Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Taran Wodny w Kajnach - OP911T
Właściciel: Frangojl
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-06-2019
Data utworzenia: 29-06-2019
Data opublikowania: 30-06-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2019
14x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
51 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: MiszkaWu, PippiLotka, Volt71
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscowości

Kajny (dawniej niem. KainenKaynen) ta niewielka lecz urocza wioska zdecydowanie może być zaliczana do jednych z ciekawszych miejscowości na tych terenach: pierwotnie służebna wieś pruska, lokowana 1 sierpnia 1354 r. (dzień św. Piotra) przez kapitułę warmińską, na 28 łanach w miejscu lauksu(in campo) zwanego Kaynyn. W roku 1454, w trakcie wojny trzynastoletniej, Kajny oraz okolice Olsztyna zostały złupione przez komtura ostródzkiego Henryka von Plauen. Krzyżacy spalili większość zabudowań. W 1782 r. we wsi było 13 mieszkańców a w 1817 r. – 46. W 1820 r. W Kajnach było 13 gospodarstw i 46 mieszkańców. Liczba ludności w tym czasie szybko wzrastała bo w 1846 r. w Kajnach mieszkało już 127 osób. W 1861 r. w Kajnach mieszkało 137 osób (wszyscy katolicy), z których 106 posługiwało się językiem polskim. 1 stycznia 1973 r. Kajny zostały włączone do gminy Jonkowo (uchwała wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie). Na przełomie XX i XXI w. w miejscowości było 9 domów z 56 mieszkańcami. Dnia 1 sierpnia 2004 r., w ramach obchodów 650 lecia wsi, najstarsze mieszkanki Kajn: Brygida Rautenberg i Cecylia Ruch, odsłoniły pamiątkowy głaz z tablicą i napisem „1 sierpień 1345 r. „Campo Kaynyn” Mieszkańcy Kajn 2004 r. Według danych z 2011r. wieś Kajny ma 72 mieszkańców.


Taran wodny

W 1897 roku wykorzystując konfigurację terenu zainstalowano w tej niewielkiej miejscowości Taran wodny, jedyny obecnie działający taki hydrotechniczny zabytek na Warmii. Zadaniem tego urządzenia jest doprowadzenie wody do każdego gospodarstwa i polega to na tym że, woda ze źródła poprzez odstojniki i studnię taranującą trafia do pompy podając dalej wodę do wieży ciśnień leżącej we wsi na wzgórzu. Z niej siedmioma rurami rozprowadzana jest grawitacyjnie do poszczególnych domostw. Nadmiar wody ponad pojemność zbiornika wodozbioru odprowadzany jest potokiem wraz z woda z innych źródeł do rzeki Łyny.

Ten prosty ale jakże efektywny wynalazek to owoc myśli Josepha – Michela Montgolfiera (1740 -1810), jednego ze słynnych braci konstruktorów tzw. montgolfiery czyli balonu na ogrzane powietrze. Działanie Tarana jest proste; kiedy wentyl popychający tłok jest otwarty to wentyl zasysania wody zamyka się, następnie tłok zamyka wentyl i zasysana woda wpływa wentylem do kociołka ciśnieniowego. Znajdujące się w nim powietrze wypycha wodę do rury idącej do wieży ciśnień i zaczyna się nowy cykl, widocznym efektem tego nietypowego zabytku jest rytmiczny stukot oraz pulsacyjnie wypływająca woda. Pełnia sprawności oraz doskonały stan techniczny to zasługa systematycznej konserwacji, dbają o to sami mieszkańcy.

Ze względu iż jest to ujęcie wody cały teren jest ogrodzony i niedostępny dla zwiedzających. Dociekliwi mogą na szczęście liczyć na życzliwość sołtysa Kajn, który ponoć bardzo chętnie udostępnia klucze. Warto pokusić się o dostęp do pompy, gdyż zaowocuje to obejrzeniem innych atrakcji ; niewielka wieża ciśnień umiejscowiona jest właśnie tuż obok jego posesji, a on sam zamieszkuje w drewnianym zabytkowym domu państwa Rautenberg wybudowanym w 1856 r. 


O keszu

Kesz znajduje się pod ziemią , jednak proszę nie kopać.  Zimą przy śniegu może być ciężko.

Proszę również nie wchodzić za ogrodzenie tarana bez ówczesnej zgody, nie jest to wymagane. 

Proszę również o dokładne domykanie pojemnika , oraz o konspirację .

Weź coś do pisania.

 

POWODZENIA


Źródła: 

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/40854,kajny-taran-wodny.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kajny

http://www.polskawliczbach.pl/wies_Kajny

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wieża ciśnień z domem Sołtysa w tle
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria