Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Muzeum Przyrodnicze i woliery - OP8W7S
Właściciel: erykradek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Białoruś > ?
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-09-2018
Data utworzenia: 20-09-2018
Data opublikowania: 27-04-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 10-01-2022
9x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
14 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W 1409 roku na obszarze Puszczy Białowieskiej odbyło się królewskie polowanie. Na kilka miesięcy przed wybuchem wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim król Władysław Jagiełło i Wielki Książę Litewski Witold zarządzili zbiórkę zapasów żywności. Podczas ośmiodniowego polowania zgromadzono dużą ilość dziczyzny, którą zasolono w beczkach i spławiono do Płocka. Wydarzenie to zostało opisane w „Kronikach Sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza i dało początek historii Puszczy Białowieskiej. Dokładnie 600 lat później, w 2009 roku na terenie kompleksu leśnego otwarto nowoczesne Centrum Ekologiczne mieszczące Muzeum Przyrody.

Nowy budynek Muzeum Przyrody znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej, kilkaset metrów od granicy miasta Kamieniuki. Ekspozycja muzealna została przygotowana przez białoruską spółkę «Художественный комбинат» (w wolnym tłumaczeniu: Kombinat Artystyczny) i składa się z bloków tematycznych prezentujących faunę i florę Puszczy Białowieskiej. 

 

zubr

W pierwszej sali możemy oglądać dużą ilość zabytków archeologicznych pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Puszczy. Ciekawostką są kości turów i tarpanów. Można tu też zobaczyć ich rekonstrukcje. Sporo miejsca poświęca się problemowi zanikania bioróżnorodności na terenie Puszczy Białowieskiej.

W kolejnej sali zobaczymy Puszczę w czterech sezonowych odsłonach – wiosna, lato, jesień i zima. Przestrzeń ta daje nam wyobrażenie o wyglądzie puszczy. Wrażenie bliskości lasu wzmacniają dźwięki natury – szum deszczu, śpiew ptaków i odgłosy leśnych zwierząt. Bardzo ciekawie zostały też wykorzystane projekcje multimedialne.

Trzecia sala koncentruje się głównie na życiu mieszkańców lasu. W tej części prezentowane są miejsca pracy smolarza i bartnika (część ekspozycji stanowi oryginalna 400-letnia barć), a także organizacja życia w Puszczy w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Cesarstwa Rosyjskiego, II Rzeczpospolitej, III Rzeszy, Związku Radzieckiego i współczesnej Białorusi. Ciekawostkę stanowi mała wydzielona sala prezentująca XIX-wieczny Pałac Myśliwski Aleksandra III i ostatniego cara Rosji, Mikołaja II Romanowa. Pałacyk łączył w sobie motywy architektury rosyjskiej, szwajcarskiej, ale także średniowiecznej architektury zamkowej. Współczesne pozostałości po kompleksie znajdują się po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej w Białowieży. W miejscu tym znajduje się dziś siedziba Dyrekcji i Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego.

Obok Muzeum Przyrody znajdują się wybiegi dla zwierząt, w których można oglądać m.in. jelenie, sarny, żubry i łosie. 

żródło


O keszu:

Kordy wskazują wybieg żubrów, nie miejsce ukrycia skrzynki. Ta znajduje się w pniu drzewa tuż obok drogi na parking naprzeciwko wolier. Spojler pomoże. Jeśli kesz zginie, proszę o reaktywację.

Obrazki/zdjęcia
naprzeciwko tego
mały spojler
duży spojler
w muzeum