Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CZEmpiniacy #04 - Stanisław Kielich - OP903Q
Najbardziej uznany w świecie nauki obywatel Czempinia
Właściciel: Slimaki39
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 84 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-05-2019
Data utworzenia: 19-05-2019
Data opublikowania: 15-06-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 11-09-2023
78x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
68 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mstachul
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Stanisław Kielich
CZEmpiniacy

Urodził się 10 listopada 1925 roku w Czempiniu. Był piątym dzieckiem Józefa i Jadwigi z domu Kurowskiej. W rodzinnym domu kultywowano tradycje patriotycznego wychowania dzieci. Chłopcy od najmłodszych lat należeli do harcerstwa, a brat Stanisława - Czesław był nawet na zjeździe"Sokoła" w Czechosłowacji.

W czasie okupacji hitlerowskiej rodzina Kielichów została wysiedlona w okolice Kielc. Dla młodego Stanisława były to trudne doświadczenia życiowe. Pracował na polu jako robotnik rolny. Następnie wywieziono go do Austrii, gdzie pracował w polu i w lesie. Do Czempinia powrócił w roku 1945 i wstąpił do drużyny starszoharcerskiej. Pracę zawodową rozpoczął w fabryce parowozów im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu na etacie pracownika fizycznego. Pracując jako robotnik jednocześnie uczył się w szkole średniej. W 1947 roku został wydelegowany do pracy na budowie portu w Szczecinie gdzie był pomocnikiem technika budowlanego. Po roku wrócił w rodzinne strony i podjął pracę w administracji Uniwersytetu Poznańskiego.

Miał już 25 lat, kiedy rozpoczynał studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Po  ukończeniu studiów w roku 1956  rozpoczął pracę jako asystent prof. Arkadiusza Piekary, ówczesnego kierownika Katedry Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego i Zakładu Dielektryków Instytutu Fizyki PAN. Współpraca z wybitnym naukowcem rozwinęła talent Stanisława Kielicha, a uporczywa i systematyczna praca zaowocowała licznymi sukcesami z  zakresu fizyki dielektryków i optyki.

W roku 1962 Stanisław Kielich uzyskał tytuł doktora fizyki i objął kierownictwo Pracowni Dielektryków i Fizyki PAN. Dwa lata później habilitował się i rozpoczął prace na etacie docenta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie został kierownikiem stworzonej przez siebie Katedry Fizyki Molekularnej Uniwersytetu, a od 1969 roku współorganizował Instytut Fizyki UAM i przez 6 lat był jego pierwszym dyrektorem. W 1973 roku otworzył Zakład Optyki Nieliniowej.

Stanisław Kielich w latach 1970-1971 był "professeur associee" Uniwersytetu w Bordeaux we Francji, gdzie prowadził wykłady dla słuchaczy studium doktoranckiego.

W 1976 roku w pełnym rozkwicie sił twórczych i z dużym dorobkiem naukowym Stanisław Kielich został mianowany profesorem zwyczajnym. Od 1983 roku był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Stanisław Kielich był autorem ponad 300 publikacji naukowych, promotorem kilkuset prac magisterskich i kilkudziesięciu doktorskich. Wielu jego uczniów habilitowało się, a kilku zostało profesorami. Był bardzo lubiany przez studentów, którzy lgnęli do mistrza.Profesor cieszył się dużym autorytetem w swojej dziedzinie nauki. Opiniował kandydatów do nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Pomimo ogromnych osiągnięć cechowała go duża skromność. 

Profesor Stanisław Kielich był członkiem licznych towarzystw naukowych, zasiadał w wielu radach wydawniczych, uczestniczył w działalności różnych zespołów kierujących sprawami polskiej nauki. Był wielokrotnie nagradzany wysokimi odznaczeniami państwowymi i nagrodami ministerialnymi. 

W latach osiemdziesiątych, aby odpocząć od wytężonej pracy często przyjeżdżał do Czempinia. Miał tu swój dom, ogród i wiele wspomnień z dzieciństwa. Zmarł 15 października 1993 roku w Poznaniu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na poznańskim Cmentarzu Junikowskim.

 

O skrzynce:

Pojemnik zawiera logbook, ołówek, temperówkę, certyfikaty dla znalazców i fanty na wymianę.

UWAGA: Spisz litero-cyfrę potrzebną do podjęcia finału.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Sugerowany parking przy szukaniu całej serii
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 78x nieznaleziona 1x komentarz 2x Wszystkie wpisy