Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Żnin-zbiorowa mogiła [+100] - OP8P9Q
Owner: izunia77
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 80 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 25-10-2017
Date created: 25-10-2017
Date published: 29-10-2018
Last modification: 10-03-2020
11x Found
1x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
28 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: bamba, Serengeti
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
O samym Powstaniu Wielkopolskim, jego genezie i przebiegu można w sieci znaleźć informacje dość obszerne. Jednak na temat Żnina i jego mieszkańców uczestniczących w tym wolnościowym zrywie źródła informują raczej powściągliwie. Szczątkową wiedzę na ten temat znajdujemy zapisaną w pamiątkowych kamiennych tablicach, upamiętnioną w nazwach ulic oraz w licznych mogiłach, najczęściej zbiorowych. Najbogatszym chyba źródłem usystematyzowanej wiedzy na ten temat wydaje się być zawierająca mnóstwo materiałów autorstwa Kamili Czechowskiej witryna:

https://powstanie.szubin.net/ 

 Zbiorowa mogiła powstańców na żnińskim cmentarzu komunalnym.
Symbolika tej mogiły polega na tym, że spoczywają tu szczątki ofiar poległych w różnych miejscach i na różnych etapach walk. Zacytuję tu informację ze wspomnianego szubińskiego portalu: "Obiekt powstał w 10. rocznicę walk powstańczych o Żnin, w 1929 r. Na ażurowej, zaokrąglonej na brzegach ścianie, która jest zwieńczona orłem w koronie i krzyżem, umieszczono tablicę. Na tablicy kamiennej widnieje 16 nazwisk powstańców poległych w styczniu 1919 r. w walkach na terenie Żnina i w okolicy."

W roku 2017 nad Żninem i okolicą przetoczyła się potężna nawałnica, która dokonała katastrofalnych zniszczeń. Pomnik powstańców runął całkowicie. Trzeba jednak zaznaczyć, że kult Powstania i pamięć o jego uczestnikach są wśród lokalnego społeczeństwa żywe i darzone szacunkiem. Pomnik został szybko odbudowany i prezentuje swą dawną świetność. Źródeł tego kultu można sie dopatrywać w tym, że w opinii historyków Powstanie Wielkopolskie było w naszej historii jedynym zrywem, który w całości osiągnął zamierzone cele.

Zwycięstwo Powstania było dla Niemców klęską, której Polakom nie zapomniano. Jeszcze 20 lat później, na samym początku II Wojny Światowej, w ramach zemsty za doznaną klęskę dokonywano na uczestnikach powstania okrutnych aktów terroru. Tym razem posłużę się cytatem z Wikipedii: "Pod niemiecką okupacją zginęło wielu powstańców wielkopolskich. Ich nazwiska umieszczane były na liście proskrypcyjnej wrogów III Rzeszy – Sonderfahndungsbuch Polen. Po wybuchu II wojny światowej niemieckie oddziały einsatzgruppen w ramach akcji eksterminacyjnej Intelligenzaktion wyszukiwały uczestników powstania i przeprowadzały ich publiczne egzekucje". Jedna z takich mogił znajduje się na terenie Żnina i jest oznakowana skrzynką OP7E35. Natomiast nazwy bohaterów Powstania noszą trzy żnińskie ulice: Władysława Lewandowskiego, Kazimierza Rychlewskiego oaz por Tadeusza Kruszki.

Tekst: Leonard Łuczak

Kordy wskazują pomnik.

Kesza szukaj w zielonym, raczej niżej niż wyżej. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
spoiler
Log entries: Found 11x Not found 1x Note 0x All entries