Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[NA] MARIANKI-Maryland - OP8YDT
Właściciel: ELF-HUNTER
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-02-2019
Data utworzenia: 24-02-2019
Data opublikowania: 06-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 06-04-2019
22x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
31 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

3760F05B-5C8E-F8B3-D9BB-2F013EF48858.jpg

Daleko, a jednak blisko - to właśnie Nowa Ameryka, którą znajdziecie na terenie Błot Warciańskich w województwie lubuskim. Jej historia jest nierozerwalnie związana z Fryderykiem II Wielkim, cesarzem Prus oraz mennonitami, których tu osiedlił w XVIII wieku, gdy poprosili go o zgodę na wyjazd do Ameryki (tej właściwej). Olędrzy wnieśli w meliorację obszaru swoją wiedzę, ciężką pracę, wiarę i zwyczaje, tworząc swoją małą Ziemię Obiecaną. Do dzisiaj pozostały po nich wały, mostki, poldery zalewowe, wsie ze śladami starych zabudowań i obco brzmiące nazwy, niczym te zza Oceanu. Neu York, Saratoga, Quebeck, Philadelphia, Florida - to tylko niektóre z nich. Jedne odwoływały się do marzeń o wolności w zamorskich krainach, inne do miast z których przybyli osadnicy (np. Neu Dresden), jeszcze inne pochodziły od postaci (np. Louisa, St.Johannes). Na dzisiejszym mapach trudno szukać Ceylonu czy Pensylwanii. II WŚ zmieniła całkowicie ten świat. Odeszli starzy mieszkańcy, przyszli nowi. Dawne nazwy zastąpiono lepszymi, bardziej odpowiednimi dla nowej historii. Jedynie Malta nadal jest Maltą. Zapraszamy Was do wyprawy śladami Nowej Ameryki i jej mieszkańców. Wyprawa to niezwykła, bez paszportów, wiz i walut, za to z szeroko otwartymi oczami, chłonącymi nadwarciańskie krajobrazy i bogactwo przyrody. Rozmawiajcie z ludźmi, posłuchajcie ich w trakcie przemierzania dróg, łąk, wsi. Spróbujcie sobie wyobrazić przemarsz wojsk Napoleona, odgłosy pracy znad rzeki, spotkajcie Olędrów udających się na mszę do kościoła. Idąc typową ulicówką spróbujcie wczuć się w życie wsi sprzed ponad 200 lat. A jeśli wyprawa się spodoba, wróćcie kiedyś raz jeszcze :

 

 

Marianki, gmina Krzeszyce; niemiecka nazwa Maryland – wieś sołecka leżąca 3 km na północny zachód od Krzeszyc. Składa się z 24 zabudowań (1982 r.). Pod względem kościelnym należy do par. rz. kat. w Krzeszycach.

Na łęgu należącym do joannitów ze Słońska, z inicjatywy zakonu zostały założone
w 1779 r. folwark i kolonia. W październiku 1782 r. folwark składał się z budynku mieszkalnego, dwóch domów, trzech stajni i trzech stodół. Należało doń 407 ha ziemi. Dalsze 52 ha stanowiło uposażenie kolonii, która składała się wówczas z 5 zabudowań.

Do kolonii zaliczano również „Grabenmeistera” (chodzi zapewne o fachowca od melioracji bądź kopalin) oraz „reformierte Schulmeistera” (nauczyciela wyznania kalwińskiego). Wykazy z lat 1805-1808 wymieniają tylko folwark, zaś opis Bratriga
z 1809 r. – folwark i „entreprise” (przedsięwzięcie). Do folwarku należało już tylko 306 ha. Hodowano tu 18 koni, 54 sztuk bydła, 10 świń.

Powojenna nazwa wsi jest swoistą kalką językową. Nazwa „Żyrosławice” ustalona przez komisję rządową w ogóle się nie przyjęła.

Obecnie wieś zamieszkuje 70 osób

Kesz nisko w drzewie lekko przysypany. Ostrożnie z grzebaniem gołymi rękami,lepiej posiłkować się jakimś patykiem by uniknąć skaleczenia.

Obrazki/zdjęcia
Wierzba
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy