Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kraina Dziadka Mroza - OP8W7E
Owner: erykradek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Belarus > ?
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 19-09-2018
Date created: 19-09-2018
Date published: 27-04-2019
Last modification: 10-01-2022
9x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
18 visitors
6 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: PippiLotka, Volt71
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na 15-hektarowej polanie w południowej części Puszczy Białowieskiej, po białoruskiej stronie, w pobliżu jej administracyjnego centrum – wsi Kamieniuki, znajduje się jedna z największych tutejszych atrakcji: Gospodarstwo Dziadka Mroza. 

Otoczone drewnianym płotem jak palisadą, z masywnymi, pięknie zdobionymi drewnianymi wrotami „strzeżonymi” przez postacie z bajek, przyciąga tysiące turystów. Najmłodsi mogą tu zobaczyć postacie, o których  często słyszą, zaś z gospodarzem i jego wnuczką Snieguroczką (Śnieżynką) mogą porozmawiać, a nawet otrzymać prezent, lub pooglądać wyrzeźbione w drewnie postacie z legend i bajek, ewentualnie poszaleć na przeznaczonym dla nich placu zabaw.

Dziadek Mróz – w krajach poradzieckich odpowiednik Świętego Mikołaja –  przyjmuje gości codziennie, przez cały rok. Od otwarcia tego obiektu w dniu 25 grudnia 2003 r. odwiedziły go już niezliczone tłumy gości z niemal stu krajów świata. W zimowe soboty i niedziele przyjeżdża ich nawet do ośmiu tysięcy. Ale najpierw, pukając do bramy, muszą poprosić po rosyjsku o wpuszczenie. Gdy wrota się otworzą, mogą wejść i skierować się prosto do drewnianego piętrowego domu z gankiem i balkonem, nazywanego przez niektórych pałacem. Przed nim znowu głośno trzeba poprosić, tym razem – aby gospodarz zechciał wyjść do gości.

 

dom dm

Długo prosić nie trzeba. Otwierają się drzwi z małymi szybkami i pojawia Dziadek Mróz. W zimie w długim czerwonym kaftanie, spod połów którego widać ciepłe filcowe buty – słynne walonki. I w znanej wszystkim czerwonej czapce z pomponem. W innych porach roku natomiast, w zależności od temperatury, występuje w jasnej haftowanej i przepasanej kolorową, ludową taśmą bluzie do połowy ud oraz lnianych spodniach wpuszczonych w wysokie filcowe buty. Lub w zgrzebnej, długiej chłopskiej koszuli i portkach oraz brzozowych łapciach. Oczywiście w słomkowym zwykłym, lub ozdobnym kapeluszu. No i zawsze z długą niemal do pasa białą brodą i z wąsami.

Gospodarz pyta skąd goście przybyli, rozmawia z nimi, a przede wszystkim pozwala się fotografować ze Śnieżynką – tylko w zimie, bo w lecie wyjeżdża ona na daleką północ aby nie roztopić się w słońcu. To jest jednak tylko najważniejszy, ale nie jedyny punkt programu pobytu w tym miejscu. Naprzeciwko, w odległości kilkunastu metrów od domu Dziadka Mroza, stoi domek Śnieżynki. Z biegnącym dookoła gankiem, ozdobnymi drzwiami i oknami, przez szybki których można zaglądać do wewnątrz i zobaczyć łóżko z siedmioma poduszkami, inne sprzęty.

Wieczorem oba domy, inne budynki gospodarstwa, płoty, bramy oraz niektóre rzeźby, a także choinka, oświetlone są tysiącami małych, kolorowych lampek. Bo w gospodarstwie tym jest również duży Skarbiec, w którym gromadzi się tysiące listów oraz rysunków przysyłanych przez dzieci z całego świata. W innym budynku można obejrzeć mini-muzeum etnograficzne, ze starymi sprzętami gospodarczymi i naczyniami z puszczy oraz jej okolic. Na łąkach zaś dziesiątki drewnianych rzeźb postaci z bajek, wszystkich miesięcy roku z ich białoruskimi nazwami, zwierząt itp. Jest też drewniany młyn, który „mieli troski i kłopoty”.

Szczególnie ważnym miejscem w tym gospodarstwie jest stojąca samotnie, 40-metrowej wysokości żywa choinka. Podobno najwyższa tego rodzaju, a na pewno jedna z najwyższych w Europie. Ma już ponad 350 lat i średnicę pnia z górą 1,2 metra! Wokół niej organizowane są korowody taneczne gości – i małych, i dorosłych – aby spełniły się ich życzenia. A komu poszczęści się, to w pobliżu gospodarstwa Dziadka Mroza może zobaczyć także żywe żubry i inną zwierzynę żyjącą w puszczy, która przychodzi na żer do rozstawionych w pobliżu koryt z karmą. Zwierzęta te na widok ludzi zachowują się spokojnie wiedząc, że z ich strony nic im nie grozi.

Dzieci, które chciałoby napisać list do Dziadka Mroza lub wysłać mu rysunek, mogą kierować je na adres:

* po polsku:

Dziadek Mróz
Białoruś
Obwód brzeski, rejon kamieniecki
225063 p/o Kamieniuki

* albo cyrylicą:

Брестская область
Каменецкий район
225063 п/о Каменюки
Деду Морозу 

 

źródlo


O keszu:

Kordy wskazują polanę z siedziba Dziadka Mroza. Sam kesz ukryty jest przy skrzyżowaniu przed wejściem na teren w drzewo-krzakach, tuż obok figury krasnalo-grzyba. Spojler pomoże. Jeśli kesz zginie, proszę o reaktywację.

UWAGA!!! Do zaliczenia skrzynki niezbedne jest Twoje zdjęcie z Dziadkiem Mrozem.

Pictures
krasnale
renifer czy łoś?
tu szukaj