Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
KOSZARY SZCZYPIORNO I... SZCZYPIORNIAK [100+] - OP8WU7
100+ skrzynek na 100 rocznicę Powstania Wlkp.
Owner: marass1111
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 136 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 29-10-2018
Date created: 30-10-2018
Date published: 30-10-2018
Last modification: 30-10-2018
27x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
51 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

KOSZARY W SZCZYPIORNIE

 

W1910r. w Szczypiornie wybudowano klasycystyczne koszary w kształcie podkowy dla garnizonu granicznego, a w pobliżu wzniesiono budynek urzędu celnego. Przejście to stało się jednym z najważniejszych przejść granicznych w Imperium Rosyjskim i było systematycznie rozbudowywane. W 1911 roku w komorze celnej pracowało 100 osób. W latach 1847-1850 naczelnikiem komory celnej był Wojciech Chmielowski, ojciec póżniejszego świętego Alberta Chmielowskiego, który spędził kilka lat dzieciństwa właśnie w Szczypiornie.

Podczas I wojny światowej w Szczypiornie powstał obóz jeńców wojennych  różnych narodowości. W 1918 roku zorganizował się w koszarach Batalion Pograniczny  składający się w większości z ochotników napływających z zaboru pruskiego. Póżniej wziął udział w walkach w powstaniu wielkopolskim. Po I wojnie światowej stacjonował w koszarach batalion 29 Pułk Strzelców Kaniowskich. W 1955 roku w koszarach umieszczono Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej.

W czasie I wojny światowej, na początku 1915 w ramach przygotowań do ofensywy niemieckiej na froncie wschodnim w Szczypiornie powstał obóz dla internowanych Kriegsgefangenenlager Skalmierschütz. Na przełomie 1915/1916 w obozie przebywała m.in. Aleksandra Piłsudska, która oceniała liczbę więźniów na 4 tysiące jeńców i 100 osób cywilnych.

Po kryzysie przysięgowym trafili do niego internowani żołnierze Legionów Polskich. Pierwszy transport legionistów przybył do Szczypiorna 13 lipca 1917.

Internowani legioniści utworzyli własny samorząd i utrzymywali wojskową dyscyplinę. Poeta Władysław Broniewski został jednym z przewodniczących sądów blokowych, które rozstrzygały sprawy sporne i potępiały wykroczenia. Założyli także warsztaty rzemieślnicze, przygotowywali przedstawienia amatorskie, prowadzili lekcje nauki języka i stenografii oraz zajęcia gimnastyczne, w ramach których zaczęto grać w grę, która obecnie znana jest jako piłka ręczna. Polscy jeńcy grali szmacianą piłką. Właśnie tą drogą ta dyscyplina sportowa została spopularyzowana w Polsce i stąd jej potoczna nazwa szczypiorniak. Gra przyjęła się wśród legionistów, gdyż oszczędzała buty (legionistom odebrano buty zaraz po kryzysie, chodzili w drewnianych butach, tzw. pontonach), jak również dlatego, że szmaciana piłka nie chciała się toczyć. We wspomnieniach pojawia się nazwisko majora Grzmota-Skotnickiego, który miał zainicjować grę w Szczypiornie, oraz kaprala Antoniego Jarząbka.

W 1918 koszary w Szczypiornie zdobyli żołnierze kaliskiego Batalionu Pogranicznego, który w czasie powstania wielkopolskiego odegrał znaczącą rolę w wyzwoleniu południowo-zachodniej części Kaliskiego, i tam następnie stacjonował.

 

SKRZYNKA :

Mikro w maskowaniu leśnym.  Uwaga na auta.  Certy w otworze w słupie,  poniżej.  

 

W tym roku przypada także 100lecie "szczypiorniaka", który stąd się wywodzi...  czytaj tutaj.  

 

                                                        

Pictures
Koszary dzisiaj...