Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(PŚ88) Kazimierz Zenkteler - OP9182
naczelny dowódca w III powstaniu śląskim
Właściciel: basienieczka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-07-2019
Data utworzenia: 09-07-2019
Data opublikowania: 15-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2019
74x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
71 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
29 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, ankos, Aynsley, brajan74, BRAVOORKA, Ciapciak, crazy_baby, gagu, GFS, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, Inikara, iwonia1999, jemiolka, karwdo, kross, Maleska, Marcello002, Mario&Monia, Mensor, norbinorek, nudel, Oni_no_Pejot, palinq, Remol19, rubin, Sinistram Tarso, Zespół EŁ
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Kazimierz Zenkteler

 

 

3523191E-4227-3E11-6652-1955CAC493D5.png

Kazimierz Zenkteler, pseud. Warwas – naczelny dowódca w III powstaniu śląskim, powstaniec wielkopolski.

Urodził się 24 stycznia 1884 w Wojnowicach (pow. Grodzisk Wielkopolski) w rodzinie kupieckiej. Ukończył gimnazjum w Poznaniu w 1906r., po czym odbył roczną służbę wojskową w pruskiej armii, w pułku artylerii ciężkiej, którą ukończył w stopniu sierżanta. D0 1914r. zajmował się kupiectwem. Po wybuchu wojny powołano go do armii niemieckiej. Za kampanię na froncie zachodnim awansował na zastępcę oficera. Na początku 1915r. został dowódcą baonu w Poznaniu. Podczas walk na froncie wschodnim awansował do stopnia podporucznika artylerii ciężkiej. Brał udział w walkach we Flandrii, gdzie w kwietniu 1918r. został ciężko ranny i zwolniony z wojska jako inwalida wojenny. Po powrocie na teren Wielkopolski włączył się do prac organizacyjnych polskich sił powstańczych, a wraz z wybuchem powstania uczestniczył w walkach o Wolsztyn, Nowy Tomyśl i Zbąszyn. Otrzymał nominację na dowódcę Okręgu Wojskowego w Grodzisku, a następnie frontu zachodniego. Dekretem Naczelnej Rady Ludowej awansował do stopnie kapitana. W październiku 1919r. został dowódcą grupy zachodniej frontu wielkopolskiego. W styczniu 1920r. dowodził oddziałami przejmującymi tereny Wielkopolski przyznane Polsce. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził Rezerwową Wielkopolską Brygadą Piechoty i 23. Dywizją Piechoty awansując do stopnia podpułkownika.

Mianowany naczelnym dowódcą wojsk powstańczych, przybył na Śląsk 3 czerwca 1921r. po odwołaniu Macieja Mielżyńskiego, nieudolnego dowódcy III powstania. Mimo niemieckiej ofensywy zdołał utrzymać front do formalnej likwidacji powstania 25 czerwca. W czerwcu 1922r. jako pułkownik wkroczył na czele 23. Dywizji Piechoty na wywalczony Górny Śląsk. W uznaniu zasług wojennych otrzymał majątek ziemski w Mieściskach k. Grodziska Wielkopolskiego. Po wybuchu II wojny światowej, w grudniu 1939r. został deportowany przez Niemców do Jędrzejowa na Kielecczyźnie, gdzie przez okres okupacji i pierwsze powojenne lata prowadził magazyn zbożowy. Jego majątek rozparcelowano, a w 1950r. zakazano mu prowadzenia handlu. Żył samotnie w niedostatku, wspomagany przez sąsiadów. Zmarł w styczniu 1955r. i pochowany na cmentarzu parafialnym św. Trójcy w Jędrzejowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militarii V kl., Orderem Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych, Legią Honorową, Krzyżem Niepodległości z Mieczami i Śląskim Krzyżem Walecznych.

W moim rodzinnym mieście – Katowicach – w 2007r. nazwano jego imieniem rondo na osiedlu Paderewskiego (nazwa nadana uchwałą RMK nr XII/202/07 z 25 czerwca 2007r.), a na budynku szkoły w Szopienicach odsłonięto pamiątkowe popiersie.

 

 

 

 

 

 

Wszystkie podane informacje zaczerpnięte z książki „Patronowie katowickich ulic i placów” pod redakcją Urszuli Rzewiczok, Katowice 2013r.

Wpisy do logu: znaleziona 74x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy