Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
M20 "Kampus Kielnarowa" - OP8WEQ
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 293 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-09-2018
Gemaakt op: 30-09-2018
Gepubliceerd op: 30-09-2018
Laatste verandering: 02-09-2019
5x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
18 x Bekeken
2 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: tomush
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Położenie

Kielnarowa jest miejscowością położoną na Pogórzu Dynowskim. Przez środek miejscowości przebiega Rzeka Strug, do której z kolei wpada Rzeka Chmielnik. Po obu stronach doliny znajdują się niewielkie wzgórza, na zboczach których znajdują się zagajniki oraz większe skupiska drzew. Pośród nich płyną potoczki. Kielnarowa posiada przysiółki takie jak: Łany Kielnarowskie, Wólka Kielnarowska, Obszary Kielnarowskie, Zagrody, Królka, Dalka, czy Czerwonki Kielnarowskie. Przez wiele lat nie było bezpośredniego połączenia wsi z przysiółkiem Obszary Kielnarowskie, dopiero w 1999 roku budowa mostu ułatwiła mieszkańcom wsi komunikację.

 

Historia

Miejscowość Kielnarowa powstała bardzo późno w stosunku do okolicznych wsi. Jeszcze w 1450 roku była ona wzmiankowana jako przysiółek Tyczyna i to nie wymieniany z nazwy. Pierwsze informacje na temat Kielnarowej można znaleźć w dokumentach pochodzących z 1478 roku, wchodziła ona w skład dóbr tyczyńskich. W drugiej połowie XVII wieku wieś była dzierżawiona przez Grodzkiego, a część wsi przez Paula Biechowskiego. W każdej części znajdował się dwór i folwark. W tej pierwszej części znajdowała się również gorzelnia i browar. Na początku XIX wieku ziemie były w posiadaniu Odrowąż - Pieniążków, a następnie Zbyszewskich. Folwark został całkowicie podzielony na początku XX wieku.

 

Warto wiedzieć

Kamieniołomy z Kielnarowej zaopatrywały w czasie budowy rzeszowski zamek, a w XIX wieku kamień z okolicznych kamieniołomów został wykorzystany do budowy fundamentów wielu miejskich kamienic.

 

Ciekawe miejsca w okolicach

W dawnej części Kielnarowej można spotkać jeszcze drewniane domy i zagrody z końca XXw., a także kilka kapliczek. W środku wsi znajduje się Dom Ludowy z 1968r.,  remiza OSP. Niedaleko znajduje się dawna szkoła, która dzisiaj służy jako mieszkania socjalne, opodal figura Matki Bożej postawiona w 1910 roku jest pomnikiem Grunwaldu. W pobliżu znajduje się również nowa szkoła i kościół parafialny, wybudowane w drugiej połowie XX wieku.

W zakolu rzeki niegdyś znajdował się folwark, natomiast do dzisiaj przetrwał budynek utrzymany w klasycystycznym stylu, który był siedzibą dawnej rządcówki.

Prawdopodobnie został on wybudowany na przełomie XVII-XVIII wieku. W 1904 roku dwór nabyła rodzina Domino, która go odrestaurowała. Warto wiedzieć, że jego współwłaścicielem jest znany pisarz, prozaik, reportażysta Zbigniew Domino. Jego książki były tłumaczone na wiele języków. Otrzymał on prestiżową Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta.

W okolicy znajduje się również młyn wodny prawdopodobnie z XVIII w. Jednakże zachowały się jedynie resztki jazu i tzw. Młynówka. Nie zachowały się żadne urządzenia.

W części Za Wodą rosną trzy ogromne, wiekowe już dęby, które mają po 200 lat a ich obwód sięga 400 cm.

 

 

Kampus uczelniany

Uczelnia została powołana decyzją Ministra Edukacji Narodowej w 1996 r.

Posiada oddział w miejscowości Kielnarowa. Jest to kompleksowy kampus położony na malowniczym zboczu Pogórza Dynowskiego. W jego skład wchodzą nie tylko budynki dydaktyczne, sale konferencyjne, aule ale również akademiki zamieszkiwane głównie przez zagranicznych studentów, sale gimnastyczne, gabinety rehabilitacji itd. Kampus wykorzystywany jest nie tylko w calach naukowych.

 

Skrzynka

Kesz to mikroklipsiak ukryty niedaleko parkingu kampusu. W środku certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców oraz fanty na wymianę

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
WSIIZ 1
WSIIZ 2
SPOILER1
SPOILER2
WSIIZ 3