacielowi ciężkie straty w liczbie 16 zabitych i 40 rannych (ze strony powstańczej było 3 zabitych, 14 rannych, m.in. Jan Kralewski). W tej sytuacji Pronobis rozpuścił bytkowskich powstańców do domów, a sam, w asyście kuriera Alojzego Placka, uszedł do Czeladzi, gdzie natychmiast zajął się formowaniem z uchodźców w kopalni „Saturn” nowego batalionu."

 

III Powstanie Śląskie i śmierć

Cytując forum Strażnicy Czasu:

"3 maja 1921 roku o godzinie 3.00 rano mieszkańców gminy Siemianowice obudziła strzelanina. Atakowano budynki publiczne, napotkanym Niemcom odbierano broń. Zaczęło się III Powstanie Śląskie. Siemianowice, Bańgów, Bytków, Huta Laura, Maciejkowice, Michałkowice, Przełajka i Chorzów (dzisiejszy Chorzów Stary) tworzyły w strukturze POW (Polskiej Organizacji Wojskowej) rejon III. Dowodził nim Franciszek Deja, który miał do dyspozycji, według stanu z marca 1921 roku, 600 ludzi."

Franciszek Deja zginął z rąk Niemców zaledwie 13 dni po wybuchu III Powstania Śląskiego. Zginął w ramach zabójstw zwanych Fememmorde - bestialskich mordów śląskich księży, nauczycieli i działaczy plebiscytowych.

 

Ślady przeszłości

Dla uhonorowania zasług Franciszka Deji jego imieniem nazwano ulicę w Siemianowicach Śląskich [Zobacz]

Grób Franciszka Deji znajduje się na siemianowickim cmentarzu.

Nagrobek. W tle budynki przy ul. Franciszka Deji

Nagrobek. W tle budynek przy ul. Franciszka Deji

 

 

Wikipedia

W powstaniu tego opisu nie uczestniczyła ;)

 

Kesz

Łatwy, prosty i (mam nadzieję) przyjemny. Poradzisz sobie.

Pamiętaj o zapisaniu liczby z logbooka - będzie potrzebna do odnalezienia finału.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Ulica Franciszka Deji
Interessante plek --- Grób Franciszka Deji
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 68x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij