Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skansen FTL # 2 - OP8RME
Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego
Founder: Volt71
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 84 m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-03-2015
Date created: 14-04-2018
Date published: 14-04-2018
Last modification: 11-07-2022
35x Found
4x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
71 visitors
23 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
W środku skrytki certyfikaty dla pierwszego i drugiego znalazcy ;-)
Na ostatniej stronie logbooka następna cześć kodu potrzebnego do zdobycia Bonusa

 

Ścieżka spacerowo-edukacyjna pod nazwą „Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego". powstała z inwencji i dzięki staraniom pracownikom Nadleśnictwa Orneta która została oficjalnie otwarta pod koniec października 2014. Dzięki autorom mamy okazję obejrzeć część najpotężniejszych i po części zapomnianych umocnień tzw. Umocnień Trójkąta Lidzbarskiego. Ścieżka posiada 12 punktów wyposażonych w tablice poglądowe i traktujące o historii wyposażeniu jak i uzbrojeniu zwiedzanych bunkrów. Szlak długości 3 km zajmie nam w zależności od tempa marszu około 1-1,5 h.
Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną. Narzucone Niemcom ograniczenia Traktatu Wersalskiego z 1919 roku oraz porozumienia paryskiego z 1927 roku, ściśle określały strefy, gdzie można było budować nowe fortyfikacje. Na terenie Prus Wschodnich pozostawiono jedynie niewielki trójkątny obszar w środku prowincji. W jego centrum znajdował się Lidzbark Warmiński (ówczesne Heilsberg) i właśnie od niego wzięła nazwę nowa linia umocnień, co miało propagandowo podkreślić przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Pierwsze schrony rzeczywiście wznoszono w jej rejonie. Dla lepszego maskowania prac oraz zabezpieczenia przed bronią pancerną, linię wytyczono w masywach leśnych na północ od Lidzbarka i Ornety. Do 1932 roku rozbudowano odcinek od jeziora Tauty do rejonu Judyt na północ od Bartoszyc. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy i zrezygnowaniu z ograniczeń militarystycznych,
rozpoczęto planowanie rozbudowy pozycji. Do 1937 roku opasano pierścieniem fortyfikacji stolicę Prus Wschodnich Królewiec (obecnie Kaliningrad.) Trójkąt Lidzbarski stanowił niejako śródszaniec obrony Prus. Miał zatrzymać wojska polskie na tyle długo, aby umożliwić mobilizację wojsk własnych. Linię podzielono na osiem odcinków - każdy przewidziany do obsadzenia przez dywizję piechoty. Umocnienia z uwagi na znaczne oddalenie od granicy nie przydały się podczas ataku na Polskę, nie mogąc osłonić koncentracji wojsk przy granicy. Przypomniano sobie o niej dopiero w 1945 podczas zimowej ofensywy 2 i 13 Frontu Białoruskiego. Pośpiesznie obsadzone fortyfikacje stały się punktem oparcia dla wojsk niemieckich.
Po wojnie liczne schrony były wysadzane, a pancerze złomowane. Mimo to wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie, w tym nieliczne z zachowanymi pancerzami.
Na terenie nadleśnictwa znajduje się najdłuższy w Polsce fragment tej linii (35 km), składający się z blisko 250 różnego rodzaju budowli, w tym 204 schronów różnego typu. Wiele obiektów położonych jest w trudno dostępnym i rzadko uczęszczanym terenie, ale dzięki opracowaniu Mapy turystycznej fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Orneta dotarcie do nich jest o wiele łatwiejsze.

Opis i grafika dzięki uprzejmości władz Nadleśnictwa Orneta
za zgodą pana Waldemara OSTROWSKIEGO
 
Udostępniona w porozumieniu z właścicielem Yogi410 z portalu geocaching.com
Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3
Log entries: Found 35x Not found 4x Note 1x All entries Show deletions