Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rozejm [100+] - OP8PJX
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 39 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-10-2018
Data utworzenia: 17-11-2017
Data opublikowania: 05-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 08-10-2018
23x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
58 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Hr. Jan Usz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

Front północny Powstania Wielkopolskiego ciągnący się do granicy z Kongresówką w okolicach Inowrocławia był areną nieustannych i zaciętych walk. Powstańcy nie stanęli tu naprzeciw Grenzshutzu ale świetnie wyszkolonej, zaprawionej w bojach i doskonale wyposażonej armii. Niemcy utworzyli dowództwa złożone z licznych i zdolnych wyższych oficerów oraz podciągnęli lotnictwo, pociągi i samochody pancerne, a także artylerię, w tym ciężką i dysponującą miotaczami min.  W lutym 1919 roku Niemcy zaatakowali na całej linii lecz ofensywa została po ciężkich walkach zahamowana, a Polacy zdołali utrzymać tereny na południe od Noteci oraz zdobyć 18 armat, 4 samoloty, pociąg i samochód pancerny, kilkaset ciężkich kulomiotów, kilkanaście tysięcy karabinów, kilkadziesiąt miotaczy min, a także tabory wraz z kuchniami polowymi.

Walkom towarzyszyła silna kampania propagandowa w Niemczech organizowana przez administrację miejscowości położonych głównie na rubieżach Wielkopolski i zdominowanych przez ludność niemiecką, której celem było werbowanie ochotników oraz skłonienie rządu do zwiększenia środków kierowanych do walki. Nie przebierano przy tym w środkach i nie wahano się odwoływać do oszczerstw. Przykładowo leszczyńska Niemiecka Rada Ludowa w swoim apelu błagała o uwolnienie ich [Niemców] ze szponów najdzikszego z ludów” złożonego z barbarzyńców, którzy „wobec Niemców nie znają ludzkich uczuć”.

Powstańczy posterunek na czarnkowskim moście

Chlubnym wyjątkiem na tym tle była niemal doszczętnie już zniemczona w 1918 roku Trzcianka. Stacjonowały tu co prawda oddziały wojskowe, a po zajęciu Czarnkowa przez Powstańców schroniło się  140 członków tamtejszego Grenzschutzu, których dowódcy postanowili wykorzystać zaangażowanie Powstańców z południowej części ówczesnego powiatu Czernikau w walkach o Chodzież i odzyskać miasto. 11 stycznia szturm został jednak odparty. Mieszkańcy i cywilna administracja Schönlanke nie podzielali wojennego zapału i wraz z przedstawicielami Niemców zamieszkujących południową stronę Noteci oraz hrabią Hochbergiem z Goraju zainicjowali negocjacje. W ich wyniku strony zgodziły się do ustanowienia granicy na Noteci i zobowiązały powstrzymywać się od walk na ich terenie. Za utrzymywanie porządku i przestrzeganie rozejmu miała odpowiadać Straż Bezpieczeństwa. Rozejm ten przetrwał jedynie dwa dni, został bowiem unieważniony przez dowództwo garnizonu pilskiego.

Co ciekawe wstępne ustalenia wersalskie wytyczały granicę w odległości 7 km na północ od linii kolejowej Piła - Krzyż, a więc z Trzcianką po polskiej stronie. W lipcu decyzję tę zweryfikowano i ostatecznie granicę wyznaczono na Noteci.

Skrzynka

Schowana na kordach w elemencie mostu nad Notecią, po jego północnej, trzcianeckiej, a nawet pilskiej stronie. Mała, przyczepiona magnetycznie.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Powstańczy posterunek na czarnkowskim moście