Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #11 Błędne Skały - Kierunek Błędne Skały - OP8W0R
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
173x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
164 odwiedzających
105 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baranek84, Dallas, goldwoj, jk.koza, Karka30, krogulec, Serengeti, wurb, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Kierunek Błędne Skały

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

Już pewnie poczuli Państwo pierwszy pot na plecach. Jeszcze tylko 3 kilometry i znajdziemy się na szczycie góry. Pracując przy obsłudze Błędnych Skał, każdego roku mamy okazję poznać wyjątkowych, czasem zagubionych turystów. Obsługa ma w zwyczaju wieszać kartki z odpowiedziami na najciekawsze pytania, które zadają.. Oto kilka przykładów wraz z odpowiedziami:

Gdzie jest wejście do  labiryntu  Błędne Skały?

Po odejściu od kasy należy spojrzeć w prawą stronę. Na drewnianej konstrukcji widnieje duży napis „Wejście”. Tam właśnie znajduje się wejście do labiryntu. ;-)

Ile czasu zajmuje przejście Błędnych Skał?

- Około 40 minut.

Czy można tutaj kupić bilet na Szczeliniec Wielki lub Gubałówkę?

- Nie, sprzedajemy wyłącznie bilety wstępu na Błędne Skały.

Do którego roku życia dzieci nie płacą?

- Do 7 roku życia włącznie.

Czy będzie mnie Pani gonić jak wejdę bez biletu?

-Nie, wzywamy straż Parku Narodowego i płacicie mandat.

Czy widać niebo na Błędnych Skałach?

- Tak.

Czy na Błędnych Skałach jest szczyt?

- Nie, to labirynt skalny.

Dlaczego tak drogo? Dlaczego płacimy za taką drogę? Dlaczego pada deszcz?

Wszelkie skargi i zażalenia prosimy kierować na ulicę Słoneczną 31 w Kudowie Zdrój (Dyrekcja Parku). Jako obsługa nie mamy wpływu na stan infrastruktury oraz pogodę.

W labiryncie Błędnych Skał znajdują się dwa wąskie przejścia. Oczywiście, jako osoby z wysoką kulturą osobistą nie możemy Państwa wstrzymywać przy kasie sugerując, że nie dadzą Państwo rady przejść ze względu na zbyt dużą masę tkanki tłuszczowej. Za każdym razem, kiedy wchodzi osoba, która potencjalnie w oczach kasjera nie przejdzie przez Przesmyk Liczyrzepy, a ku naszemu zdziwieniu wyjdzie z labiryntu to nasze serce rozpiera duma.

Przechodząc do anegdot z życia Błędnych Skał:

Kilka lat temu doszło do sytuacji, kiedy bardzo wysoki i posiadający więcej niż kilka zbędnych kilogramów mężczyzna utknął w skalnym labiryncie. Do akcji ratunkowej musiał przyjechać GOPR, który uwolnił nieszczęśnika. Po dwóch latach opisywany turysta przyjechał do Dyrekcji Parku Narodowego i o około 50 kilogramów lżejszy podziękował Dyrektorowi za to, że przeżył coś co zmobilizowało go do utraty wagi.

Kolejną zabawną sytuacją były eliminacje do konkursu Miss World 2006. Kandydatki miały mieć zrobione zdjęcia wewnątrz skalnego labiryntu. Niestety, nie podołały wyzwaniu wejścia w bankietowych sukniach i w szpilkach po skalnych schodach. Sesję zdjęciową zorganizowano obok wejścia, pod skałą Liczyrzepy.

Jak widzicie, Błędne Skały to niezwykły labirynt, który co roku dostarcza wielu ciekawych przeżyć. Postarajcie się, abyśmy właśnie o was nie opowiadali podobnych historii.

 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking YMCA. Parking bezpłatny / Free parking / Parkování zdarma / Kostenlose Parkplätze.
Początek ścieżki --- Początek szklaku / Trailhead / Začátek stezky / Beginne den Route.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wpisy do logu: znaleziona 173x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy