Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Na dawnym cmentarzu - OP8WJ7
Na dawnym cmentarzu
Owner: piwolog
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 22 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 09-10-2018
Date created: 09-10-2018
Date published: 15-10-2018
Last modification: 10-01-2021
17x Found
3x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
51 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Cmentarz Oświęcimski (do 1945 niem. Neuer Grabower Friedhof) – dawny cmentarz miejski położonym na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn (wówczas Nemitz). Zajmował teren pomiędzy ulicami Niemierzyńską (Nemitzer Str.) a torem kolejowym.

Cmentarz ten został wytyczony ok. 1820 roku i stanowił cmentarz grzebalny dla wsi Niemierzyn. Pod koniec XIX stulecia zapełnienie wymusiło rozbudowę cmentarza w kierunku południowo-wschodnim. Na początku XX wieku na terenie najstarszych kwater cmentarnych wybudowano budynki szkolne. Po obu stronach nekropolii znajdowały się tereny ogrodnicze. Po 1945 roku cmentarz nie był powszechnie użytkowany, już w 1949 roku do rozbiórki przeznaczono XIX-wieczną kaplicę pogrzebową. Według nowego, polskiego nazewnictwa nekropolia była nazywana Cmentarzem Oświęcimskim. Postępująca dewastacja terenu spowodowała usunięcie w latach 1976-1977 nagrobków, a następnie przeznaczenie tego terenu na park miejski (ok. 1980 r.). Obecnie teren dawnego Cmentarza Oświęcimskiego nadal przypomina nekropolię, tyle że bez grobów. Wśród drzew znaczną przewagę ilościową posiadają dorodne kasztanowce. Pozostałością po cmentarzu jest brama wejściowa od strony ul. Niemierzyńskiej, obok budynku liceum.

Dzisiaj teren ten został zaadoptowany na miejsce wypoczynku - park im. Jacka Karpińskiego. A kim był Karpiński? Polski inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów w Batalionie Zośka, uczestnik powstania warszawskiego, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Projektant minikomputera K-202. Jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezes jego pierwszego Zarządu 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Karpi%C5%84ski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_O%C5%9Bwi%C4%99cimski_w_Szczecinie

 

**********

Uwaga! Miejsce dość ruchliwe, szczególnie w ciepłe pogodne dni. Proszę o zachowanie dyskrecji. Najlepiej szukać po zmroku.

Log entries: Found 17x Not found 3x Note 0x All entries Show deletions