Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkoła Podstawowa nr 20 - OP8WLP
Właściciel: bartez
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 225 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-10-2018
Data utworzenia: 14-10-2018
Data opublikowania: 14-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-02-2020
17x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
81 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witamy!

Jako że niedawno rozpoczął się rok szkolny chciałem was drodzy poszukiwacze zaznajomić z pewną szkołą na mojej drodze edukacji.
Szkoła kilka lat już ma to i trochę historii nabrała którą przedstawiam poniżej :

Budowę NaszEj szkoły rozpoczęto 11 sierpnia 1905 roku. Do użytku oddano ją 1 kwietnia 1908 roku. Koszt budowy wyniósł 294 tysiące marek. Projekt sporządził radca budowlany Kranz, nadzorował mistrz budowlany Draub. Budynek jest eklektyczny, dominuje styl niemieckiego renesansu, wykonano go z czerwonej cegły, ożywionej sztucznym kamieniem. Dla lepszego oświetlenia pomieszczeń oddalono go od ulicy, natomiast dwa boczne skrzydła dochodzą do niej. Ryzalit przechodzi w wieżę nakrytą baniastym hełmem z latarnią i iglicą tu znajdował się zegar, który służył uczniom i mieszkańcom dzielnicy. Warto również wspomnieć o innym szczególe architektonicznym: nad osią wejściową jest schodkowa wystawka z esownicami, nad wejściem i bramą popiersia nauczycieli. Główny budynek ma 3 piętra i wysokość 20 metrów, zaś skrzydła tylko 1 piętro i 12 m wysokości.

Na dziedzińcu znajdowała się sala gimnastyczna, ubikacje i ogródek botaniczny. Jak podaje ppor. Antoni Choroba, weteran powstań śląskich, w obrębie szkoły mieszkało 75% uczniów, którzy w domu posługiwali się językiem polskim, 20% – polsko-niemieckim, 5% – niemieckim. Sala gimnastyczna była udostępniana innym szkołom oraz klubom sportowym. W latach 1918-21 ćwiczyli w niej członkowie organizacji Sokół (później członkowie polskiej organizacji wojskowej) oddział szobiszowicki, którego prezesem był Franciszek Wesoły, sekretarzem Antoni Choroba, skarbnikiem Wiktor Polewka. Do rejonu tej szkoły należały ulice: Jana Śliwki, Toszecka (od 25-74), św. Urbana, Przemysłowa, Przy Tamie, Wiertnicza, Dworska, Lwowska oraz kilka mniejszych. W rejonie tym mieszkali i uczyli się późniejsi powstańcy: bracia Kuczniki, Dawidy, Larysze, Chorobowie, Uszczykowie, Jerzy Ziętek. W okresie plebiscytu w sali gimnastycznej stacjonowali żołnierze francuscy, którzy zostali napadnięci przez bojówkarzy niemieckich.

W roku 1906 uczęszczało do szkoły 1089 uczNiów, było 18 klas, uczniów niemieckojęzycznych 205, polskojęzycznych 480, dwujezycznych 414, najliczniejsza klasa liczyła 78 osoby. Jak podaje kronika szkoły, którą prowadził początkowo kierownik Paweł Wyspiański, po wyzwoleniu naukę rozpoczęto 23 kwietnia 1945 roku. Ponieważ budynek został mocno uszkodzony (zniszczony dach, okna i drzwi, na 3 piętrze granat uszkodził ścianę), nauka odbywała się początkowo w budynku szkoły nr 6. Rozpoczęło ją w pierwszym roku 423 dzieci, które słabo znały język polski. Rok szkolny 1945/1946 kontynuowano w szkole nr 6, gdyż szkoła nr 20 została zajęta przez wojsko polskie.

Naukę w szkole Nr 20 i 10 (żeńska i męska) rozpoczęto dnia 23 kwietnia 1945r. W wyniku działań wojennych budynek został mocno uszkodzony: dach, okna drzwi, a na III piętrze granat uszkodził ścianę, dlatego nauka odbywała się w budynku szkoły Nr 6. Do szkoły zapisało się 423 dzieci. Po wielowiekowej niewoli młodzież usłyszała pierwszy raz w szkole mowę polską od polskiego nauczyciela. Właśnie na naukę języka polskiego kładziono szczególny nacisk. Radosnym dniem dla młodzieży Gliwic był dzień 27 czerwca “Dzień polskiej szkoły”. Młodzież z całego miasta ruszyła z biało-czerwonymi flagami w pochodzie na nabożeństwo do kościoła Wszystkich Świętych. Później odbyła się akademia w sali kina “Bajka”, na której prezentowano program artystyczny.


Kesz :

To mały mikrus, by się do niego dostać trzeba rozwiązać zagadkę z powyższej historii. Zadaniem jest wyszukanie odpowiedniego kodu. Wystarczy dokładnie czytać spisać na kartkę i gotowe :)

Oryginalne współrzędne wskazują szkole NIE ukrycie skrzynki
Przy podejmowaniu proszę o ostrożność na miejscu dużo monitoringu w ludzkiej postaci..  najlepiej podejmować kesza rano bądź po zmroku

 

Więcej o szkole ---> tu
Zapraszamy!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szkoła