Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tykocin-Dwóch sławnych Polaków - OP8UEP
Krzyż poświęcony Łukaszowi Górnickiemu i rzeźba Włodzimierza Puchalskiego
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Założyciel: PippiLotka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 105 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-06-2017
Data utworzenia: 07-08-2018
Data opublikowania: 08-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 24-06-2022
57x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
91 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Proszę o skryte podejmowanie i staranne maskowanie ;-)

 

Udający się do tykocińskiego zamku turyści z pewnością zauważą stojący na poboczu wyniosły krzyż, a tuż obok niego drewnianą figurę. Większość przejeżdża obok w przeświadczeniu, że to kolejne wotywne miejsce, jakich wiele nie tylko na Podlasiu. Zgarbiona postać przypomina z dala świątka lub pielgrzyma.

Ma się wrażenie, jakby pilnowała krzyża. Jak złudna bywa nasza wyobraźnia, przekonamy się dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się zjechać na parking i przeczytamy umieszczone tam inskrypcje.

Ta u stóp krzyża jest dla zwykłego turysty raczej mało czytelna. Bynajmniej nie dlatego, że napis jest zatarty. Po prostu z upływem wieków coraz mniej ludzi posługuje się na co dzień łaciną.

Na szczęście wyżej umieszczono polskie tłumaczenie, które brzmi: Łukaszowi Górnickiemu, tykocińskiemu

i wasilkowskiemu staroście czterech królów Polski Zygmunta Augusta, Henryka, Stefana Batorego, Zygmunta III, sekretarzowi wielkiemu na dworze i w Rzeczpospolitej mężowi, mały ten pomnik Jan i Łukasz, synowie ojcu (postawili). On sam duchem, umysłem pismami i obyczajami większą sobie i wieczną pamięć u ludzi zostawia. Zmarł roku pańskiego 1603 dnia 22 miesiąca lipca wieku swego 71 lat

Łukasz Górnicki - wspaniały kronikarz polskiego renesansu, poeta i pisarz - na trwałe zapisał się w historii ojczystej literatury. Kiedy na przełomie XVI i XVII wieku był tykocińskim starostą, podobno przyjeżdżał do niego w gości Jan z Czarnolasu.

Górnicki zmarł w pobliskich Lipnikach. Zgodnie ze swą wolą pochowany został w Tykocinie, a synowie wznieśli pamiątkowy krzyż w pobliżu tamtejszego klasztoru bernardynów. Narew nie wyglądała wtedy tak jak dziś. Płynęła kilkunastoma plączącymi się odnogami, a klasztor i zamek stały na wystających ponad bagniska wyspach.

W trakcie przeprowadzonej 50 lat temu melioracji rzekę wtłoczono w jedno koryto. Zniknęły fantastyczne rozlewiska, na których bezkrwawe łowy uprawiał pionier polskiej fotografii przyrodniczej Włodzimierz Puchalski. Stojącą w pobliżu krzyża rzeźbę poświęcono właśnie jego pamięci. Inskrypcja, umieszczona

u stóp figury, jest następująca:  W setną rocznicę urodzin 1909-2009 Włodzimierza Puchalskiego światowej sławy przyrodnika, fotografika i reżysera filmów przyrodniczych pod uznaną nazwą <> Tykocin 22.08.2009 Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mistrz Włodzimierz autor wielu albumów i książek przyrodniczych - upodobał sobie szczególnie pod tykocińskie Morusy. Lwia część jego fotografii powstała na narwiańskich rozlewiskach, niemal na progu jego chałupy.

Krzyż poświęcony Łukaszowi Górnickiemu i rzeźba Włodzimierza Puchalskiego stoją w miejscu po dawnym klasztorze bernardynów, niedaleko mostu na Narwi.

 

Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.