Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #14 Błędne Skały - Jadowita skrzynka - OP8W0J
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 737 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-06-2022
182x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
157 odwiedzających
105 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dallas, jk.koza, krogulec, Stare Wredne Małżeństwo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Jadowita skrzynka

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Labirynt Błędnych Skał znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Skalniaka. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Jedyny taras widokowy na trasie to Skalne Czasze. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Trudne warunki, które zazwyczaj tu panują powodują, że większość świerków ma połamane korony, a pozostałe gatunki drzew, takie jak sosna i brzoza przyjmują fantazyjnie powyginane kształty. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

 

 

Żmije w Parku Narodowym Gór Stołowych

Żmiję zygzakowatą na terenie PNGS spotkać można dość często z racji idealnych warunków, jakie dają jej nagrzewające się skały w wieloma zakamarkami, w których z łatwością może się ukryć. Aktywna w dzień, wygrzewa się na skałkach czy ścieżkach leśnych lub łąkach. Pożywienie dla żmii stanowią gryzonie, rzadziej jaszczurki, pisklęta ptaków i żaby. Największym wrogiem żmii jest człowiek, przy spotkaniu ta najczęściej ucieka, atakuje tylko w ostateczności lub gdy zostanie zaskoczona. Jad służy jej do polowania a tylko wtórnie do obrony. Ukąszenie żmii nie stanowi zwykle dla dorosłego człowieka zagrożenia, najczęściej pierwsze ukąszenie to tak zwany „ślepak”. Żmije zygzakowatą poznać można łatwo po charakterystycznym, ciemnym zygzaku biegnącym wzdłuż grzbietu (wstęga Kaina), widocznym nawet u świeżo wyklutych młodych. Rzadko osiąga 90 cm długości. Masa dorosłej żmii dochodzi do ok. 200g.

W naszym parku pytona czy węża rzecznego może nie spotkasz ale za to żmije i to w trzech kolorach!

W PNGS spotkamy trzy odmiany barwne (melanistyczne) żmii zygzakowatej: 

  • brązową (w odcieniach od niemal ceglastego do ciemnobrązowego – zwana kaniowatą), 
  • szarą (srebrzystoszara lub grafitowa) oraz 
  • czarną. Odmiana ta należy do najrzadszych. W niektórych krajach ta forma nazywana jest potocznie żmiją piekielną.

Podczas swoich poszukiwań uważaj na te zwierzęta, nie zaglądaj pod kamienie i w stosy gałęzi. (wszystkie skrzynki na naszym terenie są ukryte tak by przyrodzie a tym bardziej żmijom nie przeszkadzać)

Czy to na pewno było ukąszenie żmii?

Ukąszenie charakteryzuje się dwoma punktowymi krwawiącymi skaleczeniami (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), jeśli towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, wtedy najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem. U około 20-25% ukąszonych występują nasilone objawy ogólne takie jak poty, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podwyższenie temperatury ciała. W ciężkich zatruciach występuje wstrząs objawiający się osłabieniem, bladością, uczuciem zimna, przyspieszeniem akcji serca i spadkiem ciśnienia krwi. Choć śmiertelność po ukąszeniu żmii wynosi 1% nie zwalnia cię z obowiązku wezwania pomocy.

 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia do kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół Ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking YMCA. Parking bezpłatny / Free parking / Parkování zdarma / Kostenlose Parkplätze.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 182x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy