Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A27 Pałac we Wzdowie - OP8W6X
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-09-2018
Data utworzenia: 18-09-2018
Data opublikowania: 18-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 18-09-2018
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
22 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Uwaga! Wchodząc przez bramę przed pałacem można natknąć się na złośliwego psa. Bezpieczniej wejść do parku kilkanaście m dalej,  chodnikiem w prawo. Zejść do parku za żółtym słupkiem!

 

Położenie

Wzdów to wieś położona w gminie Haczów, w powiecie brzozowskim. Miejscowość liczy około tysiąca mieszkańców.

Historia

Najstarsze zapiski dotyczące Wzdowa pochodzą z 1402 roku. Właścicielem wsi w tym czasie był Piotr Wzdowski. Wzdów należał do rodziny Wzdowskich aż do XVII wieku. Następną właścicielką była Teresa z Ossolińskich Potocka a po niej Michał Ostaszewski słynny przywódca konfederacji barskiej. Wnuk Michała – Teofil przejął majątek dziadka i rządził własnością tabularną Wzdów z Wygodą od roku 1823. Był znanym działaczem gospodarczym i społecznym. Kolejny spadkobierca – Adam, który był wszechstronnie uzdolnionym i wykształconym wynalazcą (opatentował wiele wynalazków).
         Na początku II wojny światowej Niemcy urządzili w pałacu kasyno. Po nich przejęła budynek Armia Czerwona urządzając tutaj sztab wojskowy.
         Budynek wyremontowano w 1949 roku i utworzono w nim Państwowy Dom Dziecka, a później Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. W roku 1959 utworzono w pałacu Uniwersytet Ludowy. Działał on do roku 2005.
         Obecnie pałac jest w posiadaniu prywatnego właściciela. Nie zachowało się wyposażenie wnętrza. Budynek systematycznie niszczeje. Podobnie zaniedbany jest park, w którym znajduje się staw oraz kopiec, na którym stało obserwatorium astronomiczne.
         Po lewej stronie wejścia głównego do parku (przed pałacem) wybudowano ciekawą kapliczkę: z jednej strony (od drogi) znajduje się krzyż a po drugiej jest grota, w której znajduje się ludowa figura Chrystusa przywiązanego do drewnianego słupa.


Opis zabytku

Dwór został wybudowany z inicjatywy Michała Ostaszewskiego herbu Ostoja, który na miejscu starego dworu postawił jednopiętrowy pałac. Wybudowano go z cegły i kamienia. Budynek został częściowo podpiwniczony. Dach zastosowano czterospadowy. Wewnątrz znajdował się salon z ozdobnym sufitem i drewnianym, dwubarwnym parkietem. Z drugiej strony pałacu była ozdobna sień z kasetonowym stropem i okrągłymi oknami z rozetami. Piwnice pałacowe miały sklepienia kolebkowe a wejście do nich prowadziło przez żelazną, kutą bramę osadzoną na kamiennym portalu.
        Adam Ostaszewski był pomysłodawcą i autorem dwukrotnej przebudowy pałacu we Wzdowie. Dzięki niemu do budynku dobudowano boczne skrzydła  o wysokości dwóch pięter. Na elewacji korpusu dobudowano wypust z tarasem, a w narożnikach stanęły wieże wystające poza elewację. Dół pałacu ozdobiły podcienia. Wewnątrz zorganizowano dwa salony: muzyczny i kolumnowy, który był szczególnie reprezentacyjny. Ściany w nim wyłożono wielobarwnym materiałem a podłogę usłano wschodnimi dywanami. Oprócz tych sal w pałacu była sala jadalna i bogata biblioteka, w której znajdowały się akcesoria astronomiczne oraz portrety rodzinne. W parku do chwili obecnej znajduje się usypane płaskie wzniesienie, na którym są ślady resztek zabudowy - pozostałość po obserwatorium astronomicznym. Po przebudowie we wszystkich wnętrzach znalazły się kominki i parkiety. Klatka schodowa posiadała kamienne stopnie i balustradę z ozdobnymi balasami.


Ciekawe miejsca w okolicy

Rynek z dawnym ratuszem i drewnianymi domami z XVIII-XIX wieku w Jaćmierzu

Drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z połowy XVII wieku w Jaćmierzu

Dwór w Trześniowie

Drewniany kościół gotycki w Haczowie

Dwór Truskolaskich w Jasionowie

Neogotycki spichlerz w Zmiennicy

Ciekawostka

  1. W stajni wyścigowej Teofila Ostaszewskiego we Wzdowie odbywały się przedstawienia teatralne zespołu amatorskiego z Jasionowa. Wystawiono m. in. sztukę Władysława Ludwika Anczyca "Flisacy" oraz „Wesele” Wyspiańskiego.

 

  1. Adama Ostaszewskiego nazywano „Leonardem ze Wzdowa”. Był pionierem polskiej awiacji, konstruktorem lotniczym, twórcą dużego modelu sterowca i samochodu. Skonstruował silnik odrzutowy, zbudował silnik odrzutowy wraz z koncepcją pionowzlotu oraz stworzył mechaniczny model sfer świata. Był doktorem filozofii i prawa. Posługiwał się biegle 20 jeżykami. Ponadto Adam Ostaszewski zajmował się tłumaczeniem poezji z całego świata. Sam również był poetą i dramatopisarzem.

Źródło

  1. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac
.
Skrzynka
Spoiler
Spoiler
Spoiler