Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PNGS #07 Szczeliniec - Skrytka sentymentalna - OP8W05
Skrzynka pod patronatem Dyrekcji PNGS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 891 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-09-2018
Data utworzenia: 06-09-2018
Data opublikowania: 29-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2023
58x znaleziona
6x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
144 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.


PL Skrzynka sentymentalna

 

Góry Stołowe - kraina zrodzona z morza, miliony lat temu… to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, miejsce wyjątkowe ze względu na swoje ukształtowanie terenu, przepiękne formacje skalne, unikalne skalne miasta, labirynty oraz osobliwe formy zwane skalnymi grzybami. Wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, ze od 1993 roku ustanowiono tu Narodowy Park Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki to przyrodniczy i turystyczny fenomen. Widoczna z daleka, potężna platforma grzbietu tej góry czaruje skalnym miastem, zabytkowym schroniskiem, ale przede wszystkim fantastycznymi formami skalnymi i panoramami. Ze Szczelińca, we wszystkie strony świata rozpościerają się niezapomniane widoki na góry i doliny Sudetów,. To miejsce unikalne – zwiedzaj, ciesz się górami, zbieraj kesze; ale nie niszcz, nie śmieć - zachowajmy to piękno dla następnych pokoleń.

 

FOTO1

  Kończąc swoją wędrówkę po Szczelińcu Wielkim miło nam poinformować, iż to ostatnia możliwość by pozostawić po sobie ślad na naszym najwyższym szczycie. Oczywiście nie chodzi nam o wyrycie w skale, niczym człowiek pierwotny, swoich uczuć lub pozostawienia po sobie kilku śmieci. Proponujemy podeprzeć jedną z naszych skał drewnianym patykiem. Legendy głoszą, że jeżeli podczas podkładania podpory pod skały pomyślicie życzenie, a pewnego dnia skała pod swoim naciskiem złamie pozostawiony przez was kijek to marzenie się spełni. Dlatego apelujemy do was o podpieranie naszych skał! Istnieje również druga teoria, która mówi, że jeżeli zostawicie po sobie patyk podpierający skałę to kiedyś tutaj zawitacie ponownie. Oczywiście żywimy ogromną nadzieję, że wrócicie do nas.

Jednym z naszych marzeń jest abyście realizowali w swoim regionie podobne projekty. Zaprojektowanie oraz wykonanie prawie 30 keszy w ciągu dwóch miesięcy to nie lada wyczyn. Pragniemy podziękować, w imieniu całej Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, za zaangażowanie osób, które dobrowolnie pomogły nam w projekcie. Bez nich geościeżki nie byłyby wykonane w tak ciekawy i profesjonalny sposób.
Wolontariusze:
OCPL:
kkam54, Ajka, ronja, night_time, brasia, rredan, Elvis7, Maleska, Barbara B. (tłumaczka j.niemieckiego), COG.

GC: jonash2202, Stannczyk, Karlusia, Chyziu, mela.bruxa, Stowarzyszenie Geocaching Warszawa

Bardzo dziękujemy życzliwym recenzentom obu serwisów.

 

 

FOTO2

O keszu: Kesz znajduje się przy JEDNOKIERUNKOWYM szlaku trasy turystycznej! NIE ma możliwości dotarcia to kesza w sposób inny niż ścieżką turystyczną od Waypoint "Początek szlaku płatnego" czyli od wejścia do labiryntu. Wejście jest płatne. Cała pętla trasy zwiedzania Szczelińca i labiryntu skalnego to ok 3,5 km.

Działaj rozważnie, by przy podejmowaniu nie narażać się na niebezpieczeństwo - NIE ma konieczności wchodzenia na skały, ani wspinania się na cokolwiek! Bacz na przechodniów aby nie "spalić" lokalizacji kesza. Na zakończenie odłóż go, proszę, dokładnie w to samo miejsce. „Niewidzialność” na najwyższym poziomie!

Na obszarze Parku Narodowego ochronie podlega całość przyrody, swoiste cechy krajobrazu oraz obiekty dziedzictwa narodowego. Zadaniem Parku Narodowego jest nie tylko ochrona tego szczególnego krajobrazu, ale również udostępnianie go dla zwiedzających. Jednak pamiętaj o pewnych zasadach:

 

 

  • Poruszanie się szlakiem turystycznym jest najbezpieczniejsze dla Ciebie i dla przyrody… nie wychodź poza szlak. Ze szlaku są najpiękniejsze widoki.
  • Nabierz w płuca świeżego, górskiego powietrza, nie pal papierosów.
  • Skały wokół ciebie nie są dobrym materiałem do wspinania, odpuść sobie wchodzenie na nie. Tam nie ma keszy.
  • Kamienie i minerały leżą tu miliony lat… zostaw je dla następnych pokoleń. Nie zbieraj i nie wydobywaj skał i minerałów.
  • Jeśli keszujesz razem z psem, twój przyjaciel będzie bezpieczniejszy na smyczy.
 

 

 

  • Przyroda żyje w symbiozie - nie niszcz i nie zbieraj roślin, owoców ani runa leśnego.
  • Zwierzęta żyją tu na wolności, to ich dom. Uszanuj ich spokój, nie płosz, nie chwytaj, nie dokarmiaj zwierząt.
  • Ciesz się ciszą i odgłosami natury - zachowuj się cicho, nie krzycz, nie śpiewaj, nie używaj odbiorników radiowych. Pozwól innym radować się naszymi górami, nie zakłócaj spokoju pozostałych osób.
  • Co przyniosłeś – zabierz ze sobą. Śmieci zabieraj ze sobą i pozostaw w wyznaczonych miejscach przy schronisku lub wejściach na szlak.
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking przy CSE PNGS. Parking płatny 7 pln / Toll Parking 7 pln / Placené parkoviště 7 pln / Kostenpflichtiger Parkplätze 7 pln
Początek ścieżki --- Początek szlaku / Trailhead / Začátek stezky / Beginne den Route
Początek ścieżki --- Początek szlaku płatnego / The beginning of the paid part of the trail / Začátek placené trasy / Der Beginn der bezahlten Route
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
Turbo spoiler