Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grzesiukowi - OP8XHP
Właściciel: Nataszka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-12-2018
Data utworzenia: 17-12-2018
Data opublikowania: 17-12-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 18-01-2024
17x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
60 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: piotrk.gniezno, RoDaJJ, rredan, wylatowiak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

GRZESIUKOWI

Skrzynka założona

z okazji upływającej 100-nej

rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka

 

          Stanisław Grzesiuk (ur. 6 maja 1918 w Małkowie, zm. 21 stycznia 1963 w Warszawie) – polski pisarz, pieśniarz (zwany również bardem Czerniakowa), z zawodu elektromechanik. Autor autobiograficznej trylogii: Pięć lat kacetu, Boso, ale w ostrogach i Na marginesie życia. Popularyzator przedwojennego folkloru czerniakowskiego.

          Stanisław Grzesiuk dzieciństwo i młodość spędził na warszawskim Czerniakowie, jednej z najbiedniejszej części przedwojennej stolicy. W gwarze czerniakowskiej ta część miasta była określana jako „Dół”. Rodzina Grzesiuków mieszkała w mieszkaniu znajdującym się na pierwszym piętrze nieistniejącej dziś czteropiętrowej kamienicy przy ul. Tatrzańskiej 10. Kamienica została spalona przez Niemców podczas powstania warszawskiego pod koniec sierpnia 1944 roku.

          W pierwszych dniach września 1939 roku, po apelu Romana Umiastowskiego, wraz z kolegami opuścił Warszawę, aby dołączyć do oddziałów Wojska Polskiego. Do domu wrócił po kapitulacji miasta. Zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem, działając w konspiracji. Poszukiwany (prawdopodobnie wskutek donosu) przez Gestapo za posiadanie broni, w 1940 został aresztowany w czasie łapanki i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, w okolice Koblencji. Następnie zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau za pobicie gospodarza niemieckiego i ucieczkę z jego gospodarstwa.

Po kilkumiesięcznym pobycie w Dachau (4 kwietnia – 16 sierpnia 1940) przeniesiono go do Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał do 5 maja 1945 r., tj. do momentu wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie. Więziony najpierw w „starym obozie” Mauthausen, a w 1941 roku przeniesiony do nowego „Gusen I”.

          Od 1947 chorował na gruźlicę płuc, będącą konsekwencją pobytu w obozach. Wielokrotnie przebywał w sanatoriach, najdłużej w sanatorium przeciwgruźliczym w podwarszawskim Otwocku. Przeszedł dwie operacje.

Zmarł na gruźlicę. Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C2–8–9).

          Do napisania pierwszej książki namówiła go krytyczka literacka, Janina Preger, która przebywała z Grzesiukiem w tym samym sanatorium. W 1958 roku zadebiutował powieścią Pięć lat kacetu, w której opisał swój pięcioletni pobyt w obozach koncentracyjnych. Pisał barwnym, gawędowym stylem.

Druga autobiograficzna powieść, Boso, ale w ostrogach (1959, przedmowa Wojciech Żukrowski) przenosi czytelnika do przedwojennego Czerniakowa, dzielnicy warszawskiej biedoty, w której autor dorastał. Grzesiuk ponownie zapisał barwne opowieści z sugestywnie odmalowanym klimatem warszawskich „szemranych” dzielnic, opisem warunków życia, w jakich dorastał oraz humorem. Powieść ta została zaadaptowana przez Barbarę Borys-Damięcką pod tytułem „Ballada czerniakowska” i wystawiona jako spektakl teatralny w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego.

Trzecia książka, Na marginesie życia, wydana w rok po śmierci (1964) ze wstępem Janiny Preger, jest dramatyczną relacją jego zmagań z gruźlicą w obliczu śmierci.

         Zajmował się też popularyzowaniem przedwojennego folkloru stolicy i gwary warszawskiej (gwary czerniakowskiej), wykonywał uliczne pieśni warszawskie. Grał na bandżoli i mandolinie. Do najpopularniejszych piosenek przezeń wykonywanych należą: Czarna Mańka, Siekiera, motyka, Bujaj się Fela, Bal na Gnojnej, Ballada o Felku Zdankiewiczu, Komu dzwonią, U cioci na imieninach oraz Nie masz cwaniaka nad warszawiaka. Śpiewał również Balladę o Okrzei, często wykonywaną na warszawskiej Pradze w początkach XX wieku.

 

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwsze zarejestrowane nagrania piosenek Stanisława Grzesiuka pochodzą z 1959 roku .
  • Bandżola Stanisława Grzesiuka została wypożyczona muzykowi Janowi Młynarskiemu, który nagrał na niej płytę z przedwojennymi warszawskimi balladami w hołdzie bardowi.
  • W 2006 roku zrealizowany został film dokumentalny „Grzesiuk, chłopak z ferajny” (scenariusz Alex Kłoś, reżyseria Mateusz Szlachtycz).
  • W 2018 Wydawnictwo Prószyński i S-ka rozpoczęło wydawanie wznowień książek Stanisława Grzesiuka pod redakcją Michała Nalewskiego, uzupełnionych o fragmenty pominięte wcześniej przez cenzurę i pierwszego wydawcę.
  • W 2018 roku powstał film dokumentalny „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” wyreżyserowany przez Jarosława Wiśniewskiego, z udziałem m.in. wnuczki Grzesiuka Izabeli Laszuk, jego przyjaciela profesora Józefa Rurawskiego i Jana Młynarskiego.
  • W styczniu 1979 roku jego imieniem nazwano jedną z ulic warszawskiego Czerniakowa.
  • W 2012 roku na budynku mieszkalnym przy ul. Puławskiej 143 powstał mural Syn ulicy upamiętniający artystę.
  • W 2016 na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Lubkowskiej 7/9 (od strony ul. Gagarina) odsłonięto mural przedstawiający Stanisława Grzesiuka z bandżolą i napisem Stąd jestem! Stanisław Grzesiuk .
  • Szwagierkolaska – polski zespół muzyczny założony przez Muńka Staszczyka i Andrzeja Zeńczewskiego w 1995 roku czerpie inspiracje z piosenek Stanisława Grzesiuka.
  • Starszy brat Stanisława Grzesiuka, Wacław, premierę sceniczną adaptacji "Boso ale w ostrogach" w stołecznym teatrze Komedia (w 1971 r.) przypłacił zawałem serca.

(źródło: wikipedia.org)

 

SKRZYNKA:

 

- Geokrety znajdziesz (wrzucaj) do maskowania poza pojemnikiem głównym.

- Zawartość: logbook x2, certyfikaty (FTF+8 dla pozostałych znalazców), ołówek, drobne fanty na wymianę, 8xGK).

- Aby dostać się do zawartości górę maskowania należy delikatnie unieść pionowo w górę.

- Podczas zamykania skrzynki sprawdź, czy "prowadnice" weszły w otwory wykonane w ściankach maskowania.

- W zależności od wybranej drogi dojścia i pory roku, czeka Cię mniejsza lub większa przygoda.

- Skrzynki szukaj na okazałym dębie.

 

Życzę udanej zabawy :)

 

Obrazki/zdjęcia
Zawartość
Dąb po prawej
Tutaj
Tutaj
Tutaj