Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Na dawnym cmentarzu - OP8WJ7
Na dawnym cmentarzu
Właściciel: piwolog
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 22 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-10-2018
Data utworzenia: 09-10-2018
Data opublikowania: 15-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 10-01-2021
17x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
49 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz Oświęcimski (do 1945 niem. Neuer Grabower Friedhof) – dawny cmentarz miejski położonym na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn (wówczas Nemitz). Zajmował teren pomiędzy ulicami Niemierzyńską (Nemitzer Str.) a torem kolejowym.

Cmentarz ten został wytyczony ok. 1820 roku i stanowił cmentarz grzebalny dla wsi Niemierzyn. Pod koniec XIX stulecia zapełnienie wymusiło rozbudowę cmentarza w kierunku południowo-wschodnim. Na początku XX wieku na terenie najstarszych kwater cmentarnych wybudowano budynki szkolne. Po obu stronach nekropolii znajdowały się tereny ogrodnicze. Po 1945 roku cmentarz nie był powszechnie użytkowany, już w 1949 roku do rozbiórki przeznaczono XIX-wieczną kaplicę pogrzebową. Według nowego, polskiego nazewnictwa nekropolia była nazywana Cmentarzem Oświęcimskim. Postępująca dewastacja terenu spowodowała usunięcie w latach 1976-1977 nagrobków, a następnie przeznaczenie tego terenu na park miejski (ok. 1980 r.). Obecnie teren dawnego Cmentarza Oświęcimskiego nadal przypomina nekropolię, tyle że bez grobów. Wśród drzew znaczną przewagę ilościową posiadają dorodne kasztanowce. Pozostałością po cmentarzu jest brama wejściowa od strony ul. Niemierzyńskiej, obok budynku liceum.

Dzisiaj teren ten został zaadoptowany na miejsce wypoczynku - park im. Jacka Karpińskiego. A kim był Karpiński? Polski inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów w Batalionie Zośka, uczestnik powstania warszawskiego, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Projektant minikomputera K-202. Jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezes jego pierwszego Zarządu 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Karpi%C5%84ski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_O%C5%9Bwi%C4%99cimski_w_Szczecinie

 

**********

Uwaga! Miejsce dość ruchliwe, szczególnie w ciepłe pogodne dni. Proszę o zachowanie dyskrecji. Najlepiej szukać po zmroku.