Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tykocin-Dwóch sławnych Polaków - OP8UEP
Krzyż poświęcony Łukaszowi Górnickiemu i rzeźba Włodzimierza Puchalskiego
Eigenaar: WK_PTTK_HERKUS
Plaatser: PippiLotka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 105 meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 21-06-2017
Gemaakt op: 07-08-2018
Gepubliceerd op: 08-08-2018
Laatste verandering: 24-06-2022
57x Gevonden
5x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
91 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Proszę o skryte podejmowanie i staranne maskowanie ;-)

 

Udający się do tykocińskiego zamku turyści z pewnością zauważą stojący na poboczu wyniosły krzyż, a tuż obok niego drewnianą figurę. Większość przejeżdża obok w przeświadczeniu, że to kolejne wotywne miejsce, jakich wiele nie tylko na Podlasiu. Zgarbiona postać przypomina z dala świątka lub pielgrzyma.

Ma się wrażenie, jakby pilnowała krzyża. Jak złudna bywa nasza wyobraźnia, przekonamy się dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się zjechać na parking i przeczytamy umieszczone tam inskrypcje.

Ta u stóp krzyża jest dla zwykłego turysty raczej mało czytelna. Bynajmniej nie dlatego, że napis jest zatarty. Po prostu z upływem wieków coraz mniej ludzi posługuje się na co dzień łaciną.

Na szczęście wyżej umieszczono polskie tłumaczenie, które brzmi: Łukaszowi Górnickiemu, tykocińskiemu

i wasilkowskiemu staroście czterech królów Polski Zygmunta Augusta, Henryka, Stefana Batorego, Zygmunta III, sekretarzowi wielkiemu na dworze i w Rzeczpospolitej mężowi, mały ten pomnik Jan i Łukasz, synowie ojcu (postawili). On sam duchem, umysłem pismami i obyczajami większą sobie i wieczną pamięć u ludzi zostawia. Zmarł roku pańskiego 1603 dnia 22 miesiąca lipca wieku swego 71 lat

Łukasz Górnicki - wspaniały kronikarz polskiego renesansu, poeta i pisarz - na trwałe zapisał się w historii ojczystej literatury. Kiedy na przełomie XVI i XVII wieku był tykocińskim starostą, podobno przyjeżdżał do niego w gości Jan z Czarnolasu.

Górnicki zmarł w pobliskich Lipnikach. Zgodnie ze swą wolą pochowany został w Tykocinie, a synowie wznieśli pamiątkowy krzyż w pobliżu tamtejszego klasztoru bernardynów. Narew nie wyglądała wtedy tak jak dziś. Płynęła kilkunastoma plączącymi się odnogami, a klasztor i zamek stały na wystających ponad bagniska wyspach.

W trakcie przeprowadzonej 50 lat temu melioracji rzekę wtłoczono w jedno koryto. Zniknęły fantastyczne rozlewiska, na których bezkrwawe łowy uprawiał pionier polskiej fotografii przyrodniczej Włodzimierz Puchalski. Stojącą w pobliżu krzyża rzeźbę poświęcono właśnie jego pamięci. Inskrypcja, umieszczona

u stóp figury, jest następująca:  W setną rocznicę urodzin 1909-2009 Włodzimierza Puchalskiego światowej sławy przyrodnika, fotografika i reżysera filmów przyrodniczych pod uznaną nazwą <> Tykocin 22.08.2009 Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mistrz Włodzimierz autor wielu albumów i książek przyrodniczych - upodobał sobie szczególnie pod tykocińskie Morusy. Lwia część jego fotografii powstała na narwiańskich rozlewiskach, niemal na progu jego chałupy.

Krzyż poświęcony Łukaszowi Górnickiemu i rzeźba Włodzimierza Puchalskiego stoją w miejscu po dawnym klasztorze bernardynów, niedaleko mostu na Narwi.

 

Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien