Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
#03. Jezioro Czarne - OP8UMQ
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 96 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-10-2018
Date created: 17-08-2018
Date published: 12-10-2018
Last modification: 12-11-2018
20x Found
0x Not found
2 notes
watchers 0 watchers
46 visitors
19 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: abukkawon, freney, rredan
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

 

Jezioro:

Jezioro Czarne znajduje się 1,5 km na północ od miejscowości Pławno, w gminie Murowana Goślina, na obszarze Rezerwatu Jezioro Czarne, w rynnie polodowcowej, ciągnącej się od Pobiedzisk do Murowanej Gośliny i dalej – do Warty. Jest to jezioro zarastające, eutroficzne, o dużej zawartości humusu, co nadaje mu brunatne zabarwienie.

Jego powierzchnia wynosi około 6,81 ha, przybliżona długość linii brzegowej 1,43 km.

Rezerwat dzieli się na część zachodnią (rozległe bagno) i wschodnią (typowy ols) i ochrania m. innymi kłoć wiechowatą, widłak torfowy, rosiczkę okrągło- i długolistną, żurawinę błotną, bagiennik żmijowaty oraz rzadkie mchy i wątrobowce.

Na jego terenie można spotkać wydry.

 

 

Legenda:

Pewnego razu Lodowiec, odpoczywający nad brzegiem jednego ze swoich uroczych dzieł, obudził się na dźwięk głośnego szlochu i przekleństw. Otworzył oczy i zdumiała go zmiana, która zaszła w jeziorze. Zasypiał nad błękitną, przejrzystą wodą, delektując się jej urodą, a oto rozlewały się przed nim ponure odmęty, z każdą chwilą nabierające ciemniejszej barwy.

Poruszony, odnalazł siedzącego na brzegu Satyra – obraz nędzy i rozpaczy: podrapanego do krwi, z rozwichrzoną brodą i skołtunionymi włosami, które usiłował wyrywać sobie garściami, złorzecząc i płacząc krokodylimi wręcz łzami. Wśród tych wszystkich wulgaryzmów (których tu nie przytoczymy, bo może czytają to grzeczne dzieci lub dobrze wychowana młodzież?), dało się wyłapać przerywane szlochem:

   - …bądź przeklęte…

   - …nikt się już w tobie nie przejrzy…

   - …zostań ohydną, brudną kałużą…

Lodowiec, zbulwersowany mocno, chociaż i zaintrygowany powodem takiej rozpaczy, odezwał się znienacka, zachodząc Satyra od tyłu:

   - Ejże, ejże!

Przyłapany na tak niemęskim okazywaniu uczuć, Satyr uspokoił się nieco, zawstydził – wszak nie był jakimś tam byle Krasnoludkiem, czy Wodnikiem (te zawsze mają oczy na mokrym miejscu), tylko sporym mięśniakiem, który i pod czaszką ma dobrze poukładane, i do tej pory miał o sobie znakomite mniemanie.

Od słowa do słowa (jeszcze gdzie-niegdzie opatrzonego „przerywnikami”) i Lodowiec wyciągnął z niego opowieść o „Królu lasu”, który niemal żadnej napotkanej Driadzie czy Nimfie wodnej nie przepuścił. Zresztą same garnęły się do niego, takiego silnego, dowcipnego i męskiego (chyba Lodowiec wie, co on ma na myśli, prawda?). Zdarzało mu się więc odrzucać czasem awanse niektórych z nich, chociaż z bólem serca, oczywiście.

No, ale wczoraj spotkał Elfkę… Nie pomógł urok osobisty, inteligentne zagajenie rozmowy, prężenie muskułów, prawienie komplementów. Roześmiała mu się w oczy i uciekając przed nim w gęstwinę, rzuciła od niechcenia:

   - Ty się lepiej przejrzyj w lustrze, brzydalu!

Lustrami były mu do tej pory oczy jego partnerek, innego nie miał, przyszedł więc skoro świt, przejrzeć się w wodzie.

Z tafli patrzył na niego zarośnięty, ogorzały pysk jakiegoś rogatego stwora…

   - Wiesz, jak się poczułem? Jakby ktoś mnie zamienił w zgniły ziemniak! To nie mogłem być ja! No i dlatego przekląłem wody jeziora, by już nikt nie zobaczył w nich swojego odbicia – zakończył  opowiadanie.

   - W dalekiej przyszłości ktoś powie: „Miej serce i patrzaj w serce”, chociaż i tak nie wszyscy będą korzystali z tej rady – westchnął Lodowiec. - A tymczasem mam dla ciebie dwa zadania: będziesz tak długo oczyszczał jezioro, aż znów woda stanie się krystaliczna. Po drugie: odnajdziesz tu, niedaleko, istotę, którą ty skrzywdziłeś i naprawisz swój błąd –  twardy, rozkazujący ton sprawił, że Satyr zrozumiał, iż nie ma do czynienia ze zwykłym przechodniem.

   - To pozwoli wam otrząsnąć się z bólu, a jeziorom, które z taką miłością i pietyzmem stworzyłem, odzyskać piękno… - głos Lodowca dochodził z coraz większego oddalenia i po chwili zapanowała cisza, łagodnie podkreślana pluskiem fal, brzęczeniem owadów, lekkim szumem trzcin na wietrze i nieśmiałymi odgłosami ptasiego życia.

 

Czy Satyrowi udało się wywiązać z pierwszego zadania, możecie ocenić dziś sami.

Co do drugiego… zajrzyjcie do skrzyneczki bonusowej: „Jezioro Czarne Małe”. :-)

 

 

 

Skrzynka:

Kordy są fałszywe, odczytajcie kordy rzeczywiste:

 

N: 52° ♥☺.•☺(zero) 

E: 17° (zero)♠.(zero)○☺

 

 

UWAGA! Quiz prosimy przeczytać na monitorze komputera, ponieważ zdarza się, że symbole we wzorze  są inne na wyświetlaczu telefonu.

                Prosimy też użyć opensprawdzacza, gdyż wartości symboli stanowiące rozwiązanie, mogą być różne, w zależności od użytego systemu.

 

Skrzynka to mały pojemnik, ukryty na sposób leśny, zawierający metryczkę, logbook, certyfikaty dla Trzech Pierwszych Znalazców i kolejnych Siedmiu Wspaniałych (w woreczku ochraniającym kesza, poza skrzynką), ołówek, „oszczytko”, zabawki i Geokreta Sierściuchowy Kret ##226.

 

 

UWAGA!  W logbooku znajdziecie współrzędne skrzynki  Jezioro Czarne Małe - bonus - OP8UMR

 

UWAGA! Nie zapomnijcie zapisać literki, która jest umieszczona w metryczce skrzynki, potrzebnej do odczytania współrzędnych  lub hasła logowania skrzynki finałowej (przyporządkowując ją numerowi skrzynki np. M=#25).

 

Zapraszamy i życzymy udanej wycieczki oraz owocnych poszukiwań. :-)

 

 

Prosimy nie dodawać nowego logbooka i nie reaktywować skrzyneczki, lecz zgłosić w logu taką potrzebę. Dziękujemy. :-)

 

 

12.11.2018 Sprawdziliśmy stan kesza i dodaliśmy 13 certyfikatów dla kolejnych Znalazców.

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 52 times, Hits: 25 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Miejsce do zaparkowania.
Parking area --- Alternatywne miejsce do zaparkowania.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Rzut oka na taflę jeziora
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 2x All entries