Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[LGP] Trzy dęby - OP8ZCW
Eigenaar: Zespół EŁ
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 244 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 12-07-2020
Gemaakt op: 19-04-2019
Gepubliceerd op: 12-07-2020
Laatste verandering: 23-04-2023
46x Gevonden
3x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
85 x Bekeken
35 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Belkaa, Holka, Mhonar, WRÓBEL.
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Trzy dęby

Ziemia Śląska od wieków była w ogniu wielu konfliktów. To przez nią przetaczały swe armie wielkie mocarstwa, dochodziło do krwawych bitew i walk. Las śląski nie raz był świadkiem tych wojennych zmagań. W roku 1655 Król Szwecji najechał Rzeczpospolitą i w niedługim czasie  zajął cały kraj. We wrześniu stanął u wrót Krakowa. Jan Kazimierz Król Polski widząc zbliżające się niebezpieczeństwo pospieszył do swoich dóbr na Śląsku. Aby uniemożliwić powrót i kontakt z krajem Królowi Polskiemu Karol Gustaw rozkazał obsadzić wojskiem szwedzkim granicę  Śląska. I w tym momencie rozpoczyna się legenda Trzech Dębów. Dla Szwedów sprawą zasadniczą podczas prowadzenia wielkich operacji militarnych były bogate łupy z przeznaczeniem na żołd dla licznego wojska i majątek do zapełnienia szwedzkiego skarbu państwa. Miasta Śląskie nie ustrzegły się przed rabunkiem szwedzkich armii. Łupem grabieżców padały kościoły, klasztory i magnackie dwory. Ciężki i bogaty był skarb, który wraz ze swym oddziałem eskortował kapitan Sven Olsson. Złote precjoza, klasztorne lichtarze, monstrancje, srebrne zastawy, szlachetne kamienie i złote monety wypełniały skrzynie załadowane na wozy, które z mozołem ciągnęły wielkie szwedzkie kobyły. Te same co zimą dowiozły wielką kolubrynę pod Klasztor Jasnogórski, a teraz holowały Śląski Skarb. Lecz zewsząd czyhało zagrożenie utraty majątku, ponieważ Król Polski powrócił do kraju wzywając chłopów i cały naród do obrony przed szwedzkim najeźdźcą. Oddziały Kapitana już kilka razy odpierały ataki polskich grup zbrojnych a liczba jego żołnierzy topniała z każdym dniem. Była wczesna wiosna gdy dotarł do wsi Smolnica i by nie narażać się kolejnym atakom w obawie utraty skarbu zaszył się w głębokim lesie. Na małej polanie rozbił obóz i polecił swoim podkomendnym wykopać  głęboki dół, gdzie złożone zostały  skarby z myślą o rychłym ich odzyskaniu. W miejscu ukrycia klejnotów i wszelkiego dobra polecił posadzić trzy dęby w charakterystycznym trójkącie aby w przyszłości można było odzyskać majątek. Niestety w tydzień po ukryciu skarbu oddział Kapitana Olssona dostał się pod silny ogień pułku Gabriela Wojniłowicza, a jazda pułkowa nie pozwoliła ujść z życiem żadnemu żołnierzowi szwedzkiemu, tym samym na zawsze grzebiąc tajemnicę Śląskiego Skarbu... Reszty historii po trzystu latach dopełniła kopalnia Szczygłowice pokrywając dawną puszczę i polanę z trzema dębami wysoką na dwadzieścia metrów hałdą.

 

(tekst z tablicy)

 


 

O keszu:

Niestety teren wokół tablicy jest pechowy i już kilka reaktywacji nam zaginęło. Obecnie kesz został zredukowany do jednego tradycyjnego etapu w odległości kilkudziesięciu metrów od tablicy.

 


 

Uwaga!

W pudełku znajdziesz naklejkę z liczbą potrzebną do wyliczenia finału. Naklej ja w odpowiednim miejscu na mapie pobranej z kesza [LGP] Szwedownik. Naklejki powtarzają się w różnych keszach, dlatego jeżeli masz już naklejkę dla danej miejscowości to resztę pozostaw dla następnych znalazców.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 3 keer, Hits: 1 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Finał