Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
III Powstanie Śląskie w Świętochłowicach-Centrum cz.2 - OP90QT
Tablica upamiętniająca Powstańców Śląskich
Właściciel: Gryzli i Ruda Bestia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2019
Data utworzenia: 15-06-2019
Data opublikowania: 20-06-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 20-06-2019
57x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
55 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tym razem zapraszam do tablicy upamiętniającej Powstańców Śląskich: Antoniego Rubisz oraz Edwarda Foit.

 

art. z Dziennika Zachodniego:

Przed rozpoczęciem III powstania śląskiego na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt. W głosowaniu, które odbyło się 20 marca 1921 roku dopuszczono udział również osób, które urodziły się na Śląsku, ale wyjechały stąd za chlebem. Z Niemiec na tej zasadzie przyjechały 182 tysiące emigrantów, a z Polski jedynie 10 tysięcy. Frekwencja w plebiscycie wyniosła 97 procent, z czego około 19 procent to wspomniani emigranci. Za tym, aby Górny Śląsk stał się częścią Polski zagłosowała mniejszość - 40,3 procent osób, które wzięły udział w głosowaniu.

Po takim wyniku plebiscytu Komisja Plebiscytowa podjęła decyzję, że prawie cały obszar plebiscytowy zostanie przyznany Niemcom. Polsce przyznane miały być jedynie powiaty pszczyński i rybnicki. Takie wieści spowodowały, że początkowe pojedyncze strajki przeobraziły się w strajk generalny, który wybuchł 2 maja, a który objął 97 procent zakładów pracy.

 

Noc z 2 na 3 maja to wybuch III powstania śląskiego. Na czele zrywu stanął Wojciech Korfanty.

- Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie - napisał wódz powstania 3 maja w odezwie do rodaków.

W ciągu dwóch miesięcy, bo tyle trwało III powstanie śląskie, powstańcom udało się opanować prawie cały obszar wcześniej objęty plebiscytem. Potem bronili go przed siłami niemieckimi. Do największej bitwy doszło w okolicach Góry św. Anny.

 

Źródła historyczne wskazują, że w powstaniu udział wzięło około 60 tysięcy Polaków. Poległo 1218 powstańców, a 794 zostało rannych.

Dzięki powstaniu Rada Ambasadorów podjęła decyzję o bardziej korzystnym dla Polski podziale Górnego Śląskiego. Do Polski przyłączono takie miasta jak Katowice, Królewska Huta, Rybnik, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Lubliniec i Pszczyna. Częścią Polski stało się 29 procent obszaru plebiscytowego. Na obszarze, który wrócił do Macierzy znalazło się też 46 procent ludności objętej plebiscytem. Do Polski przyłączono też 53 z 67 kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

 

- Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk. Cudu nad Wisłą i cudu nad Odrą nie stworzył żaden dyktator, żaden mocarz, który wziął odpowiedzialność za losy narodu, ale duch narodu, jego solidarność narodowa, duch obywatelski i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela - tak III powstanie śląskie oceniał Wojciech Korfanty.

 

Co do kesza typowy parapeciak na kordach. Może przydać się pęseta!

Obrazki/zdjęcia
Tablica