Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kamienny Dwór - OP8SWX
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 146 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-05-2018
Data utworzenia: 20-05-2018
Data opublikowania: 20-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 24-11-2018
14x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
58 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia zespołu dworskiego Kamienny Dwór sięga czasów kiedy to majątek ziemski znajdował się we wsi Wólka Pietkowska, należący do dóbr Pietkowo, którego właścicielami w wieku XVIII była rodzina Kuczyńskich, a na przełomie XVIII/XIX w. przeszły w ręce rodu Starzeńskich.

W latach 1807-1915 przez majątek ziemski przebiegała granica. Wólka Pietkowska i Pietkowo leżały w dwóch różnych państwach, co utrudniało gospodarowanie. Dlatego też Wólka Pietkowska została sprzedana, i utworzony został odrębny majątek ziemski. Na początku XX w. dobra ziemskie były własnością rodziny Kosińskich. Ze względu na zadłużenie w 1932 r. zostały przejęte przez Bank Włościański. W 1935 r. zostały wystawiony na licytację, majątek kupili legioniści Piłsudskiego z tzw. „groszówek” czyli dobrowolnych odpisów z rent i emerytur legionistów dla Aleksandry Piłsudskiej wdowy po marszałku Józefie Piłsudskim i dzieci Jadwigi i Wandy Piłsudskich. Administrowanie majątkiem zostało powierzone Aleksandrowi Zintowi - dawnemu oficerowi I Brygady Legionów, towarzyszowi broni Marszałka.

W tym okresie został wybudowany pałac, który był zwany Kamiennym Dworem, nowa obora, oraz został założony ogród wielkości 10 ha. W skład zespołu dworskiego wchodziły ponadto dwór z połowy XIX w., lamus z XVIII w i budynki gospodarcze. Kamienny dwór z portykiem kolumnowym, został wybudowany w stylu dworkowym w duchu modernizmu. Został pokryty czterospadowym dachem. Całość jest otoczona parkiem.

W majątku Kamienny Dwór bardzo często przebywała Aleksandra Piłsudska wraz z córkami. Utrzymywała ona bardzo dobre stosunki z pobliskimi dworami ziemiańskimi. Po wkroczeniu Armii Czerwonej 17 września 1939 r. został przejęty przez Sowietów i przekształcony na sowchoz. W latach 1941-44 majątek został zajęty przez Niemców i zarządzany przez Wschodniopruskie Towarzystwo Rolnicze.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej dobra zostały upaństwowione i utworzono w nich Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie Kamienny Dwór jest  samodzielną wsią.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Plan
Dwór
Dwór
o!
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy