Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Książęcy - OP8RC3
Zabytki Sulechowa
Właściciel: miiol
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-04-2018
Data utworzenia: 04-04-2018
Data opublikowania: 08-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 27-08-2022
42x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
121 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
23 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AA-TEAM, borek99, Boreq62, buniaczek, Ćwir, d.ana88, ForgottenSilesia, freney, GFS, Hr. Jan Usz, karwdo, Lumen, marass1111, Marcello002, mateuszAZL, MI 888, Nati., night_time, QbaPL, ronja, uhuhu, Vilku, Zuza007
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zamek usytuowany jest w północno-wschodniej części miasta na sztucznie usypanym wzniesieniu. Był on osobną i bardzo ważną instytucją w mieście. Zamek jest najstarszą budowlą na jego terenie. Został zbudowany na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego, pochodzącego prawdopodobnie z czasów B. Chrobrego około 1304 r. przez księcia Konrada III głogowskiego. Początkowo strzegł szlaku handlowego z Poznania na Łużyce i pełnił funkcję ośrodka administracyjnego dla całej okolicy.

Zamek tworzył wraz z miastem jednolity system obronny. Dla zabezpieczenia przed nie zawsze pewnym mieszczaństwem odizolowano go jednak od miasta murem i fosą. Był przez to na tyle samodzielny, że w przypadku zdobycia miasta mógł bronić się dalej. Do zamku wiodła też osobna droga i oddzielała go od miasta furta zamkowa. Mając na uwadze zabezpieczenie się przed ewentualną klęską głodu grożącego w przypadku długotrwałego oblężenia, na dziedzińcu zamkowym zbudowano młyn zbożowy, napędzany końskim kieratem.

Zamek wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Do pierwszej rozbudowy doszło w XV w. Następna miała miejsce w końcu XVI w. W 1633 r. zamek wraz z miastem został zniszczony pożarem, ale potem odbudowany, otoczony wałem i fosami, a z jednej strony murem. W XIX w. jako „nieprzydatną” wyburzono części wschodnią i północną, pozostawiając tylko jedno skrzydło.

Obecnie zamek składa się z dwukondygnacyjnego budynku i 4-kondygnacyjnej wieży. Oba kryją w swych murach architekturę gotycką, potwierdzając średniowieczny rodowód. Zachowana prosta fora wieży potwierdza pierwotną warowną funkcję. Pod całym budynkiem zachowana jest jednoprzestrzenna piwnica, nakryta sklepieniem kolebkowym z XVI w. W 2007 r. zakończono remont zamku i sąsiadującego z nim zboru kalwińskiego. Przeprowadzono prace wewnątrz obiektu oraz rekonstrukcje w wieży.

 

O keszu: Mikro pojemnik zamaskowany po miejsku. Pociagnij delikatnie, a po wpisie dopchnij równo.

Uwaga. Skrzynka jest dwusystemowa. Ma więc 2 logbooki. Sprawdź gdzie się wpisujesz.

Zawartość początkowa: logbook i gadżet na rozpęd. Że względu na mało miejsca w skrzynce certyfikaty są tuż pod/nad nią. Do wyjścia logbooka przyda się pęseta. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.