Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wietrznie - OP8UHU
Właściciel: TajemnicePodkarpacia
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 338 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-08-2018
Data utworzenia: 12-08-2018
Data opublikowania: 12-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 15-03-2019
14x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
38 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Początki wsi Wietrzno sięgają drugiej połowy XII wieku (na 1185 rok datowany jest dokument o posiadaniu Wietrznowa przez opactwo cystersów w Koprzywnicy). O parafii mówią dokumenty z XIV wieku. Obecny kościółjest drugim kościołem, prawdopodobnie w tym samym miejscu. Powstał on z wykorzystaniem elementów ze starszego kościoła lub też poprzez gruntowną jego przebudowę. Wieść gminna mówi o 700-letnich dziejach tej świątyni.

Katalog zabytków sztuki polskiej podaje jako datę wzniesienia świątyni rok 1752 a poświęcenia 1761. Obecny swój wygląd zawdzięcza remontowi w końcu XIX wieku, kiedy to 100% ścian zostało pokryte polichromią.

Podczas ostatniego remontu przed kilku laty dokonano odkryć, które przesuwają datę powstania kościoła 100 - 200 lat wstecz.

Polskie kościoły, zwłaszcza drewniane, w czasie swej długiej historii były njczęsciej kilkakrotnie przebudowywane, rozbudowywane i remontowane, za każdym razem w innym, aktualnie obowiązujacym stylu. Z tego powodu większość kościołów, bez względu na wiek, ma barokowe ołtarze. Są oczywiście wyjątki, np. drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim, czy rokokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli. Wietrzno do tych wyjątków nie należy.

Kościółek położony jest na wzgórzu, z którego roztaacza się piękny widok na Równe górę Cergową. Widok góry Cergowej służył Wietrznianom od zawsze do przepowiadania pogody. W zalezności od tego, jak ją było widać można było przewidzieć deszcz czy pogodę bezdeszczową.

Obecny kościół parafialny, drewniany, powstał w stylu karpackiego baroku. Został on wybudowany przez nieznanego architekta w miejsce pierwotnego – o którym wspomina ks. Jan Długosz – w 1752 r. i już wówczas był pod wezwaniem św. Michała Archanioła. W XX w. kościół ten został przebudowany i gruntownie odremontowany. Podobną jeszcze „kosmetykę remontową” przeszedł w XXI wieku.

W głównym ołtarzu tej świątyni umieszczony jest gotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej nie tylko przez miejscowych parafian – Królową Aniołów z Wietrzna. Konsekracja kościoła nastąpiła w 1761 roku – 9 lat po budowie. Początkiem XX wieku kościół ozdobiono cenną polichromią autorstwa malarza Leona Wróblewskiego. W 1905 r. reaktywowano na nowo parafię Wietrzno a kościół poddano gruntownemu remontowi; zmieniono pokrycie dachu z pierwotnego drewnianego gontu na blachę, powiększono otwory okienne prezbiterium i nawy nadając im pseudogotycką, ostrołukową formę. Wieczną lampkę zakupiono do kościoła parafialnego u Hendla w Wiedniu w 1907 roku.

Dość tajemniczą sprawą jest pozbawienie Wietrzna statusu parafii pod koniec XVIII wieku. Przywrócono ją dopiero w roku 1905. Jedna z wersji mówi, że była to kara dla Wietrzna za zabicie widłami miejscowego proboszcza.

Kościół znajduje się powyżej i ok. 300 m od centrum wsi. Obie szkoly - stara i nowa powstały w pobliżu kościoła, nowa w latach 60-tych XX wieku na tzw. browarzysku, działce podarowanej przez Kościół, co spotkało się z potępieniem władz komunistycznych - dlaczego?

Przy kościele i szkole spotykają się wytyczone przez MOSiR w Dukli trasy rowerowe: Szlak Gminy Dukla i Szlak Wokół Grodziska w Wietrznie (MTB) Przewodnik po szlakach Gminy Dukla mozna pobrać TUTAJ.

Skrzynka uktyta jest na koordynatach. Najpierw trzeba trochę podejść do góry, a potem się schylić. Proszę o staranne odkładanie, tak, aby nie wypadła.

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok od południa
Wnętrze kościoła
Ołtarz główny
Wido na górę Cergową
Spoiler