Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej - OP91PS
Łemkowska świątynia grekokatolicka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-07-2019
Date created: 01-08-2019
Date published: 01-08-2019
Last modification: 01-08-2019
19x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
34 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: Dallas, R-Sol
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej

Łemkowska świątynia grekokatolicka

O miejscu:

Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej jest świątynią greckokatolicka z roku 1790. Po 1947 przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Obecnie użytkowana jako kościół filialny pod tym samym wezwaniem parafii św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku w dekanacie Krynica-Zdrój. Cerkiew przeszła kilka remontów: na początku XX wieku, w latach 1967-1970 i w latach 90. Polichromię i ikonostas odnowiono w latach 1997-1998. Cerkiew wpisano na listę zabytków w 1964. Została włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkiew w Wojkowej istniała już pod koniec XVI wieku, jednak obecny budynek powstał dwa stulecia później po tym, gdy pierwsza świątynia została doszczętnie zniszczona przez pożar. Jest to budowla łemkowska, o konstrukcji trójdzielnej zrębowej. Ściany zostały oszalowane poziomo, z narożnikami, które wieńczą pionowe listwy. Nad przedsionkiem wznosi się wieża, wzniesiona w konstrukcji słupowo-ramowej. Wieńczy ją drewniany hełm wraz z kutym krzyżem. Dwa identyczne hełmy wieńczą dach nad nawą i prezbiterium. Nad nawą znajduje się dach namiotowy, zaś nad prezbiterium dach wielopłaciowy łamany uskokowo.

Wnętrze cerkwi nakrywają kopuły namiotowe. Wszystkie okna cerkwi są kwadratowe. Dodatkiem do cerkwi jest dołączona zakrystia. Pierwotnym kryciem budowli był gont, który w obecnych czasach pozostał jedynie na wieży. Ściany wewnątrz pokryte są ozdobną polichromią figuralno-ornamentalną pochodzącą z początku XX wieku. Centralną cześć cerkwi zajmuje ikonostas wykonany dla cerkwi w okresie jej wznoszenia, z którego usunięto carskie wrota oraz drzwi diakońskie. Jest to kompletny rokokowy ikonostas pochodzący z końca XVIII wieku.

Pozostałe wyposażenie cerkwi jest również cenne i pochodzi z XVIII i XIX wieku. Centralne miejsce zajmuje tabernakulum z 2 połowy XVIII wieku oraz drugie, przypominające kształtem małą świątynię z przełomu XIX i XX wieku. W nawie znajduje się ponadto płaszczenica, czyli płótno z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa, z XIX wieku. Oprócz tego w nawie znajduje się również ikona Chrystusa Nauczającego z XVIII wieku oraz nieco młodsze berło procesyjne z XIX wieku. Na berle procesyjnym zachowało się malowidło Ukrzyżowania i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zachowała się również wykonana tuż przed II wojną światową polichromia ze scenami Zmartwychwstania i Zwiastowania.

Teren przycerkiewny jest ogrodzony niskim kamiennym murkiem. Poza nim stoi nowa drewniana dzwonnica słupowo-ramowa pokryta dachem gontowym i współczesnymi dzwonami poświęconymi św. Kindze, Agacie i Józefowi.

Źródło: beskidsadecki.eu oraz wikipedia.pl

O skrzynce:

Skrzynka schowana w kamiennym murku otaczającym cerkiew.

Pictures
Cerkiew
Cerkiew
Cerkiew
Spojler
Log entries: Found 19x Not found 0x Note 0x Picture 2x All entries Gallery