Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 12 - OP90Z5
Rzeź Woli
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 07-08-2019
Data utworzenia: 25-06-2019
Data opublikowania: 07-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 12-01-2020
77x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
103 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dawidnd, ZuZanka444
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                     keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Dla większości mieszkańców Woli tak samo jak reszty społeczeństwa Warszawy wybuch Powstania Warszawskiego był dużym zaskoczeniem. Jednakże fakt ten wywołał ogromna radość i nadzieję na rychłą wolność. Niestety najbliższe dni przyniosły tylko niewyobrażalne cierpienia. Niemieckie hordy przetaczały się przez dzielnice od zachodnich rogatek w kierunku Śródmieścia, grabiąc, gwałcąc, mordując, burząc i paląc wszystko. Niemcy dokonali Rzezi Woli, mordując niewinnych ludzi. Ofiarami stały się całe rodziny, starcy, chorzy, dzieci i niemowlęta. Mordu dokonywano na podwórzach, większych placach, ulicach, gdzie przy użyciu broni ręcznej, karabinów maszynowych, granatów, a nawet czołgu, z działa którego strzelano do ludzi przy ul. Wolskiej(Litzmannstadstrasse) i Elekcyjnej. Mordowano ludność cywilną dom po domu, ulica po ulicy z niemiecką dokładnością. Dokonano tej zagłady w ciągu kilku dni, lecz apogeum zbrodni przypada na 5 i 6 sierpnia 1944 r. Po dokonaniu mordu palono domy. Było wiele przypadków, gdzie palono ludzi żywcem w podpalanych domach, nie pozwalając im ich opuścić. Ludność była wykorzystywana jako „żywe barykady” i „żywe tarcze” dla osłony żołnierzy niemieckich atakujących barykady powstańcze. Wola zginęła - wymordowano w mękach jej ludność, a domy spalono. Szacuje się, że zamordowano ok. 50.000 ludzi. Był to bezprzykładny akt ludobójstwa na bezbronnej ludności cywilnej. Idąc ul. Wolską po prawej i lewej stronie znajdujemy tablice, kamienne krzyże przypominające o tamtych wydarzeniach. Jednym z takich miejsc jest Park Sowińskiego. Rozstrzelano tu około 1500 osób i spalono zwłoki około 6000 osób.

Takich miejsc w okolicy jest więcej: Wolska 138 na skarpie tablica „Tu 5.8.1944 hitlerowcy rozstrzelali 60 osób i spalili około 1500 zwłok zamordowanych mieszkańców Woli” a tuż obok przy cerkwi mogiła wymordowanych dzieci z sierocińca przy dawnej Wolskiej 149. Wolska 140a tablice na murze kościelnym, Wolska 124/128 przy Elekcyjnej tablica „Tu 5 i 8 sierpnia 1944 w masowych egzekucjach hitlerowcy rozstrzelali około 4000 mieszkańców Woli”, Wolska 102/104 i kolejne 2500 ofiar i wiele innych miejsc. Oczywiście należy tu wspomnieć o Wolskiej 74/76 gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha – tu hitlerowcy urządzili obóz przejściowy dla ludności cywilnej i dokonali na jego terenie masowych egzekucji.

Z Parku Sowińskiego od 18 sierpnia ostrzał Warszawy prowadził nciężki moździerz oblężniczy „Karl" Mörser Gerät 040. Zastanawiam się jak czuła sie jego obsługa gdy obok zwozono i palono zwłoki z całej Woli.

Skrzynkę dedykuję ludności cywilnej Woli.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Miejsce pamięci
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Szkic
Szkic
Pomnik
Jesli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 77x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria