Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 34 - OP9108
Powstańcza barykada
Właściciel: iwonia1999
Założyciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 29-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-09-2019
83x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
87 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                      keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Już w nocy z 1 na 2 sierpnia w kluczowych miejscach obrony zaczęto budować barykady. Jedna z nich powstała w Al. Jerozolimskich. Tu w poprzek ulicy, pomiędzy domami nr 17 na stronie południowej (obecnie nr 23) a nr 22 na stronie północnej wybudowano barykadę ryglującą ważny szlak komunikacyjny ze wschodu na zachód. Budowa była bardzo ciężka, bruk kłuto kilofami, szyny tramwajowe wysadzano trotylem, którego brakowało, a na domiar pod ulicą przebiega tunel kolei średnicowej, w którego strop nie dało się wgłębić i dlatego na części ulicy zostały wykonane obwałowania z worków z piaskiem i płyt betonowych. Zadanie budowy i obrony powierzono Batalionowi „Bełt”. W pracach ofiarnie pomagała ludność cywilna zamieszkująca pobliskie domy. Od strony północnej nad wykopem pracowali żołnierze Batalionu „Kiliński”,którzy także jej bronili. Barykada był nieustannie atakowana i niszczona przez Niemców, ogniem artylerii, bombardowaniami lotniczymi i atakami „Goliatów”. To co udało się Niemcom zniszczyć było odbudowywane przez obrońców. Przez 62 dni Powstania nie przejechał tu żaden czołg. Barykada spełniła swe zadanie blokując Niemcom komunikację na osi wschód – zachód i zapewniała połączenie Śródmieścia Południowego ze Śródmieściem Północnym.

Skrzynkę dedykuję Węgrom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablice
jeśli musisz