Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Świnia Gertruda - OP8UW0
Owner: snack
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 0 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Time required: 0:20 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 30-09-2018
Date created: 30-08-2018
Date published: 03-10-2018
Last modification: 10-04-2023
39x Found
0x Not found
4 notes
watchers 1 watchers
91 visitors
29 x rated
Rated as: Excellent
16 x recommended
This cache is recommended by: Andre0373, Astro, Entetee, Equilibrium_prime, hobbbysta, Ivinithil, izeq, JAsiek., Kao, KubaB08, lansab, lukooo, Maleska, matiz971, Olo74_Lilalu, Wojtek.
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Świnia Gertruda

 

 

No tak, tego się nikt nie spodziewał. Wiadomo, że we wcześniej opisanych ośrodkach (tu i tu)  były ptaki, były psy, ale świnie? W oficjalnych niemieckich dokumentach ani śladu, jakieś plotki, żarty owszem krążyły ale nikt tego nie brał na poważnie. Aż jakiś czas temu, pod podłogą chałupy w Ścinawce, w trakcie remontu przypadkiem znaleziono jakieś papiery, dwa zawinięte w szmaty granaty i kilka fotografii.... A na fotografiach m.in to:

 

 

Po zasięgnięciu języka u tych co mogli coś więcej wiedzieć nic, zero. Nie dowiesz się prawdy, tylko krzywy uśmiech, mrugnięcie okiem. Wychodzi na to, że oficjalnie świń w niemieckim wojsku nie było, ich obecność w ośrodkach w Ścinawce i Ludwikowicach to tylko tak dla zabawy, bez konkretnych rozkazów z góry, samowolka naukowców i żołnierzy. Aż dziwne, bo przecież mogły się oddziałom przydać na polu walki. Wiadomo, że świnię domową cechuje niezwykła inteligencja (wyższa niż u psów) i można je nauczyć wykonywania prostych komend. Ale z drugiej strony kłopotem mogła być mała prędkość rozwijana w warunkach bojowych, maksymalnie świnie mogą biec z prędkością 18km/h, a więc zbyt wolno żeby zdążyć uciec przed przeciwnikiem.

 

 

 

Te świnie, które widzicie na fotografiach to zdobyczne egzemplarze po przejęciu polskich gospodarstw (jeńcy?!). Zwykle kończyły w brzuchach esesmanów, ale kilka z nich się uratowało stając się maskotkami oddziału. W czasie wolnym między treningami z krukami i psami, dla rozrywki zajmowano się zatem świniami, wśród nich była właśnie Gertruda..

 

 

 

Gertruda była pogodnym zwierzęciem, skorym do zabaw, żołnierze zaczęli ją wykorzystywać m.in. do poszukiwania trufli, cennego przysmaku zarówno dla ludzi jak i dla świń. Niestety z czasem stawała się coraz bardziej nieznośna i agresywna, sprawiała coraz więcej problemów, w szczególności rozwścieczały ją kamery którymi Niemcy nagrywali badania. Pewnego dnia w trakcie kolejnego ataku wściekłości Gertruda przebiła się przez drewniane ogrodzenie i popędziła do lasu. Żołnierze jednak nie chcieli jej szukać mimo że była najlepsza w odnajdywaniu trufli.

 

Jeśli chcecie możecie spróbować ją odnaleźć, może idąc śladem trufli... tylko czy potraficie wywąchać je w lesie?

 


 

Krótkie multi, zaczynamy na kordach - na skraju lasu przy sowiej brzozie i w zasadzie głęboko w las nie wchodzimy.

EDIT z dn.21.01.2019: z racji niewidoczności poszczególnych punktów o tej porze roku, chwilowo zmieniam kesza z multi w tradycyjnego. Szkoda go wyłączać na zimę, bo sama skrzynka ma się dobrze. Na wiosnę wróci jako multi.

Finał - krzywo, przekręć srebrne w dół żeby otworzyć.

Dla pierwszych 9 śmiałków pamiątkowe świńskie certyfikaty. Obiecuję, że to ostatnia z serii, tym razem bez bagien i chaszczy. Weź coś do pisania, bo zapomniałem dołożyć.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints