Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Kozłówka i Pan Andrzej Paszkowski - OP8YG1
Właściciel: Patryk i synowie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-03-2019
Data utworzenia: 02-03-2019
Data opublikowania: 02-03-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 02-03-2019
19x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przy rondzie Paszkowskiego jest przejście przez tory. Niby nic ale…

po obu stronach przejazdu mamy dwa ważne miejsca. Rondo im. (Pana) Andrzeja Paszkowskiego i Wille Kozłówka najstarszy budynek w Legionowie

 

Słów kilka o Panu Andrzeju Paszkowskim (czyli to co można przeczytać na tablicy)

Kpt dr inż. Andrzej Paszkowski (1923 -2003( ps. "dzik", "Kord" Honorowy Obywatel Miasta Legionowo

Wieloletni, zasłużony mieszkaniec Legionowa. Żołnierz Armii Krajowej. Absolwent tajnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty I Rejonu "Marianowo-Brzozów" w Legionowie. Walczył w Powstaniu Warszawskim w Batalionie "Zemsta" Zgrupowania Kampinos. Uczestniczył w natarciu na Dworzec Gdański w Warszawie oraz w walkach w Stalowej Woli i pod Jaktorowem, podczas których został ranny. Ofiarnie dokumentował i utrwalał etos Armii Krajowej na terenie Legionowa. Pełnił funkcję wiceprezesa koła nr. 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prowadził Sekcję Historyczną Koła. Współtworzył Wielką Encyklopedię Powstania Warszawskiego. Ustalił wykaz uczestników walk Powstania Warszawskiego. Ustalił wykaz uczestników walk Powstania Warszawskiego na terenie I Rejonu "Marianowo-Brzozów". Był współinicjatorem wybudowania w 1994 r pomnika Polski Walczącej na Rondzie Armii Krajowej w Legionowie. W wyniku wieloletnich starań uratował Willę "Kozłówkę" rodzinny dom państwa Paszkowskich - najstarszy legionowski zabytek. W latrach II wojny w "Kozłówce: odbywały się kursy tajnej podchorążówki, prowadzono nasłuch radiowy oraz ukrywano osoby poszukiwane przez władze hitlerowskie. Działała tu składnica meldunkowa I Rejonu VII Obwodu "Obroża" Armii Krajowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej.

 

Na marginesie, na tablicy jest zdjęcie na którym Pan Andrzej przypomina mi Micheala Corleone z filmu Ojciec Chrzestny.

 

Willa Kozłówka

 

Tuż przy torach kolejowych w Legionowie znajduje się najstarszy obiekt miasta mający swoje początki około 1885 r. Jest to zespół składający się z willi i otaczającego ją parku nazywany "Kozłówką". Miejsce to związane jest z postacią właściciela tych terenów z końca XIX w. hr. Augusta Potockiego. Z jego inicjatywy powstał tutaj szachulcowy dworek myśliwski otoczony parkiem. Dworek był miejscem wypraw myśliwskich w lasy otaczające Jabłonnę i Chotomów.

W 1892 r. dworek znacznie rozbudowano, wyposażając w nowoczesne wówczas zdobycze techniki. Wokół powstały budynki towarzyszące. Całość stała się okazałą rezydencją podmiejską Warszawy. Po Potockich właścicielem willi został dyrektor Dyrekcji Kolei Nadwiślańskich Władysław Kozłowski, któremu zespół zawdzięcza nazwę.

W czasie okupacji w willi mieściła się jedna z placówek Armii Krajowej. W 1975 r. zespół willi i parku wpisano do rejestru zabytków. Budynek jest zadbany, ale park budzi wiele zastrzeżeń. Willa znajduje się przy ulicy Mieczysława Smereka.

 

O Willi Kozłówka można poczytać więcej np. tutaj

Obrazki/zdjęcia
z jednej strony przejazdu
Z drugiej strony przejazdu
akuku
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 2x komentarz 0x Wszystkie wpisy