Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Święta Faustyna - OP8PF8
Eigenaar: erykradek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 108 meter NAP
 Provincie: Litouwen > Lietuva
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 12-11-2017
Gemaakt op: 13-11-2017
Gepubliceerd op: 13-11-2017
Laatste verandering: 11-01-2022
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
88 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Mało kto wie, że Wilno związane jest z jedną z najbardziej znanych polskich świętych. Siostra Faustyna Kowalska przebywała w Wilnie dwukrotnie w 1929 roku i w latach 1933-36. Zachował się drewniany dom, w którym mieszkała przyszła święta (znajduje się w nim obecnie niewielka izba pamięci) - można go obejrzeć przy ulicy ul. Grybo g. 29 a. Jednak znacznie ważniejszą pamiątką po świętej jest wystawiony w kościele św. Trójcy obraz Jezusa Miłosiernego, jaki wg wskazówek siostry namalował Eugeniusz Kazimirowski.

 s1

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego to jedna z najmniejszych świątyń w starym Wilnie, silnie wkomponowana w rząd kamienic. Pierwotnie znajdujący się tu kościół św. Trójcy wybudowano w XVI wieku z fundacji ówczesnego zarządcy miejskiej mennicy, przy wsparciu króla Zygmunta Starego. Obok założono także szpital, a całość wkrótce przekazano Dominikanom z pobliskiego kościoła św. Ducha. Po rozbiorach Polski i szpital i świątynię zamknięto, przerabiając ją później na cerkiew prawosławną. Kościół katolicki odzyskał budynek dopiero w 2004 r. I tu zaczyna się wspomniana historia – historia słynnego obrazu Miłosierdzia Bożego.

Obraz powstał w 1934 r., namalowany wg wskazań siostry zakonnej Faustyny, której Chrystus objawił się w 1931 r., każąc namalować taki właśnie obraz. Częścią obrazu był napis po polsku: „Jezu ufam Tobie”. Zaraz po powstaniu dzieła, zaczęło ono być otaczane coraz większym kultem wiernych, stając się obiektem modlitw i celem pielgrzymek. Pierwotnie wystawiono je w Ostrej Bramie, później przenoszono do kilku innych świątyń, aż w 1986 r. obraz znalazł swoje miejsce w polskim kościele. Staraniem polskiej wspólnoty został też odrestaurowany.


O keszu:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Proszę o ostrożność przy pobieraniu i o reaktywację, jeśli kesz zginie.

 

Prócz wpisu do papierowego logbooka, do zaliczenia skrzynki, wymagam zdjęcia logbooka umieszczonego w internetowym logu.

Afbeeldingen
tu szukaj
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 11x Alle logs Galerij