Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
M15 Muzeum Dzwonów i Fajek - OP8UT9
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 18-08-2018
Data utworzenia: 26-08-2018
Data opublikowania: 26-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-02-2023
60x znaleziona
8x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
77 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przemyskie Muzeum Dzwonów i Fajek powstało we wrześniu 2001 r.  Ma swoją siedzibę w późnobarokowej Wieży Zegarowej spełniającej dawniej funkcję dzwonnicy unickiej katedry. Jej kondygnacje przystosowano do funkcji wystawienniczych i urządzono ekspozycję zabytków ludwisarstwa i fajkarstwa. Z tych wyrobów Przemyśl słynie w kraju i za granicą, bowiem w mieście działa oprócz słynnej ludwisarni Felczyńskich, aż 11 warsztatów produkujących fajki.

Ekspozycja fajek przyciąga jej miłośników od lat. Największą grupę stanowią artystyczne fajki z sepiolitu powstałe w XIX w na terenie ówczesnej Monarchii Austro-Węgier i w Niemczech. Pierwsze przemyskie fajki wyprodukowano ponad 150 lat temu. Na uwagę zasługuje fajka walatówka – od nazwiska pierwszego rzemieślnika przemyskiego Ludwika Walata badzo ceniona za granicą. Niektóre z fajek to prawdziwe dzieła sztuki pięknie rzeźbione, lub gliniane fajki postaciowe, fajki kawiarniane, czy wodne tzw. nargile. Poczesne miejsce zajmuje fajka wojskowa, głównie forteczna wypalana przez obrońców twierdzy. Interesującym dodatkiem są sprzęty i akcesoria fajczarskie. Każdego roku uroczyście obchodzone jest w mieście Święto Fajki. Ekspozycja ludwisarstwa – to np. niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu, kilkadziesiąt dużych dzwonów z XVII i XVII wieku pochodzących z ludwisarni gdańskich i toruńskich, a także wiele dzwonów współczesnych odlanych w ludwisarni Felczyńskich. Z Przemyślem związane są dwa dzwony z elementami herbu miasta z 1740 r i z 1878r. Interesujący jest też pięknie zdobiony dzwon z 1935 r. prawdopodobnie na zamówienie Piusa XI,  wykonany przez Ludwika Felczyńskiego w Przemyślu. Ekspozycje uzupełniają dokumenty i archiwalia dotyczące rodziny Felczyńskich.

Tuż obok Wieży Zegarowej znajduje się pomnik Fajki odsłonięty w lipcu 2006 roku. Jest to słynna w Przemyślu ławeczka w kształcie fajki. Ma ona pokaźne wymiary – 3 m długości i 1,2 metra w najwyższym miejscu. Pomnik ma charakter użytkowy – można usiąść na pokaźnym ustniku lub sztylku. Fundatorami tego oryginalnego pomnika są przemyscy fajkarze.

 

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
muzeum
spoiler