Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zduny - 1919 [100+] - OP8SEE
Owner: szabla
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 153 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-05-2018
Date created: 07-05-2018
Date published: 27-05-2018
Last modification: 28-05-2018
25x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
58 visitors
18 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zduny - “...3-ego stycznia 1919r. Na wiadomość telefoniczną, że w Zdunach Niemcy aresztowali księdza i znęcają się nad ludnością wziąłem dwie kompanie i pojechałem pociągiem do Zdun. Kilka kilometrów od Zdun wysiedliśmy i kompania poszła do ataku na Zduny. Niemcy bez strzału wycofali się za granicę Śląska do Freihahn. Obsadziłem Zduny, kazałem wywiesić na ratuszu sztandar narodowy. Posłałem do Freihahn dowódcę kompani sierż. Sztabowego Kirchnera i zawarłem z Niemcami układ piśmienny obowiązujący obydwie strony do wzajemnego respektowania granicy, przez co Niemcy uznali okupację Zdun przez nas i w ogóle granice Poznańskiego, co ich jednak nie wstrzymało od późniejszego atakowania Zdun. Zduny obsadziła potem kompania 12 pułku, moje dwie kompanie wróciły do Jarocina.” (ze wspomnień hr. Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego)

Miesiąc po podpisaniu umowy granicznej, Niemcy przypuścili atak na Zduny. W planowanej akcji Polaków dla odbicia miasta, kompanie rozdrażewskie, skalmierzyckie i krotoszyńskie odmówiły udziału w bitwie z uwagi na przeważającą siłę wroga. W nocy 6/7 lutego, 5 kompania jarocińska pod dowództwem ppor. Stanisława Błażejewskiego podjęła się samotnego dwukrotnego uderzenia na Zduny aby wyprzeć Niemców po czym została wycofana do Jarocina a zadanie przejęło Dowództwo VII Okręgu Wojskowego.

Rejon Borownicy, Chachalni i Zdun był miejscem walk w czasie powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. W celu uczczenia pamięci tych zdarzeń koło  PTTK w Zdunach rozpoczęło w 1968 (50. rocznica powstania) sypanie w miejscu walk pamiątkowego szańca z kamieni polnych (dokładanie kamieni trwa nieprzerwanie). Wydarzenia upamiętniają dwa kamienie pamiątkowe, a także kilka dawnych kamiennych słupów granicznych z wyrytymi literami P – Polska oraz D – Deutschland (granica Polski i Niemiec w latach 1918–1939 przebiegała pod Zdunami). Do szańca prowadzi pieszy szlak zielony ze Zdun do Krotoszyna i czarny szlak rowerowy Wokół Krotoszyna. Najłatwiejsza droga prowadzi z miejscowości Chachalnia (są znaki przy drodze) 

 

Na pierwszych trzech znalazców czekają certy. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
oddział powstańczy pod Zdunami
szaniec
ten fyrtel
Log entries: Found 25x Not found 0x Note 0x All entries