Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Łagiewniki - Zbiorowa mogiła - OP8RDK
Właściciel: snack
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 222 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2018
Data utworzenia: 06-04-2018
Data opublikowania: 30-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 07-11-2021
60x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
114 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ankos, Ivinithil, Maleska, sedi, Wojtek.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Zbiorowa mogiła

 

15 głazów symbolizujących 15 rozstrzelanych w tym miejscu osób.

 

kamienie

 

W dniu 12 XI 1939 r. z obozu na Radogoszczu wybrano, na podstawie uprzednio przygotowanej listy, grupę kilkunastu więźniów, których po wywiezieniu do lasu łagiewnickiego rozstrzelano. Wśród ofiar tej egzekucji znajdowali się m.in. Edward Dutkiewicz - Prezes Zarządu Oddziału Grodzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Jan Gertner - nauczyciel, Wacław Lisiecki - nauczyciel i kierownik Szkoły Powszechnej nr 86 w Łodzi (Prezes Związku Zachodniego), Tomasz Wasilewski - Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Feliks Wołoszczuk - inspektor szkolny miasta Łodzi.

Druga egzekucja odbyła się kilka dni później, a w jej wyniku rozstrzelani zostali m.in. Aleksy Rżewski - były Prezydent miasta Łodzi i były starosta powiatu łódzkiego, Marian Wadowski - pracownik Izby Skarbowej w Łodzi, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. (Na podstawie opracowania pt. Eksterminacja inteligencji Łodzi i okręgu łódzkiego (1939-1945), w materiałach śledztw OK BZH w Łodzi, autor Zbigniew Piechota)

W czerwcu 1945 roku przeprowadzono ekshumację zwłok zamordowanych osób, jak do tej pory potwierdzono tożsamość 5 spośród 15 odnalezionych ciał. Ustalono, że ofiary zbrodni spoczęły w uprzednio przygotowanych dołach, a ich ciała ułożono w trzy warstwy i zasypano ziemią. Miejsce egzekucji "[...] 12 listopada 1939 r. we wczesnych godzinach popołudniowych, od strony Arturówka wjechały trzy samochody niemieckie. Mieczysław Środa i Pucek wycinali drzewa. Niemcy, jak ich zobaczyli, to ich wygnali - drwale odjechali, a później słyszeli strzały... [...]" (Relacja Pana Władysława Dymka - emerytowanego leśnika)

Masowe aresztowania inteligencji łódzkiej rozpoczęły się 7 listopada 1939 r., w ramach dokładnie przygotowanego planu eksterminacji inteligencji polskiej i trwały nieprzerwanie do wiosny 1940 r. W regionie łódzkim aresztowaniami objęto kilka tysięcy osób. Egzekucje wykonywane były zawsze w głębi lasu, nierzadko w nocy i w miejscach pilnie strzeżonych (z ustaleń Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich). Powyższy opis widnieje przy miejscu kaźni, jednak nie do końca jest precyzyjny. Brakuje informacji, że to są symboliczne mogiły pomordowanych - 15 głazów symbolizuje 15 rozstrzelanych. Taka informacja umieszczona jest na obelisku z napisem: "W hołdzie 15 polakom rozstrzelanych przez niemieckich okupantów w tym miejscu w listopadzie 1939 r. Ich prochy spoczywają na cmentarzu w Łagiewnikach"

 


 

Mała keszyna w maskowaniu leśno-parkowym. Maskuj porządnie!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
DSC_1366
Wpisy do logu: znaleziona 60x nieznaleziona 3x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria